BINE AI VENIT

______ Daca vrei sa stai la taclale si sa schimbi impresii despre filme, cu un ceai sau o cafelutza langa tine, atunci ai nimerit bine. Poti comenta, dezaproba, critica sau doar discuta postarile filmelor recomandate de mine. Nu te costa nimic si nu trebuie neaparat sa te inregistrezi. Pe acest blog nu trebuie decat sa respecti parerile altora si atunci si parerile tale vor fi respectate. _______




Se afișează postările cu eticheta mister. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta mister. Afișați toate postările

joi, 12 august 2010

Inception

Ma astept ca filmul asta sa fie spectaculos. Oricum este foarte bine cotat desi nu pun mare baza pe asta. Din trailer insa deduc ca-mi va placea, deci sper...

Your mind is the scene of the crime


.....
Deci l-am vazut.

Dom Cob este un geniu in a fura secrete super importante din subconstientul unei persoane cand aceasta este in stare de somn profund si viseaza. Este cel mai bun in domeniu si are o echipa de oameni cu care lucreaza, toti alesi pe spranceana. Din acest motiv este cautat si vanat pentru a fi inchis. Misiunea vietii lui este una foarte grea intrucat nu a mai incercat-o nimeni. Trebuie sa implanteze in mintea unui tanar mostenitor a unei mari companii, ideea de a nu mai continua munca tatalui sau. In schimbul acestei idei, Dom Cob isi poate recapata viata inapoi alaturi de cei doi copii ai sai.
Ei bine, ideea filmului nu este una originala pentru ca cel putin doua filme cu subiect asemanator am vazut acum multi ani: Dreamscape (1984) si The Cell (2000). Asta ca sa nu pun la socoteala si Alice in Tara Minunilor, care ar cam semana ca subiect. Dar actiunea filmului si realizarea, tinand cont de era tehnologiei super avansate in care traim, sunt extraordinar de bine puse la punct. Filmul este o cursa contra cronometru, in care nu se poate sa mearga toate decat bine, pentru ca altfel senzatia de dezastru holocaustic este adanc infipta in creier. La asta contribuie, cu mult succes as spune, muzica foarte impresionanta si sunetul.
Prima oara cand l-am vazut m-am plictisit. Asa ca este de recomandat a se vedea in cinema, cu ecran superlarge si sunet tridimensional daca se poate. Asta  pentru ca a doua oara, cand l-am urmarit pe un ecran foarte mare acompaniat de un sunet impresionant, am fost chiar destul de entuziasmata de ce am vazut. Mai ales ca entuziasmul mi-a fost insuflat si de fiul meu mai mare care a savurat filmul de la inceput si pana la sfarsit si care a fost foarte impresionat si de subiect si de actiune si de realizare. Daca ar fi sa-l mai vad inca odata probabil ca asta s-ar numi obsesie asa ca am sa caut sa ma abtin.
De vazut, dar in conditii super optime vizuale si auditive ca altfel nu are efectul spectaculos.

marți, 15 iunie 2010

Eclipse


Astept filmul asta cu mare emotie si nerabdare. Din toate cele patru volume din seria Amurg, Eclipsa mi-a placut cel mai mult. A aparut in sfarsit un trailer, care chiar imi da frisoane nu alta,  care ma face sa sper ca si filmul o sa-mi placa la fel de tare. Ma cam enerveaza cand un regizor schimba actorii dar din cate am inteles, actrita care o interpreta pe Victoria are alte angajamente cu un alt film, motiv pentru care a fost schimbata. Asta e... Doua saptamani cred ca voi manca chibrite.





trailer 2




trailer 1


sâmbătă, 5 iunie 2010

Rebecca

Max de Winter era un tanar barbat foarte bogat si de foarte buna familie. Proprietatea pe care o avea si unde isi avea resedinta, Manderlay, era una dintre cele mai renumite pentru frumusetea ei. Dar nu avea nici un motiv de foarte mare fericire pentru ca sotia sa, o femeie renumita pentru frumusetea si clasa ei, murise cu un an in urma intr-un accident pe cand era singura pe iahtul personal. In incercarea de a-si reveni la normal, Max se recasatoreste cu o fata simpla, naiva si foarte timida, care pe vremea cand a cunoscut-o era dama de companie la o doamna batrana si acra care-i manca zilele. Casatoria a fost pentru ea nu numai o salvare, de la viata plina de umilinte si rautati la care o supunea scorpia batrana, ci si o mare fericire prin faptul ca se casatorea cu iubirea vietii ei. In schimb noua doamna de Winter descopera cu multa tristete ca fantoma fostei sotii a lui Max le perturba casnicia. Doamna Danvers, o femeie fanatica si rautacioasa care isi iubise fosta stapana ca pe propriul copil, nu inceta nici o clipa sa-i aminteasca noii sale stapane ca nu este la inaltimea Rebeccai nici ca frumusete si nici ca prestanta, incercand in fel si chip sa-i desparta pe tinerii soti. Actiunea se intensifica atunci cand Max este banuit ca si-ar fi ucis sotia din gelozie.
Rebecca in regia lui Alfred Hitchcock este ecranizarea renumitei cartii cu acelasi nume scrisa de Daphne du Maurier. Este unul din putinele filme care nu m-a dezamagit dupa citirea cartii. Si la cate filme si seriale au fost facute dupa aceasta carte, acesta este cel care m-a satisfacut pe mine. Un film de referinta care merita vazut, de preferinta noaptea.

