Ma astept ca filmul asta sa fie spectaculos. Oricum este foarte bine cotat desi nu pun mare baza pe asta. Din trailer insa deduc ca-mi va placea, deci sper...
Your mind is the scene of the crime
.....
Deci l-am vazut.
Dom Cob este un geniu in a fura secrete super importante din subconstientul unei persoane cand aceasta este in stare de somn profund si viseaza. Este cel mai bun in domeniu si are o echipa de oameni cu care lucreaza, toti alesi pe spranceana. Din acest motiv este cautat si vanat pentru a fi inchis. Misiunea vietii lui este una foarte grea intrucat nu a mai incercat-o nimeni. Trebuie sa implanteze in mintea unui tanar mostenitor a unei mari companii, ideea de a nu mai continua munca tatalui sau. In schimbul acestei idei, Dom Cob isi poate recapata viata inapoi alaturi de cei doi copii ai sai.
Ei bine, ideea filmului nu este una originala pentru ca cel putin doua filme cu subiect asemanator am vazut acum multi ani: Dreamscape (1984) si The Cell (2000). Asta ca sa nu pun la socoteala si Alice in Tara Minunilor, care ar cam semana ca subiect. Dar actiunea filmului si realizarea, tinand cont de era tehnologiei super avansate in care traim, sunt extraordinar de bine puse la punct. Filmul este o cursa contra cronometru, in care nu se poate sa mearga toate decat bine, pentru ca altfel senzatia de dezastru holocaustic este adanc infipta in creier. La asta contribuie, cu mult succes as spune, muzica foarte impresionanta si sunetul.
Prima oara cand l-am vazut m-am plictisit. Asa ca este de recomandat a se vedea in cinema, cu ecran superlarge si sunet tridimensional daca se poate. Asta pentru ca a doua oara, cand l-am urmarit pe un ecran foarte mare acompaniat de un sunet impresionant, am fost chiar destul de entuziasmata de ce am vazut. Mai ales ca entuziasmul mi-a fost insuflat si de fiul meu mai mare care a savurat filmul de la inceput si pana la sfarsit si care a fost foarte impresionat si de subiect si de actiune si de realizare. Daca ar fi sa-l mai vad inca odata probabil ca asta s-ar numi obsesie asa ca am sa caut sa ma abtin.
De vazut, dar in conditii super optime vizuale si auditive ca altfel nu are efectul spectaculos.


















