BINE AI VENIT

______ Daca vrei sa stai la taclale si sa schimbi impresii despre filme, cu un ceai sau o cafelutza langa tine, atunci ai nimerit bine. Poti comenta, dezaproba, critica sau doar discuta postarile filmelor recomandate de mine. Nu te costa nimic si nu trebuie neaparat sa te inregistrezi. Pe acest blog nu trebuie decat sa respecti parerile altora si atunci si parerile tale vor fi respectate. _______




Se afișează postările cu eticheta thriller. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta thriller. Afișați toate postările

joi, 12 august 2010

Inception

Ma astept ca filmul asta sa fie spectaculos. Oricum este foarte bine cotat desi nu pun mare baza pe asta. Din trailer insa deduc ca-mi va placea, deci sper...

Your mind is the scene of the crime


.....
Deci l-am vazut.

Dom Cob este un geniu in a fura secrete super importante din subconstientul unei persoane cand aceasta este in stare de somn profund si viseaza. Este cel mai bun in domeniu si are o echipa de oameni cu care lucreaza, toti alesi pe spranceana. Din acest motiv este cautat si vanat pentru a fi inchis. Misiunea vietii lui este una foarte grea intrucat nu a mai incercat-o nimeni. Trebuie sa implanteze in mintea unui tanar mostenitor a unei mari companii, ideea de a nu mai continua munca tatalui sau. In schimbul acestei idei, Dom Cob isi poate recapata viata inapoi alaturi de cei doi copii ai sai.
Ei bine, ideea filmului nu este una originala pentru ca cel putin doua filme cu subiect asemanator am vazut acum multi ani: Dreamscape (1984) si The Cell (2000). Asta ca sa nu pun la socoteala si Alice in Tara Minunilor, care ar cam semana ca subiect. Dar actiunea filmului si realizarea, tinand cont de era tehnologiei super avansate in care traim, sunt extraordinar de bine puse la punct. Filmul este o cursa contra cronometru, in care nu se poate sa mearga toate decat bine, pentru ca altfel senzatia de dezastru holocaustic este adanc infipta in creier. La asta contribuie, cu mult succes as spune, muzica foarte impresionanta si sunetul.
Prima oara cand l-am vazut m-am plictisit. Asa ca este de recomandat a se vedea in cinema, cu ecran superlarge si sunet tridimensional daca se poate. Asta  pentru ca a doua oara, cand l-am urmarit pe un ecran foarte mare acompaniat de un sunet impresionant, am fost chiar destul de entuziasmata de ce am vazut. Mai ales ca entuziasmul mi-a fost insuflat si de fiul meu mai mare care a savurat filmul de la inceput si pana la sfarsit si care a fost foarte impresionat si de subiect si de actiune si de realizare. Daca ar fi sa-l mai vad inca odata probabil ca asta s-ar numi obsesie asa ca am sa caut sa ma abtin.
De vazut, dar in conditii super optime vizuale si auditive ca altfel nu are efectul spectaculos.

marți, 29 iunie 2010

Se7en

Un criminal in serie, dezaxat si dus cu pluta, cum sunt toti de genul asta, gaseste un motiv perfect pentru el de a omori oameni. Se considera probabil de origine divina trimis pe pamant pentru a deschide ochii oamenilor prin crimele sale. Motivul este ca oamenii sunt pacatosi, iar pacatele mortale savarsite de acestia trebuie pedepsite. Este de parere ca acestea sunt sapte: aviditate, lacomie, lenevie, dorinta,  mandrie, invidie si manie. Hotaraste deci sa savarseasca sapte crime care sa evidentieze cele sapte pacate capitale.
Cei doi politisti insarcinati sa-l gaseasca pe criminal au o misiune nu numai dificila ci si periculoasa. Mai ales ca ei habar nu au ca sunt inclusi in diabolicul plan al criminalului.
Mereu mi-a placut filmul asta si ca realizare si ca idee. Inclusiv actorii mi se par perfect alesi pentru rolurile jucate. Si contrar parerilor unora care spun ca Brad Pitt a jucat groaznic, ei bine eu nu sunt de acord. Din cate am inteles, aparitia lui Kevin Spacey in rolul criminalului a surprins foarte tare, intrucat acesta a specificat foarte clar sa nu-i fie desconspirata aparitia in distributie, considerand mai de efect ca fiecare sa nu-si dea seama cine joaca in rolul criminalului.
De vazut, de cei cu nervi tari. Dar nu l-as recomanda noaptea, pentru ca mai mult ca sigur induce vise nu tocmai placute.