vineri, 14 mai 2010

Presumed Innocent

Carolyn Polhemus este o tanara procuroare, foarte ambitioasa si oportunista si cu mult sex-appeal. Cand a pus ochii pe celebrul procuror Rusty Sabich, acesta n-a avut nici o sansa, desi era fericit casatorit de multi ani, cu iubita sa din liceu cu care avea un baiat. Cand Carolyn descopera ca noul sau amant nu are aspiratii de promovare, desi are potential, nu are nici un regret in a-i da papucii. Telul ei era sa fie langa cineva puternic care sa o ridice la randul ei pe scara sociala. Deci nu este de mirare ca, atunci cand este gasita omorata in apartamentul sau, Rusty sa fie cel vizat in preferintele procurorilor de a gasi un vinovat. Crima era de o cruzime iesita din comun si cam toate dovezile par sa-l indice pe el. Dar, ar mai fi de luat in considerare si faptul ca  tanara procuroare parea sa investigheze un caz strict secret la care nu avea nimeni acces. Ramane de vazut daca Rusty este sau nu vinovat de moartea fostei sale amante.
Filmul este palpitant, incitant, muzica mi s-a parut grozava, finalul este neasteptat si este unul din preferatele mele. Cea mai buna impresie mi-a facut-o avocatul apararii in persoana lui Sandy Stern, interpretat de Raoul Julia. Scenariul si regia semnate de Alan Pakula sunt graitoare pentru acest film.


joi, 13 mai 2010

Midnight in the Garden of Good and Evil

John Kelso este reporter la o revista oarecare. Soseste in Savannah, oras in care inca mai pluteste aroma anilor de odinioara, pentru a scrie un reportaj despre celebra sarbatoare de Craciun a unui om important al orasului, Jim Williams. John pare mai degraba impresionat de arhitectura, parcurile si vechile obiceiuri, pastrate din mosi stramosi, ale orasului. Si, ca sa fie tacamul complet, in timpul vizitei sale se trezeste implicat aproape fara sa vrea in anchetarea unei crime destul de surprinzatoare. Jim Williams il omoara pe iubitul sau Billy, un baiat destul de tanar, violent si usor necioplit,  in legitima aparare. Dar in Savannah, adevarul poate avea mai multe fete, oamenii pot fi foarte ciudati, si obiceiurile lor inca si mai ciudate.
Cand am vazut prima oara acest film nu am fost sigura daca mi-a placut. Dar cum anumite canale de filme, reiau de multe ori difuzarea unui film, s-a intamplat mereu sa dau peste el si sa vreau iar si iar sa-l revad. Asa am ajuns la concluzia ca, desi este un film foarte ciudat, mi se pare extrem de incitant de urmarit. Peisajele, muzica, oamenii, locurile si izul acela de oras in care fiecare se cunoaste cu fiecare, mi se pare atragator de urmarit. Ulterior am remarcat ca filmul este facut de un mare actor si regizor preferat al meu Clint Eastwood. De vazut macar odata...

duminică, 25 aprilie 2010

The Village

Despre Satul un profan al filmelor ar spune ca este o poveste de adormit copii. Subiectul, povestit in graba nu pare sa fie mare lucru. Un grup de oameni, barbati si femei, satuli pana peste cap de rautatea umana, hotarasc sa se retraga intr-un loc uitat de lume in mijlocul naturii. Isi construiesc prin forte proprii un satuc in care isi vad de zilele si de viitorul lor si al copiilor, fara ajutor de nici un fel al lumii exterioare. Nu aveau tehnologie, nu aveau medicamente si de fapt, cam totul se executa perfect rudimentar in acel sat. Dar oricat de fericiti si de feriti de relele lumii pare satul asta, peste tot intalnesti rautatea, prostia  si invidia umana dupa cum tot asa intalnesti si inteligenta, curaj si onoare, fiindca in viata este totdeauna un echilibru si acest sat nu face exceptie de la regula. Singurul defect major al acestui sat este acela ca este inconjurat de o padure in care se afla niste fiinte groaznice si infricosatoare si de care nu poti trece. Din acest motiv, nici in cazuri exceptionale, cei din sat nu pot lua legatura cu lumea exterioara. Intre cei din sat si ciudatele fiinte este un acord ca fiecare sa stea pe teritoriul sau, sau altfel cei din sat vor avea repercursiuni grave de urmat..
Intr-un trio ciudat format din doi baieti si o fata se intampla o mare tragedie cand unul din baieti il raneste mortal din gelozie pe celalalt. Atunci fata hotaraste sa traverseze padurea pentru a ajunge la un spital sa faca rost de medicamentele necesare iubitului sau ranit, aflat pe moarte.
M Night Shyamalan, regizorul si scenaristul filmului, are o viziune foarte ciudata in mai toate filmele sale. Nu putea face exceptie la acest film.
Pentru unii filmul poate parea pueril. Este genul care ori iti place foarte tare, ori il urasti cu inversunare. Eu ma numar printre cei din prima categorie. Mi-a provocat o impresie foarte puternica. M-a lovit nostalgia locurilor fara tehnologie, fara legi, decat cele de bun simt. Este locul fara multa vorbarie complicata, stufoasa si inflorita, deoarece pana si vorba era foarte simpla, scurta si la obiect.M-a fascinat jocul prostesc pe care cei tineri il jucau cand incercau sa faca fiintele infricosatoare sa vina dupa ei. Ca un fel de bungee jumping al zilelor noastre, dar parca mult mai periculos din moment ce-si puneau viata in joc. Poate surprinde faptul ca filmul este thriller. Si mai poate surprinde faptul ca filmul este foarte misterios. Este genul de film la care pot sa spun ca daca vei clipi vei rata. Asta este sfatul pe care l-am primit eu si pe care-l dau mai departe.


