Twilight este un film de dragoste fantastic. Eroina principala, Bella, este o fata foarte ciudata care nu s-a comportat niciodata ca toate fetele de varsta ei. Destul de matura in gandire si mult prea protectoare cu mama ei, divortata si recasatorita, se hotaraste sa plece sa locuiasca la tatal sau pentru a-i reda mamei ei libertatea. Ghinioanele care o urmaresc inca din copilarie par in continuare sa nu-i dea pace intrucat se indragosteste de persoana cea mai nepotrivita din oras: un vampir. Edward este deci un vampir veritabil si culmea ghinionului este ca e innebunit de mirosul sangelui ei care-l face sa-si piarda mintile fiind mereu la un pas de a o omori.

Personal, inainte sa vad filmul, stiind ca este un film cu vampiri, m-am asteptat sa vad scene sangeroase. Mi s-a parut un film asa de nevinovat ca i-am dat voie baiatului meu de 13 ani sa-l vada iar acesta mi-a reprosat dupa aceeea ca e prea siropos pentru gusturile lui. Nici nu m-as astepta ca un copil de 13 ani sa inteleaga profunzimile sentimentului de dragoste intre doua fiinte. Dar, singurul motiv pentru care copii nu s-ar uita la asa film este ca nu le-ar place, nu ca n-ar avea voie. Dar treaba sta cu totul altfel pentru un adolescent care s-ar putea chiar transpune in pielea personajului. Este un film asa de romantic ca prevad deja ca in loc de Romeo si Julieta vom spune Edward si Bella. Este un film asa de romantic ca mi-am adus aminte de prima mea dragoste din liceu si parca am retrait-o vizionand filmul. Intre cei doi se infiripa o dragoste asa de mare ca nu poate sa o distruga nimic pe lumea asta. Un fel Frumoasa si Bestia, doar ca aici bestia este de o frumusete mai mare decat a frumoasei si de transformat din nou in forma umana nici nu poate fi vorba. Filmul nu este foarte diferit de carte, ba chiar are in plus secvente de actiune ca sa-l faca un pic mai incitant. Frumos realizat, are si o muzica deosebita, la a carei compunere a participat si Robert Pattinson (Edward) cu una din compozitiile personale. Kristen Stewart a fost foarte criticata, de catre fanii filmului, pentru modul cum a jucat, destul de retinut in exprimarea sentimentelor. Aici nu prea pot sa le dau dreptate, gurilor rele, intrucat Kristen interpreteaza rolul unei persoane foarte inchise si retinute, care nu-si exprima usor sentimentele, caruia nu-i place sa stea la taclale cu prietenele: o singuratica. Si daca impresia asta mi-a dat-o cand am urmarit filmul, citirea cartii mi-a confirmat. Twilight este un film, din punctul meu de vedere, obsedant de bun. M-a obsedat muzica, m-a obsedat peisajul si personajele super dotate cu niste calitati impresionante. Este destul de deprimant la finalul filmului sa descoperi ca o asa lume nu exista si nu va exista.