joi, 24 iunie 2010

Charade

Regina Lambert este casatorita destul de nefericit. Nu intelege mare lucru de casnicia ei si nici nu pare sa aiba vreo cine stie ce relatie cu sotul sau. Pe cand era in vacanta de ski in Elvetia se hotaraste sa divorteze. Cand se intoarce acasa la Paris, descopera cu stupoare ca toata casa era goala si de mobila si de tot. Ulterior afla ca sotul sau a fost ucis. Partea palpitanta incepe cand la priveghi apar trei indivizi foarte dubiosi care verifica daca mortul este chiar mort. Dar si mai palpitant este cand Regina afla ca sotul sau a furat impreuna cu alti patru prieteni, o suma considerabila de bani, 250.000 de dolari, de pe vremea celui de-al doilea razboi mondial, suma care apartine de fapt Guvernului SUA. Posibilitatea ca unul din cei trei prieteni sa-i fi facut de petrecanie este de asemenea mare. Partea cea mai proasta este ca toata lumea este convinsa ca sotul sau cumva i-a lasat ei aceasta suma de bani. Asa ca este un fel de tinta vie in gura lupilor. Dar cum fiecare oaie isi are paznicul, asa si-l gaseste si Regina. Ramane de vazut daca paznicul nu este si el un fel de lup.
Mi-a placut filmul, nu pentru ca a jucat Audrey Hepburn in el ci pentru ca este chiar amuzant, relaxant si cu un iz de mister. Dragut de vazut.

vineri, 21 mai 2010

True Crime

Steve Everett este reporter la Oakland Tribune si pe langa pasiunea pentru meseria sa, are si pasiunea pentru femei si bautura. Seful sau, care nu-l prea avea la inima, deoarece Steve atentase si la nevasta acestuia, il insarcineaza sa faca un reportaj despre executia unui criminal, care urma sa se intample la miezul noptii. Desi initial Steve vroia sa scrie reportajul si sa termine cu tot cat se poate de repede, ajunge sa fie angrenat in anchetarea cazului, intrucat cel care era numit criminal pare sa fie nevinovat. Steve descopera ca martorii au mintit si nu are la dispozitie decat 12 ore pentru a dovedi ca are dreptate. Ceea ce altii nu au reusit in cativa ani, poate reusi Steve? Ramane de vazut.
Cum sunt o mare admiratoare a lui Clint Eastwood, nu puteam sa nu recomand acest film mai ales ca si regia ii apartine. La momentul cand am vizionat eu filmul, nu stiam lucrul acesta si, pe langa alte filme regizate de el, care tot asa mi-au placut din intamplare, la fel s-a intamplat si cu acesta. Am stat cu sufletul la gura si in final am ajuns la concluzia ca este un film nemaipomenit. Nu este cotat foarte bine dar mie oricum nu-mi pasa. De vazut macar odata.

Ransom

Tom Mullen este unul dintre cei mai bogati oameni. Asa ca n-ar trebui sa uimeasca pe nimeni ca fiul sau a fost rapit in schimbul unei recompense generoase de 2 milioane de dolari. Initial Tom ia in considerare ideea de a coopera cu politia, in incercarea de a-si recupera fiul. Asta pana cand aude ca in proportie de 10% cei rapiti sunt omorati dupa ce rapitorii primesc recompensa. Asa ca isi urmeaza instinctul si face o declaratie socanta pe postul de televiziune: acorda o recompensa de 4 milioane de dolari celui care ii da pe tava capul rapitorului care i-a luat copilul. A facut bine... a facut rau? Ramane de vazut.
Am urmarit filmul de la inceput si pana la sfarsit cu sufletul la gura. Si la socantul anunt de la televizor al lui Tom Mullen am plans si l-am blestemat de i-au mers capacele lui Mel Gibson. Oricum, aici mi s-a parut ca Mel Gibson a jucat un rol de tata mult superior decat in Edge of Darkness. Cui ii place genul care te face sa mananci chibrite, este perfect. A doua oara insa parca nu prea mai vreau sa-l inghit, desi mi-a placut filmul foarte mult.

duminică, 2 mai 2010

Salt

Postare care urmeaza dupa ce-l voi viziona. Pare interesant....