vineri, 23 aprilie 2010

The Ring


Initial acest film a fost facut de japonezi dupa cartea The Ring scrisa de Koji Suzuki. Cartea, pe care am citit-o ulterior, mi s-a parut la fel de fascinanta si de terifianta ca si filmul (daca nu mai tare) desi in comun nu au asa de multe cum v-ati imagina. Importanta este caseta, care este principala eroina.
Se pare ca exista o caseta pe care daca o vizualizezi primesti un telefon de la o persoana care te anunta ca mai ai de trait 7 zile. Prima oara cand am vazut si eu caseta, in cadrul filmului, m-am intrebat daca fac bine ca ma uit mai departe...
Rachel este jurnalista. Cand fata prietenei ei moare in chip foarte suspect, incepe sa investigheze ce s-ar fi putut intampla. Afla in acest fel ca fata a urmarit o caseta care prin vizionarea ei iti provoaca moartea dupa fix 7 zile. In scurt timp Rachel afla ca toti cei patru tineri care au vizionat caseta au murit in chip suspect la aceeasi ora. Cum era o investigatoare foarte buna, asa cum stim ca sunt jurnalistii capabili sa scoata sarpele din gaura lui, Rachel reuseste sa gaseasca uimitoarea caseta. Ca orice om normal care nu ar crede in baliverne de genul "nu urmari caseta ca vei muri in 7 zile", bineinteles ca o vizualizeaza si imediat primeste telefonul misterios ce o anunta ca va muri in 7 zile.
Daca nici filmul asta nu e creepy, atunci nu stiu ce film poate fi. Eu am visat foarte urat noaptea dupa ce l-am vazut. Asa ca... daca n-ai curaj, nu te uita... Filmul e palpitant, infricosator si te tine in tensiune pana la sfarsit. Nota 10 pentru senzatiile si adrenalina provocata. Pentru un efect mai special, e bun de urmarit seara dupa ora 11. Singuri de preferinta...



marți, 13 aprilie 2010

Shutter Island

Teddy Daniels, impreuna cu partenerul sau Chuck Aule pleaca pe o insula, ei doi fiind detectivi federali, sa investigheze o disparitie a unei paciente care pare a nu fi de gasit. Insula Shutter nu este una obisnuita. Acolo sunt incarcerati cei mai periculosi criminali cu probleme psihice. Inca din prima zi cercetarile celor doi sunt ingradite de catre conducerea spitalului. Desi la prima vedere pare un caz banal care, datorita conditiilor, nu are cum sa nu gaseasca rezolvare, totul nu este ceea ca pare. Inclusiv Teddy Daniels se comporta extrem de ciudat, scopul venirii lui pe insula parand sa fie cu totul altul decat investigatia pentru care a fost trimis. Se spune ca daca stai printre nebuni ajungi la fel de nebun ca si ei. Teddy Daniels nu face exceptie de la regula. Combinatia de nebuni, doctori si paznici nazisti, si amintirile sale deloc frumoase despre al doilea razboi mondial si sotia sa moarta  fac un coctail cam greu de suportat. Sfatul primit, de la o pacienta pe care o ancheta, de a fugi de pe insula cat de tare poate, este inlaturat fara ezitare. Marea surpriza este ca ulterior realizeaza ca are foarte putine sanse de a mai pleca de pe insula nebunilor. Reuseste el sa lase totul balta pentru a-si recupera libertatea? Ramane sa vedeti.
N-am sa ascund ca mi-a placut filmul foarte tare desi nu ma omor, dar chiar deloc, dupa Leonardo Di Caprio. In schimb imi place foarte tare si de Max von Sydow si de Ben Kingsley. M-a tinut in tensiune timp de doua ore, timp in care am mancat chibrite, unghii si am sarit in sus de o groaza de ori. Un fel de "Kafka "2 aruncat pe insula celor "10 negri mititei" cu un scenariu a la "Tacerea mieilor". In final am descoprit ca n-are nici o treaba cu cele trei filme mentionate. Finalul este total neasteptat deoarece nici in ultimile zece minute nu mai stii ce sa crezi. De fapt nici in final nu prea mai stii ce sa crezi. Eu l-am vazut impreuna cu baiatul meu cel mare si ne-am ciorovait, fiecare avand o alta parere despre ce s-a intamplat de fapt. Este un film ce merita vazut si as recomanda vizionarea lui noaptea dupa ora 12.

joi, 8 aprilie 2010

8mm

Tom Welles este un detectiv particular. In meseria lui, este foarte bun si foarte discret. In consecinta, avand o asa buna reputatie, este angajat de o doamna batrana si foarte bogata in investigarea unei situatii foarte neobisnuite. Batrana doamna ramasese vaduva de scurt timp. Printre lucrurile personale ale sotului sau, a avut surprinderea sa gaseasca o banda video de 8mm. Vizionarea benzii a ingrozit-o teribil, aceasta continand scenele foarte violente si sadice ale violului unei tinere fete si care culminau prin moartea acesteia. Sarcina lui Tom Welles este de a descoperi daca intreg filmul este trucat sau real. Pornind in cautarea fetei din film, Tom descopera ca a ajuns pe un drum fara intoarcere care are toate sansele sa se transforme intr-unul fara iesire.
"Daca dansezi cu diavolul, nu diavolul se schimba... ci tu". Axioma aceasta este specifica acestui film si nu poti intelege ce vrea sa insemne daca nu-l vizionezi.
Filmul este unul infiorator de sadic si tensionant. Nu-l recomand decat celor carora le plac genul thriller si au nervii tari, fiind un film ce pare foarte real dpdv al subiectului si actiunii. Nota 10 pentru regie. 

