______ Daca vrei sa stai la taclale si sa schimbi impresii despre filme, cu un ceai sau o cafelutza langa tine, atunci ai nimerit bine. Poti comenta, dezaproba, critica sau doar discuta postarile filmelor recomandate de mine. Nu te costa nimic si nu trebuie neaparat sa te inregistrezi. Pe acest blog nu trebuie decat sa respecti parerile altora si atunci si parerile tale vor fi respectate. _______
Bruce Nolan este reporter la un post de televiziune din New York in Buffalo. In general, se ocupa de cele mai urate si neimportante stiri, dupa parerea lui. Singura parte buna din viata sa este Grace. Dar la cat de amarat este ca nu e destul de apreciat la servici, nici pe Grace nu o apreciaza foarte tare. Pe cand isi blestema zilele ca Dumnezeu nu-l iubeste, se trezeste cu o intalnire de gradul IV cu Dumnezeu insusi, care era cam satul sa il tot auda vaicarindu-se. Asa ca Dumnezeu ii propune lui Bruce ca sa ii tina locul pentru o zi, doar in orasul in care locuieste. Ce face Bruce cu aceasta noua putere si daca ii face fata, ramane sa vedeti.
Bruce Atotputernicul este o comedie stil Jim Carrey. Personal n-am intalnit comedii cu el la care sa nu ma prapadesc de ras, cat de cat. Asa ca am ras si la filmul asta desi cel mai amuzant moment al filmului nu mi-a fost oferit de Jim Carrey ci de rivalul sau in film, Steve Carell. De vazut musai... Mai ales ca dupa vizionarea lui nu te poti abtine sa nu-ti pui intrebarea "ce-ai face daca ai fi Dumnezeu pentru o zi".
Andie Anderson scrie reportaje la o revista de mare succes. In general este o tipa foarte vesela si optimista si mai ales are un bun simt al umorului. Buna ei prietena si colega sufera o mare dezamagire sentimentala si sefa ei ii da ideea de a scrie un reportaj despre suferinta ei. Pentru a-si salva prietena din acest chin, Andie vine cu o idee si mai buna, sa scrie un reportaj despre 10 lucruri care-l fac pe un barbat sa-ti dea papucii. Partea amuzanta este ca Andie trebuie sa experimenteze pe cineva toata situatia si marele castigator este Benjamin Barry, care lucreaza in domeniul publicitar. Dar ceea ce nu stie Andie este ca Barry a pus un pariu cu colegele sale de munca, din care ar fi castigat sa faca o campanie publicitara foarte profitabila pentru el.. Pariul era ca sa cunoasca o fata la intamplare si in doua saptamani s-o faca sa se indragosteasca de el. Pariul lui Ben se bate cap in cap cu reportajul lui Andie, asa ca ramane de vazut cine va iesi mai ciufulit din toata afacerea.
Asta este un film dragut, amuzant si fiind prezenti niste actori preferati de-ai mei, nu avea cum sa nu-mi placa. De vazut neaparat.
Harry Sanborn este un barbat de 63 de ani cu o cariera in domeniul muzicii de foarte mare succes. De foarte mare succes este si activitatea lui amoroasa fiind un afemeiat celebru. Ultima sa cucerire este o tanara fata, Marin, care ar putea sa-i fie, nu fiica, ci nepoata. Dar cum varsta isi spune cuvantul, are un atac de cord in casa de vacanta a mamei lui Marin, Erica. Pentru a se recupera cu succes nu are voie sa fie miscat de la pat, asa ca ramane in grija Ericai. Cum cei doi descopera ca , pe langa varsta, mai au si altele in comun, ajung sa se placa destul de tare. Ce iese din toata aceasta tocanita ramane de vazut...
Something's Gotta Give este o comedie romantica draguta si punctul principal de atractie sunt actorii, care oricat de prost sau bine joaca, nu te poti abtine sa nu te uiti la un film in care ei joaca.
De vazut macar odata, mai ales daca si-asa n-ai altceva in plan de facut.