marți, 27 aprilie 2010

Kafka

Filmul incepe pe un fond muzical de tambal aparent romanesc, dar de fapt muzica este compusa de Janusz Hajdun. Crima atroce si cel putin ciudata care urmeaza mai apoi te poate face sa-ti dai seama daca vei dori sa urmaresti filmul in continuare. Jeremy Irons interpreteaza nemaipomenit rolul personajului principal Kafka. La inceput, el m-a facut sa urmaresc mai departe filmul, si in final nu mi-a parut rau ca am facut-o. De fapt, nu am ce reprosez nici unui actor felul cum si-a jucat rolul pentru ca toti mi s-au parut perfect intrati in pielea personajului ales.
Kafka este un angajat al unei societati de asigurari de aproape 8 ani. In tot acest timp nu a avansat deloc in functie. Este foarte rebel, incapatanat, singuratic si are de asemenea o putere de observatie foarte mare combinata si cu o curiozitate la fel de mare de a sti tot ce se intampla. Dotat cu aceste calitati, nu dureaza foarte mult pana sa realizeze ca la societatea unde lucreaza se intampla lucruri foarte ciudate si de neexplicat. In timp ce investiga pe cont propriu disparitia unui foarte bun prieten, descopera ca acesta este de fapt mort. In incercarea de a afla ce s-a intamplat, Kafka se trezeste implicat in miscarile unei organizatii nihiliste care ii dezvaluie ca moartea prietenului sau se datoreaza locuitorilor Castelului. Se pare ca locuitorii Castelului sunt insa tabu pentru oricine ar dori sa-i contacteze, indiferent de motiv. Disparitia  unei prietene, membra a miscarii nihiliste, il face pe Kafka sa investigheze totusi ceea ce se intampla la Castel. Ce va reusi el sa descopere, urmeaza sa aflati vizionand filmul.
Nu cred ca ecranizarea vreunei cartii a lui Franz Kafka ar fi putut fi facuta mai bine de atat. Kafka este un film foare ciudat de interesant, dar intr-un fel cam greu de inghitit mai ales datorita izului de cosmar si drama. Nici nu stiu de ce imi place, dar imi place...
Trailerul este groaznic si nu prea reprezentativ pentru film dar asta e...




duminică, 25 aprilie 2010

The Village

Despre Satul un profan al filmelor ar spune ca este o poveste de adormit copii. Subiectul, povestit in graba nu pare sa fie mare lucru. Un grup de oameni, barbati si femei, satuli pana peste cap de rautatea umana, hotarasc sa se retraga intr-un loc uitat de lume in mijlocul naturii. Isi construiesc prin forte proprii un satuc in care isi vad de zilele si de viitorul lor si al copiilor, fara ajutor de nici un fel al lumii exterioare. Nu aveau tehnologie, nu aveau medicamente si de fapt, cam totul se executa perfect rudimentar in acel sat. Dar oricat de fericiti si de feriti de relele lumii pare satul asta, peste tot intalnesti rautatea, prostia  si invidia umana dupa cum tot asa intalnesti si inteligenta, curaj si onoare, fiindca in viata este totdeauna un echilibru si acest sat nu face exceptie de la regula. Singurul defect major al acestui sat este acela ca este inconjurat de o padure in care se afla niste fiinte groaznice si infricosatoare si de care nu poti trece. Din acest motiv, nici in cazuri exceptionale, cei din sat nu pot lua legatura cu lumea exterioara. Intre cei din sat si ciudatele fiinte este un acord ca fiecare sa stea pe teritoriul sau, sau altfel cei din sat vor avea repercursiuni grave de urmat..
Intr-un trio ciudat format din doi baieti si o fata se intampla o mare tragedie cand unul din baieti il raneste mortal din gelozie pe celalalt. Atunci fata hotaraste sa traverseze padurea pentru a ajunge la un spital sa faca rost de medicamentele necesare iubitului sau ranit, aflat pe moarte.
M Night Shyamalan, regizorul si scenaristul filmului, are o viziune foarte ciudata in mai toate filmele sale. Nu putea face exceptie la acest film.
Pentru unii filmul poate parea pueril. Este genul care ori iti place foarte tare, ori il urasti cu inversunare. Eu ma numar printre cei din prima categorie. Mi-a provocat o impresie foarte puternica. M-a lovit nostalgia locurilor fara tehnologie, fara legi, decat cele de bun simt. Este locul fara multa vorbarie complicata, stufoasa si inflorita, deoarece pana si vorba era foarte simpla, scurta si la obiect.M-a fascinat jocul prostesc pe care cei tineri il jucau cand incercau sa faca fiintele infricosatoare sa vina dupa ei. Ca un fel de bungee jumping al zilelor noastre, dar parca mult mai periculos din moment ce-si puneau viata in joc. Poate surprinde faptul ca filmul este thriller. Si mai poate surprinde faptul ca filmul este foarte misterios. Este genul de film la care pot sa spun ca daca vei clipi vei rata. Asta este sfatul pe care l-am primit eu si pe care-l dau mai departe.