marți, 30 martie 2010

Alice in Wonderland

Alice s-a facut mare, atat de mare ca urmeaza sa i se puna marea intrebare "Nu-i asa ca te mariti cu mine?". Fiindca asa se cam pune problema. In copilarie, visele avute le-a pus pe seama imaginatiei excesive, tatal sau asigurand-o ca nu este nimic rau sa ai o imaginatie bogata. Dar la implinirea varstei de 19 ani, eroii viselor din copilarie reapar, Alice crezand la inceput ca are halucinatii. Descopera ca toate visele din copilarie fusesera foarte adevarate, eroii viselor ei avand de data aceasta o reala nevoie de ea. Si ea de ei, avand la randul ei nevoie sa evadeze putin pentru a scapa temporar de marea intrebare. Alice afla ca are menirea de a-si salva prietenii de tirania Reginei de Cupa putand astfel reinstaura linistea in Tara Minunilor. De data aceasta nu mai are de facut o simpla plimbare ea trebuind sa gaseasca o solutie in a-l ucide pe Jabberwocky, un balaur infricosator cu care Regina de Cupa isi tinea supusii la respect prin teroare. Varianta cea buna este Regina Alba care era mult iubita si respectata de locuitorii Tarii Minunilor.
Filmul este destul de amuzant, pana la un punct. Mi-a placut si nu mi-a placut. Poate eram cam obosita cand l-am vazut. Nici nu stiu ce nu mi-a placut la film pentru ca cei mici ai mei au fost foarte entuziasmati sa-l vada si a doua oara. Asa ca cel putin pot sa va confirm ca celor mici le place grozav de tare. Poate m-a dezamagit eroina principala, care nu mi s-a parut prea potrivita pentru un rol principal. Sau pentru acest rol mai exact, pentru ca am inteles ca va juca in urmatorul an in Jane Eyre in rol principal, si mi se pare ca i s-ar potrivi mai bine. In poze arata de 40 de ani si in film arata de 15 ani si mi s-a parut cam stearsa pentru asa rol. Cred ca mi-ar fi placut mai mult s-o vad pa Dakota Fanning in locul ei. Mi-a placut in schimb cum a jucat Anne Hathaway, pentru ca ea cel putin m-a amuzat la culme. Si mi-a mai placut si dansul Fudderwupping al palarierului (pe care daca vreti sa-l vedeti trebuie sa stati pana la sfarsitul filmului). Si mi-a placut si palarierul si iepuroiul si pisica vargata. Cred ca mi-a placut de fapt multa lume, in afara de Alice. Deci, in ansamblu, este un film dragut. De vazut o data




miercuri, 17 martie 2010

The Wolfman

Lawrence Talbot (interpretat de Benicio Del Toro) este un actor care interpreteaza cu succes mai mult roluri controversate (ca Dr Jekyl si Ms Hide). A avut o copilarie fericita alaturi de fratele si parintii sai dar care s-a terminat brusc atunci cand si-a gasit tatal in brate cu mama sa moarta, sfartecata, concluzia finala fiind de automutilare. Marcat cumplit de nefericitul eveniment, multa vreme si-a petrecut-o in sanatoriu unde tatal sau l-a internat in speranta unei recuperari. Cand a crescut a luat hotararea de a nu se mai intoarce acasa niciodata. Asta pana cand primeste o scrisoare (actiunea se petrece in anul 1981) de la cumnata sa Gwen Conliffe (interpretata de Emily Blunt) care il roaga sa se intoarca acasa pentru a ajuta la gasirea fratelui sau care disparuse intr-un mod foarte misterios. Intoarcerea acasa nu a fost prea placuta mai ales ca tatal sau (interpretat de Sir Anthony Hopkins) l-a intampinat cu trista veste ca fratele sau a fost gasit intr-un sant omorat de un animal care l-a sfasiat in bucati. Cazul este investigat de nimeni altul decat de detectivul Abberline (interpretat de Hugo Weaving), cel care a investigat si cazul Jack Spintecatorul, intr-o cu totul alta carte si intr-un cu totul alt film. Lawrence hotaraste sa porneasca in cautarea animalului care i-a ucis fratele si afla ca acesta e posibil sa fie de fapt un varcolac. Asa cum majoritatea dintre noi ne spunem mereu "mie nu mi se poate intampla asta", asa si-a spus si Lawrence cand a hotarat sa infrunte periculosul animal. Mai departe veti vedea ce se va intampla la vizionarea filmului.
Mie personal mi-a placut filmul foarte tare. Am tremurat ca varga si am sarit in sus la multe scene si n-as sfatui pe nimeni sa se uite singur sau noaptea la acest film daca nu vreti sa visati bazaconii dupa aceea. Scenele horror, si nu numai, sunt foarte bine realizate si actorilor nu prea as avea ce sa le reprosez. Singura mea obiectie ar fi ca varcolacii nu sunt destul de mari, faptul ca sunt de fapt oameni mascati fiind destul de vizibil. I-as fi facut mai mari si mai animalici, ca sa zic asa. Ceva in genul varcolacului din Harry Potter si mare ca lupii din Twilight. In schimb compenseaza cu transformarea din om in varcolac, destul de spectaculoasa as zice.
In rest, daca vreti sa va tremure mancarea de seara in voi si nu stiti cum, vizionarea acestui film ar putea rezolva problema.


