Paula este o frumoasa femeie de 40 de ani. Meseria ei ei este de designer. Are o relatie destul de libera cu iubitul ei, Roger, in sensul ca acesta are voie sa zburde din floare in floare cat doreste si ea se face ca nu vede nimic. Mie personal mi se pare ca se multumeste cu firimituri dar ... asta este. Intr-o buna zi descopera la o clienta a ei pe fiul acesteia, Philip, care pare fascinat de-a binelea de ea. Descopera in felul acesta ca mai poate fi iubita si fara sa primeasca doar firimituri. Desi Philip are jumatate din varsta ei se lasa antrenata totusi intr-o aventura cu el, fapt care pare sa o puna in lumina total diferita in ochii lui Roger. Acesta vede o alta Paula care deodata i se pare destul de atragatoare pentru a-si dori sa se casatoreasca cu ea.
In filmul asta l-am remarcat pe Antony Perkins, care a jucat nemaipomenit, potrivindu-se rolului si pe plan fizic. Parca as putea spune ca personajul din celebra carte "Aimez Vous Brahms?" a fost scris gandindu-se la el. In rest... ce sa mai spun. L-am revazut cu multa placere dupa foarte multi ani si mi-am adus aminte cat de tare m-am indragostit de Antony Perkins care mi se parea ingeresc de frumos (mi s-a zis ca sunt nebuna la faza asta dar nu conteaza... de gustibus non disputandum ). Nu mi-a venit sa cred marea pierdere cand a murit si am aflat ca era homosexual.
Oricum, asta nu e un film de ratat zic eu.