Faza mea preferata este cand Erica pleaca dezbracata cum a facut-o maica-sa, ca sa-si faca ceva de mancare. Nu-mi vine sa cred ca Diane Keaton la varsta ei arata asa de bine. Am ramas socata sincer.
Dave Buznik lucreaza pentru o companie ce furnizeaza haine pentru animale. El este de fel un barbat foarte pasnic si linistit. Un pacifist convins as putea spune, care se lasa umilit de seful sau, fara sa riposteze cand acesta isi asuma meritele pentru munca sa; nu obiecteaza cand colegul sau de servici se da la iubita sa; nu sare in sus de nervi cand stewardesa din avionul cu care calatorea il trateaza clar cu foarte multa indiferenta. Dave tine in el toate sentimentele negative.
Teoria psihologilor ar fi ca genul acesta de oameni, care tin in ei o multime de frustrari si suparari, pot reactiona foarte urat atunci cand li se umple paharul. Mult mai urat decat un om ce-si varsa nervii zi de zi ori de cate ori are ocazia.
Asta se intampla pana intr-o zi, cand parca toti par hotarati sa fie impotriva lui. Fara foarte mare vina, decat aceea de a fi protestat, foarte pasnic, impotriva comentariului ca ar fi un om nervos, ajunge la tribunal sub acuzatia de a fi lovit cu salbaticie o stewardesa. Din acel moment viata lui se schimba total. Judecatoarea decide ca trebuie sa participe la o consiliere de controlul furiei, fiind un om foarte agresiv si periculos pentru societate. Destul de contrariat de decizia judecatoarei, intrucat nu se stia un om furios, Dave este nevoit sa accepte ca sa nu ajunga la inchisoare. Descopera in curand ca a nimerit pe mana celui mai ciudat si mai nebun dintre toti doctorii psihologi, doctorul Buddy Rydell. Acesta are niste metode de vindecare foarte ciudate si neconventionale care incep odata cu mutarea acestuia in casa lui Dave. Care pe care ar cam fi...
Am urmarit initial filmul, foarte indoita ca-mi va placea, nefiind initial fan Adam Sandler... dimpotriva as putea spune. Dupa vizionarea acestui film mi-am schimbat radical parerea. Nici nu mai stiam de ce ma enerva Adam Sandler pentru ca mi-a devenit instant simpatic. Adam Sandler si Jack Nicholson (care este nemaipomenit ca de obicei) se completeaza de minune. Poate a fost si combinatia regizor, scriitor, ambii fiind axati pe filme de comedie. Concluzia este ca Anger Management nu este un film de ratat, daca tot ce cauti este o comedie de proportii.
Dintre toate filmele regizate de Tim Burton acesta mi se pare a fi de departe cel mai bun si mai reusit. Nu stiu sa va spun daca este un film pentru copii sau adulti pentru ca poate placea deopotriva si copiilor si adultilor. Depinde probabil de copilul din fiecare, de cat de dispus pare sa vrea sa iasa la suprafata. Oricum acest film pare sa fie o adevarata lectie de viata, incercand sa ne invete sa vedem intamplarile vietii cu mai multa imaginatie si fantezie.
Ed Bloom a avut o viata foarte fantastica, daca ar fi sa te iei dupa relatarile despre aventurile vietii sale. Nu exista nici macar o povestire de-a lui sa nu fie insotita de cate un personaj magic sau intamplare spectaculoasa si nemaipomenita. "Multi oameni iti pot spune povestea vietii lor simplu si la obiect. Nu va fi complicat dar nici interesant". Acum Ed este foarte batran si bolnav si bucuria lui cea mai mare este sa povesteasca oricui este dispus sa-l asculte, magicile intamplari care i-au inflorit viata. Acest lucru pare sa-l scoata mult din sarite pe fiul sau, care este un tip mai pragmatic si nu este dispus sa asculte povestirile fanteziste ale tatalui sau, chiar rusinandu-se cu acesta. Dar, cum tatal sau este pe moarte bolnav grav, se hotaraste ca in ultimul minut al vietii sa incerce sa-l inteleaga. Luand-o pe urma povestilor tatalui sau, descopera pas cu pas ca acesta nu a inventat foarte mult in povestirile sale. Dar va fi asta de ajuns pentru a-l face sa-si schimbe parerea despre cel care i-a dat viata? Ramane sa vedeti daca va veti hotara sa vizionati filmul.