De asemenea putiti viziona acest film online urmarind acest link

http://www.filmeonline24.com/the-wolfman-2010/

duminică, 28 februarie 2010

Coraline

Coraline este o fetita obisnuita. Cam neobisnuit este locul in care sta, o casa foarte mare si frumoasa, amplasata in pustietate la marginea unei paduri, unde vecinii erau destul de departe. Parintii Coralinei isi iubeau foarte mult fiica dar nu prea aveau timp de ea, ca mai toti parintii din ziua de azi. asa ca ea isi petrecea timpul explorand imprejurimile casei, sau chiar imensa casa in care traia. In timp ce-si pierdea timpul prin casa, numarand ferestrele, usile in incercarea de a-si consuma energia, gaseste o usita in spatele careia se afla un zid. Nelasandu-se doborata de acest amanunt minor, revine in cursul noptii unde afla cu stupoare ca zidul din spatele usitei disparuse. In locul acestuia se afla un coridor de genul galeriilor de cartita. Cu multa curiozitatea si teama strabate coridorul si ajunge in imaginea din oglinda a casei sale. Doar ca aceasta imagine este una cu totul si cu totul imbunatatita. In locul casei sale ponosite gaseste o casa plina de culori cu o bucatarie din care se raspandeau miresme imbietoare de mancare (ceea ce acasa la ea nu se prea gasea). In bucatarie gaseste o mama incantatoare care o intampina vesela si binedispusa, gata sa-si petreaca timpul cu ea. Intr-o camera alaturata il gaseste pe tatal sau la fel de vesel si binedispus care ii canta la pian. Singura problema, pe care par sa o aiba cei doi, este ca se vede cat se poate de clar ca totusi nu sunt parintii ei. Amandoi au in loc de ochi, cusuti niste nasturi. Asta nu pare s-o sperie sau sa o deranjeze mult timp. Noua locuinta ii ofera tot ce-si dorea si ocupantii ei o fac foarte fericita, parand s-o iubeasca si sa le faca placere sa-si petreaca timpul cu ea. De ce oare ar mai putea ea sa vrea sa se reintoarca la adevaratii ei parinti. Ca in toate povestile in care e prea frumos ca sa fie adevarat, si aici este o plata pentru atata fericire. Plata nu este una foarte placuta si nici nu este usor de realizat. In primul rand implica parasirea parintilor ei pe care Coraline ii iubea foarte mult. Ce hotarare ia Coraline, veti vedea daca veti urmari filmul.
Coraline este un film foarte ciudat, lucru care se observa inca din primele secunde. Nu este un desen animat frumos, cu desene dragalase si personaje amuzante. Personajele toate sunt de o uratenie si o morbiditate cel putin ciudata pentru un desen animat pentru copii. De fapt, pentru un desen animat ma uimeste ca n-am zambit la nici o scena. Poate devin eu mai cinica, cine stie! Sincer, mi se pare un film animatie horror . Oricum, subiectul este foarte interesant si ma face sa ma intreb ce o avea in cap saracul regizor al filmului. Pare o combinatie intre Cubul, jocul American McGee's Alice (Alice in Tara minunilor varianta horror) si bineinteles ca are si acel "je ne sais quoi" care te face sa te uiti , curios sa vezi ce se mai intampla. Baietilor si copiilor peste 10 ani cred ca le va placea la nebunie.
In caz ca va intrebati, regizorul Henry Selick a mai facut inca alte 6 filme, toate in aceeasi maniera, si este in zodia sagetator in zodiacul european, si zodia dragon in zodiacul chinezesc.


