
George este un profesor de origine engleza, care preda literatura la o facultate din Los Angeles. Este un barbat de varsta mijlocie retras si trist. Marea lui drama nu este faptul ca face parte din una din multele minoritati pe care majoritatea o detesta, minoritatea homosexualilor. Marea lui drama este ca partenerul sau de 16 ani a murit intr-un accident de masina. Si de parca nu ar fi de ajuns, familia acestuia ii interzice sa-si ia un ultim ramas bun de la iubitul sau. In mare, acest film prezinta viata trista a unui barbat cu inima franta, care ajunge la concluzia ca viata nu mai merita traita. George decide sa se sinucida si-si pregateste cu meticuloziatea ultima iesire din scena. In ceea ce considera el ultima zi din viata sa, descopera ca sunt pe lumea asta persoane care tin la el si-l accepta asa cum este, persoane care inca nu au apucat sa fie inveninate de prejudecatile unei societati care considera fara urma de indoiala ca are dreptate pe cine sa judece si pe cine nu...
Este un film psihologic un pic cam greu de inghitit. Mi-a placut foarte tare, mai ales jocul lui Colin Firth. Dar... este o drama foarte lacrimogena, cel putin asa a fost pentru mine. Este un film pe care n-as mai vrea sa-l revad, dar nu stiu cum as putea face asta, tinand cont ca l-am vazut deja de doua ori. Se pare ca nu ma pot opri.
