John Kelso este reporter la o revista oarecare. Soseste in Savannah, oras in care inca mai pluteste aroma anilor de odinioara, pentru a scrie un reportaj despre celebra sarbatoare de Craciun a unui om important al orasului, Jim Williams. John pare mai degraba impresionat de arhitectura, parcurile si vechile obiceiuri, pastrate din mosi stramosi, ale orasului. Si, ca sa fie tacamul complet, in timpul vizitei sale se trezeste implicat aproape fara sa vrea in anchetarea unei crime destul de surprinzatoare. Jim Williams il omoara pe iubitul sau Billy, un baiat destul de tanar, violent si usor necioplit, in legitima aparare. Dar in Savannah, adevarul poate avea mai multe fete, oamenii pot fi foarte ciudati, si obiceiurile lor inca si mai ciudate.
Cand am vazut prima oara acest film nu am fost sigura daca mi-a placut. Dar cum anumite canale de filme, reiau de multe ori difuzarea unui film, s-a intamplat mereu sa dau peste el si sa vreau iar si iar sa-l revad. Asa am ajuns la concluzia ca, desi este un film foarte ciudat, mi se pare extrem de incitant de urmarit. Peisajele, muzica, oamenii, locurile si izul acela de oras in care fiecare se cunoaste cu fiecare, mi se pare atragator de urmarit. Ulterior am remarcat ca filmul este facut de un mare actor si regizor preferat al meu Clint Eastwood. De vazut macar odata...