vineri, 23 aprilie 2010

The Ring


Initial acest film a fost facut de japonezi dupa cartea The Ring scrisa de Koji Suzuki. Cartea, pe care am citit-o ulterior, mi s-a parut la fel de fascinanta si de terifianta ca si filmul (daca nu mai tare) desi in comun nu au asa de multe cum v-ati imagina. Importanta este caseta, care este principala eroina.
Se pare ca exista o caseta pe care daca o vizualizezi primesti un telefon de la o persoana care te anunta ca mai ai de trait 7 zile. Prima oara cand am vazut si eu caseta, in cadrul filmului, m-am intrebat daca fac bine ca ma uit mai departe...
Rachel este jurnalista. Cand fata prietenei ei moare in chip foarte suspect, incepe sa investigheze ce s-ar fi putut intampla. Afla in acest fel ca fata a urmarit o caseta care prin vizionarea ei iti provoaca moartea dupa fix 7 zile. In scurt timp Rachel afla ca toti cei patru tineri care au vizionat caseta au murit in chip suspect la aceeasi ora. Cum era o investigatoare foarte buna, asa cum stim ca sunt jurnalistii capabili sa scoata sarpele din gaura lui, Rachel reuseste sa gaseasca uimitoarea caseta. Ca orice om normal care nu ar crede in baliverne de genul "nu urmari caseta ca vei muri in 7 zile", bineinteles ca o vizualizeaza si imediat primeste telefonul misterios ce o anunta ca va muri in 7 zile.
Daca nici filmul asta nu e creepy, atunci nu stiu ce film poate fi. Eu am visat foarte urat noaptea dupa ce l-am vazut. Asa ca... daca n-ai curaj, nu te uita... Filmul e palpitant, infricosator si te tine in tensiune pana la sfarsit. Nota 10 pentru senzatiile si adrenalina provocata. Pentru un efect mai special, e bun de urmarit seara dupa ora 11. Singuri de preferinta...



marți, 13 aprilie 2010

Shutter Island

Teddy Daniels, impreuna cu partenerul sau Chuck Aule pleaca pe o insula, ei doi fiind detectivi federali, sa investigheze o disparitie a unei paciente care pare a nu fi de gasit. Insula Shutter nu este una obisnuita. Acolo sunt incarcerati cei mai periculosi criminali cu probleme psihice. Inca din prima zi cercetarile celor doi sunt ingradite de catre conducerea spitalului. Desi la prima vedere pare un caz banal care, datorita conditiilor, nu are cum sa nu gaseasca rezolvare, totul nu este ceea ca pare. Inclusiv Teddy Daniels se comporta extrem de ciudat, scopul venirii lui pe insula parand sa fie cu totul altul decat investigatia pentru care a fost trimis. Se spune ca daca stai printre nebuni ajungi la fel de nebun ca si ei. Teddy Daniels nu face exceptie de la regula. Combinatia de nebuni, doctori si paznici nazisti, si amintirile sale deloc frumoase despre al doilea razboi mondial si sotia sa moarta  fac un coctail cam greu de suportat. Sfatul primit, de la o pacienta pe care o ancheta, de a fugi de pe insula cat de tare poate, este inlaturat fara ezitare. Marea surpriza este ca ulterior realizeaza ca are foarte putine sanse de a mai pleca de pe insula nebunilor. Reuseste el sa lase totul balta pentru a-si recupera libertatea? Ramane sa vedeti.
N-am sa ascund ca mi-a placut filmul foarte tare desi nu ma omor, dar chiar deloc, dupa Leonardo Di Caprio. In schimb imi place foarte tare si de Max von Sydow si de Ben Kingsley. M-a tinut in tensiune timp de doua ore, timp in care am mancat chibrite, unghii si am sarit in sus de o groaza de ori. Un fel de "Kafka "2 aruncat pe insula celor "10 negri mititei" cu un scenariu a la "Tacerea mieilor". In final am descoprit ca n-are nici o treaba cu cele trei filme mentionate. Finalul este total neasteptat deoarece nici in ultimile zece minute nu mai stii ce sa crezi. De fapt nici in final nu prea mai stii ce sa crezi. Eu l-am vazut impreuna cu baiatul meu cel mare si ne-am ciorovait, fiecare avand o alta parere despre ce s-a intamplat de fapt. Este un film ce merita vazut si as recomanda vizionarea lui noaptea dupa ora 12.