Veti castiga mult vazand acest film care va va da o doza mare de optimism si va va face sa vedeti viata un pic mai roz. Nota 10 pentru Tim Burton fie si numai pentru ca filmul sau este adorat de catre baietii mei..
In timpul unei veri in 1975 Dave Boyle, Jimmy Markum si Sean Devine se jucau pe o strada din Boston. Pe cand isi lasau ampreta pentru eternitate, scriindu-si numele pe o portiune de trotuar proaspat turnata cu ciment, langa ei opreste o masina din care coboara un barbat ce parea a fi politist datorita catuselor ce-i atarnau de cureaua pantalonilor. Politistul ii ia pe cei trei baieti foarte tare, certandu-i ca distrug proprietatea statului si il obliga pe Dave sa urce in masina lui pe motiv ca trebuia sa-l duca acasa la mama sa pentru a-l reclama acesteia. Bietul Dave s-a urcat plin de teama in masina politistului in care se mai afla un alt barbat mai in varsta. Dave nu a mai fost vazut cateva zile bune pentru ca cei doi barbati nu erau ce parea la prima vedere. Acestia l-au sechestrat in subsolul unei case unde l-au abuzat sexual cateva zile la rand pana cand Dave reuseste sa evadeze si sa se intoarca acasa.
Actiunea povestii se muta cativa ani mai tarziu (vreo 30 de ani am aproximat eu), intr-o perioada cand cei trei baieti, acum adulti nu mai tineau legatura frecvent unul cu altul.
Jimmy avea trei fete, una dintr-o casatorie anterioara, incheiata tragic cu moartea sotiei sale, si doua din actuala casatorie.
Dave era casatorit cu o verisoara a lui Jimmy si avea un baietel cu care era mult prea protector. Traumele din copilarie nu par sa-i de pace, urmarindu-l si la varsta maturitatii.
Sean, detectiv investigator, era casatorit, dar despartit de sotia sa de 6 luni, care ii trimitea ocazional telefoane la care nu vorbea.
Atunci cand Katie, fata cea mare a lui Jimmy este gasita omorata in padure, Dave devine suspect principal si Sean este insarcinat in a investiga crima.
Daca Dave, dupa cate i s-au intamplat in copilarie, s-a transformat intr-un criminal, veti vedea la vizionarea filmului. Sau, as putea adauga, la sfarsitul filmului, fiindca pana atunci nu veti stii cu adevarat cine este criminalul tinerei adolescente, fiindca evident vor mai aparea si alti banuiti.
Acest film l-as recomanda in primul rand celor care sunt parinti. Sunt foarte multi care nu stiu ce poate fi mai rau: sa fii foarte protectiv sau sa nu fii, cu odraslele tale. Acest film poate fi un raspuns. Traim in vremuri in care eu personal consider ca se poate intampla orice si nu toata lumea afla lucrurile astea din filme.
Pe urma, recomand acest film cinefililor fiindca este un film nemaipomenit, cu performante actoricesti de exceptie si le mentionez in special pe cele trei: Sean Penn, care joaca rolul lui Jimmy, Tim Robins, care joaca rolul lui Dave, si Kevin Bacon, care joaca rolul lui Sean. Daca aceste trei nume nu au fost de ajuns pentru a va convinge atunci numele producatorului, care a scos filme geniale pe banda rulanta, va fi decisiv: Clint Eastwood. Pentru ca filmele lui ori iti plac foarte tare ori nu-ti plac deloc. Cum eu ma numar in prima categorie pot sa spun ca este un film nemaipomenit care merita vazut macar odata. Oricum, vizionati-l cu batista in mana. Cei sensibili au nevoie de ea.