pentru Alisa, care adora acest film

sâmbătă, 27 februarie 2010

The Prestige

Domnul Cutter (interpretat de Michael Caine) este un inginer batran care proiecta iluzii si construia aparatura necesara infaptuirii lor. El are doi ucenici, de varste apropiate, pe care se straduieste sa-i initieze in aceasta arta a trucurilor magice. Dupa cum bine prezinta el situatia orice truc magic consta in trei acte: "primul act, asigurarea, cand magicianul va arata ceva obisnuit si va poate cere chiar sa inspectati acel ceva pentru a fi siguri ca este real, nemodificat, normal; al doilea act, schimbarea, cand magicianul ia acel ceva normal si-l transforma in ceva nemaipomenit; partea a treia trebuie sa existe pentru ca trebuie sa vezi acel ceva nemaipomenit transformat inapoi in acel ceva normal, si acesta este prestigiul". Secretul exista bineinteles dar nu-l veti gasi... din cauza ca nu cautati unde trebuie! Cei doi ucenici ai lui Cutter sunt Alfred Borden (interpretat de Christian Bale) si Robert Angier (interpretat de Hugh Jackman). Cei doi sunt foarte buni prieteni si par foarte dedicati acestei meserii misterioase. Asta pana cand una din iluziile prezentate de Cutter se termina foarte tragic, cu moartea logodnicei lui Angier. Din acel moment drumurile lor se despart, Angier fiind sigur ca moartea logodnicei sale i se datoreaza lui Alfred Borden. Alfred isi incepe o viata de magician pe cont propriu si pare sa se descurce nemaipomenit. Nu-si discuta iluziile decat cu inginerul sau Fallon. Nici macar sotiei sale nu-i incredinteza secretele sale aducand-o intr-o stare destul de paranoica. Acest lucru il intriga foarte tare pe Angier a carui iluzii nu erau asa de spectaculoase. Iluziile lui Borden nu gaseau rezolvare in mintea lui Angier , ajungand in scurt timp foarte obsedat de fostul sau coleg. Ajunge capabil de crima, inselaciune, santaj, facandu-te sa te intrebi daca mai are un suflet de salvat.
Ajunge Angier sa-si gaseasca linistea gasind un truc mai bun ca al lui Borden? Ce pret plateste dand curs obsesiei sale? Se da batut Borden, renuntand la secretele iluziilor sale, carora isi sacrificase intreaga viata? Intrebarea pe care mi-am pus-o eu la finalul filmului a fost: te poti multumi cu o jumatate de viata in favoarea muncii tale?
Acest film este unul foarte interesant, cu un subiect nemaipomenit si trebuie vazut de doua ori. Asta pentru ca dupa ce vei vedea finalul cu totul si cu totul neasteptat, va trebui sa revezi totul din cu totul alta perspectiva.
Oricum, motto-ul acestui film nu este, asa cum se asteapta oricine, PRESTIGIUL! Motto-ul acestui film este sacrificiul. Sacrificiul prezentat in acest film este unul asa cum numai un barbat il poate avea.
Recomand acest film (intrucat este un film nemaipomenit de bine facut, o capodopera, si cu niste actori exceptionali), dar trebuie vazut in liniste, cu telefoane inchise, fara batai de cap, ca altfel risti sa nu intelegi nimic.



joi, 25 februarie 2010

Sherlock Holmes

Actiunea incepe cu stralucita capturare a unui criminal in serie celebru, Lord Blackwood (interpretat de intunecatul Mark Strong), de catre legendarul detectiv Sherlock Holmes (interpretat de Robert Downey Jr.) si asistentul sau Dr Watson (interpretat de Jude Law). Intrucat Lordul Blackwood avea o faima mai oculta, fiind un vrajitor celebru ce practica magie neagra, stabilirea decesului acestuia este efectuata de catre Dr. Watson. Cum ulterior Blackwood se intoarce misterios din mormant, reputatia Dr. Watson fiind in joc, Sherlock Holmes porneste impreuna cu asistentul sau la o noua vanatoare de vrajitoare.
Inainte de a impartasi parerea mea despre acest film trebuie sa fac o marturisire (care nu-mi face prea multa cinste): in privinta filmelor sunt putin cam snoaba. Am descoperit pe parcursul vietii ca am pierdut de pe urma acestui snobism dar, din nefericire nu prea m-am invatat minte. Ma straduiesc din greu sa ma tratez totusi. Eu urmaresc in special, ca mai toti oamenii care se duc la cinema, filme care au un oarece punct de atractie: actori, regizori sau eventual coloana sonora care e semnata de cineva care m-a impresionat la vizionarea altui film. Sherlock Holmes l-am urmarit pentru ca joaca in el Robert Downey Jr. Nu m-au preocupat niciodata problemele lui personale. Eu l-am catalogat ca pe un actor nemaipomenit inca de la primul film pe care l-am vazut cu el si in care era actor principal: Chaplin. Deci m-am hotarat sa ma uit la Sherlock Holmes, decisa din start sa-i acord o sansa, indiferent de rezultat. Asa ca poate parerea pozitiva pe care o am despre acest film este putin subiectiva.
In mare, cine a citit cartile lui Arthur Conan Doyle stie ca Sherlock Holmes este un detectiv particular care este nemaipomenit de inteligent, intuitiv si stie sa se descurce perfect in situatii exceptionale. Deci Sherlock Holmes este pentru Conan Doyle ceea ce Hercule Poirot este pentru Agatha Christie, ceea ce Bunicul este pentru Petre Salcudeanu, ceea ce Capitanul Apostolescu este pentru Horia Tecuceanu si as putea s-o tin tot asa. Ceea ce-l deosebeste pe Arthur Conan Doyle de ceilalti scriitori este aura de mister, fantastic si supranatural care pluteste in cartile lui. Si ceea ce m-a facut pe mine un fan al cartilor lui este ca toata aura de mister este risipita in final de explicatii foarte logice ale evenimentelor petrecute pe tot parcursul cartii. Una cate una sunt toate daramate intr-un fel in care te cam face sa-ti para rau.
Filmul nu se departeaza prea mult de la subiect decat in privinta personajelor. Dr Watson din carte este mai tantalau decat Dr Watson din film. Sherlock Holmes din carte este mult mai snob si mai aristocrat decat Sherlock Holmes din film, caruia parca pare sa-i lipseasca aceste doua caracteristici. Oricum, filmul este foarte bine facut, are multa actiune, cateva scene comice si de fapt are cam cate putin din fiecare. Filtrul gri-intunecat specific Angliei ploioase se potriveste cu aura mistica a filmului si cine are curajul sa-l urmareasca pana la sfarsit va avea satisfactia ca nu a avut de ce sa-i para rau. De fapt nu are cum sa-ti para rau ca ai urmarit un film facut de Guy Richie.