joi, 8 aprilie 2010

8mm

Tom Welles este un detectiv particular. In meseria lui, este foarte bun si foarte discret. In consecinta, avand o asa buna reputatie, este angajat de o doamna batrana si foarte bogata in investigarea unei situatii foarte neobisnuite. Batrana doamna ramasese vaduva de scurt timp. Printre lucrurile personale ale sotului sau, a avut surprinderea sa gaseasca o banda video de 8mm. Vizionarea benzii a ingrozit-o teribil, aceasta continand scenele foarte violente si sadice ale violului unei tinere fete si care culminau prin moartea acesteia. Sarcina lui Tom Welles este de a descoperi daca intreg filmul este trucat sau real. Pornind in cautarea fetei din film, Tom descopera ca a ajuns pe un drum fara intoarcere care are toate sansele sa se transforme intr-unul fara iesire.
"Daca dansezi cu diavolul, nu diavolul se schimba... ci tu". Axioma aceasta este specifica acestui film si nu poti intelege ce vrea sa insemne daca nu-l vizionezi.
Filmul este unul infiorator de sadic si tensionant. Nu-l recomand decat celor carora le plac genul thriller si au nervii tari, fiind un film ce pare foarte real dpdv al subiectului si actiunii. Nota 10 pentru regie. 

miercuri, 17 martie 2010

The Wolfman

Lawrence Talbot (interpretat de Benicio Del Toro) este un actor care interpreteaza cu succes mai mult roluri controversate (ca Dr Jekyl si Ms Hide). A avut o copilarie fericita alaturi de fratele si parintii sai dar care s-a terminat brusc atunci cand si-a gasit tatal in brate cu mama sa moarta, sfartecata, concluzia finala fiind de automutilare. Marcat cumplit de nefericitul eveniment, multa vreme si-a petrecut-o in sanatoriu unde tatal sau l-a internat in speranta unei recuperari. Cand a crescut a luat hotararea de a nu se mai intoarce acasa niciodata. Asta pana cand primeste o scrisoare (actiunea se petrece in anul 1981) de la cumnata sa Gwen Conliffe (interpretata de Emily Blunt) care il roaga sa se intoarca acasa pentru a ajuta la gasirea fratelui sau care disparuse intr-un mod foarte misterios. Intoarcerea acasa nu a fost prea placuta mai ales ca tatal sau (interpretat de Sir Anthony Hopkins) l-a intampinat cu trista veste ca fratele sau a fost gasit intr-un sant omorat de un animal care l-a sfasiat in bucati. Cazul este investigat de nimeni altul decat de detectivul Abberline (interpretat de Hugo Weaving), cel care a investigat si cazul Jack Spintecatorul, intr-o cu totul alta carte si intr-un cu totul alt film. Lawrence hotaraste sa porneasca in cautarea animalului care i-a ucis fratele si afla ca acesta e posibil sa fie de fapt un varcolac. Asa cum majoritatea dintre noi ne spunem mereu "mie nu mi se poate intampla asta", asa si-a spus si Lawrence cand a hotarat sa infrunte periculosul animal. Mai departe veti vedea ce se va intampla la vizionarea filmului.
Mie personal mi-a placut filmul foarte tare. Am tremurat ca varga si am sarit in sus la multe scene si n-as sfatui pe nimeni sa se uite singur sau noaptea la acest film daca nu vreti sa visati bazaconii dupa aceea. Scenele horror, si nu numai, sunt foarte bine realizate si actorilor nu prea as avea ce sa le reprosez. Singura mea obiectie ar fi ca varcolacii nu sunt destul de mari, faptul ca sunt de fapt oameni mascati fiind destul de vizibil. I-as fi facut mai mari si mai animalici, ca sa zic asa. Ceva in genul varcolacului din Harry Potter si mare ca lupii din Twilight. In schimb compenseaza cu transformarea din om in varcolac, destul de spectaculoasa as zice.
In rest, daca vreti sa va tremure mancarea de seara in voi si nu stiti cum, vizionarea acestui film ar putea rezolva problema.


