Un criminal in serie, dezaxat si dus cu pluta, cum sunt toti de genul asta, gaseste un motiv perfect pentru el de a omori oameni. Se considera probabil de origine divina trimis pe pamant pentru a deschide ochii oamenilor prin crimele sale. Motivul este ca oamenii sunt pacatosi, iar pacatele mortale savarsite de acestia trebuie pedepsite. Este de parere ca acestea sunt sapte: aviditate, lacomie, lenevie, dorinta, mandrie, invidie si manie. Hotaraste deci sa savarseasca sapte crime care sa evidentieze cele sapte pacate capitale.
Cei doi politisti insarcinati sa-l gaseasca pe criminal au o misiune nu numai dificila ci si periculoasa. Mai ales ca ei habar nu au ca sunt inclusi in diabolicul plan al criminalului.
Mereu mi-a placut filmul asta si ca realizare si ca idee. Inclusiv actorii mi se par perfect alesi pentru rolurile jucate. Si contrar parerilor unora care spun ca Brad Pitt a jucat groaznic, ei bine eu nu sunt de acord. Din cate am inteles, aparitia lui Kevin Spacey in rolul criminalului a surprins foarte tare, intrucat acesta a specificat foarte clar sa nu-i fie desconspirata aparitia in distributie, considerand mai de efect ca fiecare sa nu-si dea seama cine joaca in rolul criminalului.
De vazut, de cei cu nervi tari. Dar nu l-as recomanda noaptea, pentru ca mai mult ca sigur induce vise nu tocmai placute.