sâmbătă, 20 februarie 2010

The Green Mile


Un fan al acestui film a spus ca "filmul a fost inventat pentru creatii ca acestea". Nu este nimic mai adevarat. Acest film mi se pare o capodopera a cinematografiei americane. Muzica este superba perfect potrivita filmului. Daca ar fi fost dupa mine l-as fi cotat cu nota 10+. Mai tarziu, dupa ce l-am vazut, am aflat ca este realizat dupa cartea "Culoarul Mortii" (The Green Mile, titlul original) de Stephen King. Am fost uimita de sensibilitatea cu care a fost facut un film in care 80% din actiune se petrece intr-o inchisoare.
Scena care mi-a captat interesul, intr-o zi cand butonam telecomanda cautand un film la care sa ma uit, este cea cu aparitia unui soricel, aparent fara pic de frica in el, un soricel inteligent pe care mai mult ca sigur l-ai calca in picioare daca l-ai gasi in casa. Nu mi-a trebuit mai mult ca sa-mi capteze interesul si nu stiu ce ar spune asta exact despre mine. Am fost foarte curioasa ce se va intampla cu soricelul "Mister Jingels". Si n-am sa regret niciodata hotararea pe care am luat-o atunci.
Personajul principal este un gardian al unei inchisori, Paul Edgecomb (interpretat de Tom Hanks). Acesta era sef in sectia speciala a acestei inchisori, acolo unde mai precis erau intemnitati condamnatii la moarte. Aceasta zona atat de speciala avea si un culoar extrem de special. Culoarul, ce avea cateva celule de-o parte si de alta unde erau intemnitati detinutii, era verde. Detinutul ce-si incepea drumul pe acest culoar verde era ultimul drum pe care il facea. La capatul acestui culoar era camera de electrocutare unde erau executate condamnarile la moarte.
Detinutii din aceasta inchisoare erau, cei mai multi, criminali extrem de periculosi sau care savarsisera crime infioratoare. Paul are o intelegere si un comportament foarte respectuos si linistitor pentru detinutii lui, comportament impus de starea lor deosebita, trebuind sa fie lasati sa-si traiasca linistiti ultimile zile din viata. Paul isi indeplinea cu multa demnitate datoria. Si si-ar fi indeplinit-o multi ani de aici incolo daca la un moment dat nu l-ar fi intalnit pe John Coffey. A fost memorabila pentru el ziua cand John Coffey (interpretat de Michael Clarke Duncan) a intrat in viata lui. In acea zi, isi astepta detinutul pregatindu-se cu obisnuitul discurs cu care isi intampina toti detinutii. Si a intrat pe usa, un negru urias, cu privire blanda si trista si cu vorba domoala specifica americanilor sudisti. Paul a fost atat de uimit de ciudata aparitie ca si-a uitat discursul, iar in final a dat mana cu John. John Coffey nu parea sa stie prea multe, singurul lucru pe care parea sa-l cunoasca era numele si faptul ca ii este teama de intuneric. Iar in zilele urmatoare si-a dovedit din plin prima impresie. John avea un har (sau blestem) care-l facea atat de deosebit, fiind dotat cu un simt puternic de a putea vedea sufletul oamenilor si de a-i putea vindeca. Dar sa nu uitam ca John Coffey era condamnat la moarte pentru violarea si uciderea a doua fetite surori. Din acest motiv Paul ia hotararea de a cerceta cazul, pentru a vedea cum s-au intamplat exact lucrurile.
Intrebarea care te face acest film sa ti-o pui este daca in spatele gratiilor se afla intotdeauna niste monstri. Si ar mai fi si intrebarea: cu ce monstri avem de-a face si care nu sunt inca (sau nu ajung niciodata) in spatele gratiilor. Dar vei primi sigur raspuns la intrebarea: este John Coffey un miracol sau un monstru?
Acest film m-a impresionat teribil... Va spun de pe acum... si cei cu nervii tari pot plange rauri de lacrimi, si cei cu nervii tari pot fi miscati. Este un film care te face sa-ti pui tot felul de intrebari. Raspunsul pe care l-am primit la cea mai importanta intrebare a mea a fost unul extrem de deprimant (sau poate ar fi trebuit sa ma bucure): intregul subiect este o fictiune.
Oricum cei cu Oscarurile nu inceteaza sa ma uimeasca de multa vreme. Si nu ma voi lasa influentata de ciudatele lor decizii si voi pastra acest film in arhiva personala de filme.



marți, 16 februarie 2010

The Sorcerer's Apprentice

"Ucenicul Vrajitor" este produs de Jerry Bruckheimer. Pare interesant. Dar pana in lulie...








duminică, 7 februarie 2010

The Box

Intrebarea este daca ai actiona butonul rosu al unei cutii aparent inofensive stiind ca vei distruge viata cuiva pe care nu-l cunosti. Marea intrebare este daca ai face asta pentru un milion de dolari. Poate multi ar raspunde fara sa se gandeasca "DA". Dar poate altii, care ar sta sa se gandeasca, ar raspunde "NU". Si alta intrebare ar mai fi : ce scuza ai mai putea avea sa spui "DA" dupa ce te-ai gandit bine la asta. Probabil ca ar cam trebui sa te intrebi ce poate fi in neregula cu constiinta ta. Acest film nu este unul nemaipomenit, dar este un film interesant si destul de misterios. M-a tinut cu sufletul la gura la inceput pentru ca trece destul pana afli ce hotarare au luat cei doi parteneri de viata.
Am avut la un moment dat senzatia ca odata cu hotararea lor se va sfarsi si filmul. M-am inselat amarnic. Actiunea de-abia atunci incepe si pe masura ce se continua nu te poti desprinde pentru ca esti curios sa stii la ce se va ajunge de fapt. Filmul are o aura de mister dar, odata misterul dezlegat te linistesti si iti spui: "Misto film". Merita vazut macar o data. A doua oara insa e cam greu de inghitit