De asemenea putiti viziona acest film online urmarind acest link

http://www.filmeonline24.com/the-wolfman-2010/

marți, 9 martie 2010

Wanted

Wesley (interpretat de James McAvoy, dragutul faun din Cronicile din Narnia) este un soarece de birou. Fiind foarte putin increzator in fortele proprii se lasa tiranizat si umilit de toata lumea. Nici chiar iubita sa nu are o parere prea buna despre el, inselandu-l cu propriul lui prieten, chiar sub ochii lui. Cu alte cuvinte, viata lui este o viata de caine, alungat si calcat in picioare de toti. Asta pana in ziua cand este acostat de cea mai frumoasa femeie pe care o vazuse, Fox.
Fox (interpretata de Angelina Jolie asa cum numai ea poate sa interpreteze asa rol) este o femeie nemaipomenit de sigura pe ea si pe ce are de facut. Ea lucreaza intr-o agentie de asasini profesionisti si are rolul de a-i da o veste trasnet lui Wesley. Se pare ca Wesley este fiul unui asasin profesionist Mister X, nemaipomenit de bun in meseria pe care o avea. Cel mai bun din bransa, acesta este omorat de unul din oamenii proprii, Cross, pe care-l antrenase personal si care hotaraste sa plece pe cont propriu din agentie. Misiunea grea a lui Wesley este sa-si razbune tatal prin gasirea si eliminarea lui Cross. Partea grea a lui Fox este de a-l convinge pe Wesley ca are calitatile necesare acestei meserii, datorate in mare parte mostenirii genetice a tatalui sau. Cu alte cuvinte Wesley este pus sa aleaga in a fi mielul sau a fi lupul.
Impreuna cu seful agentiei, Sloan (interpretat de Morgan Freeman), Fox reuseste sa-l antreneze pe Wesley astfel incat acesta sa-si duca la bun sfarsit prima lui misiune. Mai departe Wesley, pe masura ce-si desavarsea aptitudinile de asasin profesionist, descopera multe secrete in agentie. Secrete care odata descoperite il pot face sa renunte chiar la prima sa misiune. Pentru ca toata afacerea cu gasirea asasinului tatalui sau este invaluita intr-un mister care-l va face sa ia o hotarare, buna sau rea, ramane sa descoperiti.
Filmul mi-a placut foarte tare. Cam sangeros si foarte violent totusi, si nu-l recomand copiilor mai mici de 12 ani. Mi-a placut foarte mult cum a jucat James McAvoy, nemaipomenit de bine, rolul de prostanac. In rest, destul de bine facut filmul, cu multe efecte speciale foarte bine realizate si cu un final surprinzator. Va va tine in priza cam dupa jumatate de ora si pana la sfarsitul filmului.
Am inteles ca urmeaza Wanted2. Sper sa nu fie o dezamagire ca majoritatea doi-urilor.


vineri, 5 martie 2010

Orphan

John si Kate Coleman sunt fericitii parintii a doi copii minunati: un baiat, Daniel, si o fetita, Max. In urma pierderii unei sarcini, si afland ca nu mai pot avea copii, John si Kate decid sa adopte un copil de la orfelinat. Acolo o intalnesc pe Esther, o fetita de 9 ani deosebit de inteligenta si bine educata care pare sa nu se integreze in cercul celorlalti copii. Cei doi parinti sunt fermecati de fetita si decid s-o adopte. Daniel n-o place de cand o vede dar Max, care era surdo-muta, o accepta fara nici o rezerva. La inceput Esther pare foarte draguta si amabila cu cei doi frati ai ei, desi este o rivalitate evidenta intre ea si Daniel. Pana aici totul pare perfect normal, asa cum este in orice familie. Dar cum Esther nu pare sa se integreze prea bine nici la scoala in care este inscrisa de noii sai parinti, se poate anticipa ce turnura poate lua filmul. Totul incepe sa mearga prost cand Esther isi impinge o colega de joaca, care o tot sicana la scoala, aceasta accidentandu-se grav. Bineinteles ca nu mai dureaza mult pana sa descoperi ca Esther nu este ceea ce pare a fi. Una din calugaritele de la orfelinat vine la John si la Kate pentru a-i avertiza ca este un mister legat de Esther. Un mister pentru care se faceau inca cercetari. Esther afla, tragand cu urechea si o convinge pe Max sa-i fie complice in a omori pe calugarita. Ce secret ascundea Esther de a adus-o in stare de crima? Veti vedea la vizionarea filmului.
Acest film este un un horror in toata puterea cuvantului. Dar ce m-a fascinat pe mine este jocul actoricesc al fetitei Esther. Mi s-a parut o actrita nemaipomenita si ii prezic o cariera infloritoare daca o tine tot asa, fiindca a avut un rol extrem de dificil de interpretat. In rest, ce sa zic... imi plac filmele horror dar niciodata, sau in cazuri extrem de exceptionale ma uit de doua ori la un asemenea film. Filmul este destul de bine realizat si are o idee originala as spune eu pentru ca n-am mai auzit de asa ceva la alt film. Mi-a adus aminte un pic de filmul Anticristul, doar ca aici diavolul nu are nici un amestec. Doar un drac impielitat de fetita cu o minte diabolica perfect umana. Nu veti ghici in veci care este secretul ei. Secretul este o explicatie destul de logica a tuturor intamplarilor. Vrei un film de groaza nu prea sangeros dar care sa te tina un pic in tensiune? Ei bine, l-ai gasit!!!



