Steve Everett este reporter la Oakland Tribune si pe langa pasiunea pentru meseria sa, are si pasiunea pentru femei si bautura. Seful sau, care nu-l prea avea la inima, deoarece Steve atentase si la nevasta acestuia, il insarcineaza sa faca un reportaj despre executia unui criminal, care urma sa se intample la miezul noptii. Desi initial Steve vroia sa scrie reportajul si sa termine cu tot cat se poate de repede, ajunge sa fie angrenat in anchetarea cazului, intrucat cel care era numit criminal pare sa fie nevinovat. Steve descopera ca martorii au mintit si nu are la dispozitie decat 12 ore pentru a dovedi ca are dreptate. Ceea ce altii nu au reusit in cativa ani, poate reusi Steve? Ramane de vazut.
Cum sunt o mare admiratoare a lui Clint Eastwood, nu puteam sa nu recomand acest film mai ales ca si regia ii apartine. La momentul cand am vizionat eu filmul, nu stiam lucrul acesta si, pe langa alte filme regizate de el, care tot asa mi-au placut din intamplare, la fel s-a intamplat si cu acesta. Am stat cu sufletul la gura si in final am ajuns la concluzia ca este un film nemaipomenit. Nu este cotat foarte bine dar mie oricum nu-mi pasa. De vazut macar odata.