http://www.youtube.com/watch?v=CFHa-ygkF_M

sâmbătă, 6 februarie 2010

The Imaginarium of Doctor Parnassus


Imaginariumul Doctorului Parnassus este o poveste, pentru adulti, despre alegerea binelui sau raului intr-un mod cu totul neobisnuit si anume in imaginatia Doctorului Parnassus. Pactul cu diavolul, facut de bizarul doctor nu are cum sa evolueze decat foarte prost. Mai ales cand miza este un suflet contra fericirii. "Ce pret poti pune pentru visele tale?" Tony (interpretat de regretatul Heath Leadger) il ajuta pe doctorul Parnassus sa-l pacaleasca pe diavol. Ramane de vazut daca exista cineva pe lumea asta in stare de asa performanta. Aceasta lume este exact ca in povestea cu fata mosului si fata babei in care daca alegi lada cea mai mare te va manca un balaur fioros. In acest film personajele pot trai cele mai frumoase vise sau cele mai negre cosmaruri.
Heath Ledger cel din Imaginariumul Doctorului Parnassus aduce destul de bine cu Heath Ledger cel din Dark Knight: la fel de ciudat, zapacit si infricosator totodata. Cei trei cavaleri care s-au ostenit sa-l inlocuiasca sunt Johnny Depp, Jude Law si Colin Farrell. Personal am fost destul de dezamagita de Colin Farrell si Jude Law care nu s-au putut debarasa de accentele si mimica pe care o afiseaza in toate filmele jucate. Singurul caruia i-a reusit de minune transformarea a fost Johnny Depp care nu s-a dezis de talentul lui actoricesc. Distributiei exceptionale, la care s-a adaugat cea a lui Christopher Plummer, careia ii adaugi o imaginatie minunata, exploziva si colorata, a iesit un film fantastic, ciudat si cu multe morale. Mie mi-a placut la nebunie si il recomand mai ales celor care s-au saturat de realitatile vietii de zi cu zi si doresc o evadare in lumea absolut magica faurita de Terry Gilliam. "Nimic nu tine o vesnicie! Nici macar moartea."

Filme

2012 50 First Dates 8mm 9 A Single Man Accidental Husband After The Sunset Alice in Wonderland All About Steve Amadeus Anger Management As good as it gets Avatar Bolt Bride Wars Brokeback Mountain Bruce Almighty Californication Cast Away Charade City of Angels Clash of the Titans Coraline Couples Retreat Crazy on the Outside Cuibul de Vespi Daybreakers Doubt Eclipse Edge of darkness Eight Below Entrapment Everybody's Fine Failure to Launch Fierce Creature For a Few Dollars More Forest Gump Gattaca Girl Interrupted Gone wirh the Wind Goodbye Again Groundhog Day Harry Potter He's not That Into You How to Lose a Guy in 10 Days Ice Age Inception It's Complicated Jesus of Nazareth Juno Kafka Kinky Boots Knight and Day Law Abiding Citizen Law of Atraction Liar Liar Life or Something Like It Lord Of The Rings Meet Joe Black Meet the Fockers Meet the Parents Memoirs of a Geisha Midnight in the Garden of Good and Evil Million Dollar Baby Mystic River New Moon Orphan Presumed Innocent Priest Prime Prince of Persia: The Sands of Time Prison Break Push Pushing Tin Ransom Rebecca Roman Holiday Romeo And Juliet Sabrina Salt Se7en Sherlock Holmes Shutter Island Something's Gotta Give Stardust Strange Bedfellows The Big Fish The Blind Side The Box The Bucket List The Game The Green Mile The Hangover The Imaginarium of Doctor Parnassus The Joy Luck Club The Men Who Stare at Goats The Mirror Has Two Faces The Night of the Iguana The Prestige The Proposal The Ring The Shawshank Redemption The Switch The Talented Mr. Ripley The Terminal The Thomas Crown Affair The Tourist The Ugly Truth The Valentine's Day The Village The Wolfman True Crime True Lies Twilight Twister Under Suspicion Up in the Air Wanted Wedding Crashers What Happens in Vegas What Women Want Yes Man You've Got Mail

Pe ani

1939 (1) 1940 (1) 1953 (1) 1954 (1) 1961 (1) 1963 (1) 1964 (1) 1965 (1) 1966 (1) 1968 (1) 1977 (1) 1984 (1) 1987 (1) 1989 (1) 1990 (1) 1991 (1) 1993 (2) 1994 (3) 1995 (1) 1996 (3) 1997 (6) 1998 (3) 1999 (6) 2000 (4) 2001 (3) 2002 (3) 2003 (6) 2004 (8) 2005 (6) 2006 (3) 2007 (4) 2008 (7) 2009 (28) 2010 (15)

Categorii Filme

ONLINE (20) actiune (24) animatie (5) biografic (5) comedie (54) crime (21) drama (73) familie (23) fantastic (24) horror (6) mister (18) musical (2) razboi (3) romantice (55) sf (4) sport (1) thriller (18) western (1)

Faceți căutări pe acest blog