duminică, 14 februarie 2010

The Game


Postez despre acest film la rugamintea fiului meu de 13 ani, care l-a vazut vara trecuta si care a ramas foarte impresionat in urma vizionarii lui.
Nicolas Van Orton este un om de afaceri foarte prosper dar si foarte dur. In timp, parca incepe sa-si piarda din umanitate, asa cum majoritatea patesc in goana dupa afaceri si bani. De ziua lui aniversara primeste un cadou foarte ciudat din partea fratelui sau, cadou care-i va schimba viata radical. "Iti va face viata amuzanta". Sau, as putea adauga eu, ii va face viata sa merite traita. Primeste cadou o aventura reala si terifianta care-i transforma viata intr-un cosmar, intr-o lupta pe viata si pe moarte Ceea ce la inceput pare un joc interesant, mai tarziu se transforma in ceva foarte tragic. Cum va trece Nicolas peste aceasta aventura veti afla vizionand filmul care este intradevar foarte incitant.
Conceptul acestui film este foarte interesant mai ales din cauza senzatiei care te urmareste si care-ti spune ca ti se poate intampla si tie asa ceva. L-as eticheta la drama, puzzle, actiune, thriller fiindca are toate acestea in el. Un punct de atractie ar putea fi Michael Douglas care joaca in rolul principal si Sean Penn in rolul fratelui Conrad Van Orton. Sau as putea adauga ca regizorul este David Fincher, cel care a regizat SE7EN, Fight Club, Panic Room, Zodiac.

luni, 8 februarie 2010

Prison Break


Acest serial este ca un virus. Odata ce te-ai infectat pur si simplu nu mai ai scapare. Trebuie sa-l vezi si mori sa stii ce mai urmeaza. Printre genurile mele preferate nu se numara filmele cu inchisori americane sau altfel de inchisori. Pur si simplu nu pot suferi rautatea si violenta din inchisori prezentata in majoritatea filmelor. Dar acest film este probabil cel mai bun serial drama care s-a facut vreodata. Cine nu l-a urmarit probabil ca se intreaba, asa cum o faceam si eu cand intalneam fani Prison Break, cum e posibil sa faci patru serii despre cum evadeaza cineva dintr-o inchisoare. Fiindca tot serialul este o evadare continua care seamana foarte bine cu un joc de sah. Pai daca isi imagineaza cineva ca Michael Scofield a stat patru serii de episoade in inchisoare, tot intrebandu-se cum sa faca sa evadeze, se inseala amarnic.
Personajul Michael Scofield, interpretat cu multa stralucire de Wentworth Miller, este un barbat dotat cu o inteligenta nemaipomenita, datorata de fapt a unei boli pe care o are. El pune la cale un plan extrem de minutios si bine pus la punct de a-si scoate din inchisoare fratele, victima a unor jocuri de culise politice, intrat in inchisoare pe nedrept. Pe parcursul derularii planului de evadare, Michael foloseste mai multi pioni, care habar nu au cat de folositi sunt in jocul disperat al acestuia de a-si salva fratele de la condamnarea la moarte. Odata ce sunt stabiliti pionii, jocul se transforma intr-un puzzle in care trebuie doar puse piesele cap la cap pentru desavarsirea planului gandit cu ani in urma.
Cele patru serii nu sunt toate despre o singura evadare. Fiecare serie isi are evadarea ei dar, pe masura ce se aduna episoadele, se aduna si enigmele. Regizorii au fost foarte zgarciti in a-ti da indicii din care sa iti dai seama ce se intampla. Este un film care te tine in priza cu fiecare minut care trece. Daca vei clipi vei pierde indicii importante.
Dupa cum am mai spus si in alte postari facute, nu important este subiectul filmului. Filme despre evadari s-au facut o groaza. Regizorii sunt de-a dreptul geniali, iar actorii (absolut toti, fara exceptie) parca sunt manusi perfecte pentru rolurile pe care le joaca. Pana nu-l vezi, nu crezi ca e adevarat. Deci urmariti-l, vizionati-l, ca nu stiti ce pierdeti. Prison Break este un serial spectaculos si l-as revedea cu aceeasi emotie, incitare si entuziasm oricand. Un film de pastrat in arhiva de filme.



duminică, 7 februarie 2010

The Box

Intrebarea este daca ai actiona butonul rosu al unei cutii aparent inofensive stiind ca vei distruge viata cuiva pe care nu-l cunosti. Marea intrebare este daca ai face asta pentru un milion de dolari. Poate multi ar raspunde fara sa se gandeasca "DA". Dar poate altii, care ar sta sa se gandeasca, ar raspunde "NU". Si alta intrebare ar mai fi : ce scuza ai mai putea avea sa spui "DA" dupa ce te-ai gandit bine la asta. Probabil ca ar cam trebui sa te intrebi ce poate fi in neregula cu constiinta ta. Acest film nu este unul nemaipomenit, dar este un film interesant si destul de misterios. M-a tinut cu sufletul la gura la inceput pentru ca trece destul pana afli ce hotarare au luat cei doi parteneri de viata.
Am avut la un moment dat senzatia ca odata cu hotararea lor se va sfarsi si filmul. M-am inselat amarnic. Actiunea de-abia atunci incepe si pe masura ce se continua nu te poti desprinde pentru ca esti curios sa stii la ce se va ajunge de fapt. Filmul are o aura de mister dar, odata misterul dezlegat te linistesti si iti spui: "Misto film". Merita vazut macar o data. A doua oara insa e cam greu de inghitit

http://www.youtube.com/watch?v=CFHa-ygkF_M

Law Abiding Citizen


"Cetateanul care se supune legii", este interpretat de Gerard Buttler. Intr-o tara unde un infractor scapa nepedepsit, simti nevoia de a-ti face singur dreptate. In acest film Clyde Shelton este un om deosebit de inteligent si hotaraste ca razbunarea este dulceata zeilor, isi ia dreptatea in propriile maini si se razbuna cumplit pe cei care i-au distrus viata. In primele 2:37 de minute am ramas socata de violenta si cruzimea scenei, care m-a facut sa ma intreb ce-o fi fost in capul meu cand m-am hotarat sa vad asa film, fiindca am ramas pur si simplu incremenita. Deci filmul te ia in primire repede ca sa nu mai ai timp sa gandesti, sa ripostezi... nimik. Scena este intr-adevar foarte impresionanta si pe mine una m-a facut sa urmaresc filmul in continuare in speranta ca va exista o razbunare, ca va exista o pedeapsa pe masura.
Filmul mi-a dat o oarece satisfactie dar mi-a lasat si un gust amar: s-a terminat prea repede si prea neasteptat. Am ramas cu impresia ca parca mai era ceva de facut. Oricum, filmul este bine facut, actiune din plin, actorii joaca nemaipomenit. Va placea si celor care nu inghit filmele violente. Nu-l recomand copiilor sub 15 ani sub nici o forma.


Filme

2012 50 First Dates 8mm 9 A Single Man Accidental Husband After The Sunset Alice in Wonderland All About Steve Amadeus Anger Management As good as it gets Avatar Bolt Bride Wars Brokeback Mountain Bruce Almighty Californication Cast Away Charade City of Angels Clash of the Titans Coraline Couples Retreat Crazy on the Outside Cuibul de Vespi Daybreakers Doubt Eclipse Edge of darkness Eight Below Entrapment Everybody's Fine Failure to Launch Fierce Creature For a Few Dollars More Forest Gump Gattaca Girl Interrupted Gone wirh the Wind Goodbye Again Groundhog Day Harry Potter He's not That Into You How to Lose a Guy in 10 Days Ice Age Inception It's Complicated Jesus of Nazareth Juno Kafka Kinky Boots Knight and Day Law Abiding Citizen Law of Atraction Liar Liar Life or Something Like It Lord Of The Rings Meet Joe Black Meet the Fockers Meet the Parents Memoirs of a Geisha Midnight in the Garden of Good and Evil Million Dollar Baby Mystic River New Moon Orphan Presumed Innocent Priest Prime Prince of Persia: The Sands of Time Prison Break Push Pushing Tin Ransom Rebecca Roman Holiday Romeo And Juliet Sabrina Salt Se7en Sherlock Holmes Shutter Island Something's Gotta Give Stardust Strange Bedfellows The Big Fish The Blind Side The Box The Bucket List The Game The Green Mile The Hangover The Imaginarium of Doctor Parnassus The Joy Luck Club The Men Who Stare at Goats The Mirror Has Two Faces The Night of the Iguana The Prestige The Proposal The Ring The Shawshank Redemption The Switch The Talented Mr. Ripley The Terminal The Thomas Crown Affair The Tourist The Ugly Truth The Valentine's Day The Village The Wolfman True Crime True Lies Twilight Twister Under Suspicion Up in the Air Wanted Wedding Crashers What Happens in Vegas What Women Want Yes Man You've Got Mail

Pe ani

1939 (1) 1940 (1) 1953 (1) 1954 (1) 1961 (1) 1963 (1) 1964 (1) 1965 (1) 1966 (1) 1968 (1) 1977 (1) 1984 (1) 1987 (1) 1989 (1) 1990 (1) 1991 (1) 1993 (2) 1994 (3) 1995 (1) 1996 (3) 1997 (6) 1998 (3) 1999 (6) 2000 (4) 2001 (3) 2002 (3) 2003 (6) 2004 (8) 2005 (6) 2006 (3) 2007 (4) 2008 (7) 2009 (28) 2010 (15)

Categorii Filme

ONLINE (20) actiune (24) animatie (5) biografic (5) comedie (54) crime (21) drama (73) familie (23) fantastic (24) horror (6) mister (18) musical (2) razboi (3) romantice (55) sf (4) sport (1) thriller (18) western (1)

Faceți căutări pe acest blog