BINE AI VENIT

______ Daca vrei sa stai la taclale si sa schimbi impresii despre filme, cu un ceai sau o cafelutza langa tine, atunci ai nimerit bine. Poti comenta, dezaproba, critica sau doar discuta postarile filmelor recomandate de mine. Nu te costa nimic si nu trebuie neaparat sa te inregistrezi. Pe acest blog nu trebuie decat sa respecti parerile altora si atunci si parerile tale vor fi respectate. _______




Se afișează postările cu eticheta 2010. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta 2010. Afișați toate postările

vineri, 21 ianuarie 2011

King's Speech

Este un film in care poti descoperi ca nu este indeajuns sa fii bogat, celebru si de vita nobila. Ba chiar as putea spune ca de multe ori, aceste lucruri te pot face sa fii cu atat mai ciudat cu cat asteptarile din partea ta sunt mai mari. Cam asta este cazul Ducelui de York devenit ulterior Regele George al IV-lea al Marii Britanii.
Primele 5 minute ale filmului sunt infioratoare si nu cred sa fie persoana care sa nu fie impresionata de dramatismul momentului, cand Ducele de York trebuie sa tina un discurs in fata unei mare de lume.
Ducele de York suferea de o balbaiala destul de pronuntata si era destul de dificil pentru o asa celebritate sa se exprime in public. Invata deci la o varsta destul de avansata sa-si gaseasca vocea si spiritul de conducator, prin metode mai putin ortodoxe. Lionel Logue, cel care ia taurul de coarne pentru a-l ajuta, era un terapeut care folosea metode de vindecare cel putin ciudate.
Nu stiu un actor mai nimerit decat Colin Firth care sa evidentieze mai tare, caracterul acestui om timid si interiorizat. Dupa cum, nu stiu un actor mai nimerit sa trezeasca simpatie in asa rol decat Colin Firth. De fapt toti actorii care joaca in acest film par alesi pe spranceana si total potriviti rolului ales.
King's Speech este un film putin psihologic dar destul de interesant de urmarit, cu performante actoricesti de exceptie. Un film de nota 10 si de pastrat as spune.

miercuri, 19 ianuarie 2011

Knight and Day

June este o fata destul de obisnuita, avand ca hobby restaurarea de masini, pasiune mostenita de la tatal sau. In drum spre nunta surorii sale, se trezeste implicata fara sa vrea in deturnarea unui avion, de catre un spion, Roy Miller, foarte ciudat si cu niste capacitati uimitoare de a se descurca si in cele mai disperate situatii. Daca punem la socoteala ca Roy avea si un simt excesiv de protector pentru persoanele nevinovate implicate in actiunile lui, dam peste o persoana cu adevarat deosebita, de care June se indragosteste imediat.
Knight and Day este un film destul de revigorat, as putea spune. Plin de actiune, cu efecte super speciale si cascadorii total imposibile din punct de vedere fizic, este un fim de care pustanii se indragostesc imediat. Si, desi nu sunt fun Cameron Diaz si nici Tom Cruise, filmul mi-a placut. I-am dat un 8 mai ales pentru ca am ras ceva la el.



marți, 18 ianuarie 2011

Black Swan

Nina este o balerina foarte constiincioasa si foarte dedicata. Rolul Ninei ilustreaza perfect obsesia unei balerine ambitioase dornice de perfectiune.
Nina primeste rolul principal in baletul Lacul Lebedelor, rol ravnit de multe alte balerine, din care una se evidentia in mod aparte, Lily, interpretata de Mila Kunik.
 Dublul rol pe care trebuie sa-l interpreteze Nina, fiind vorba de o printesa buna si sora geamana a acesteia, o printesa demonica, ajunge sa scoata din ea partea buna si deopotriva partea rea. Ramane de vazut care din cele doua va castiga si daca Nina isi va reveni dupa o asa implicare intr-un rol asa de dificil de interpretat.
Am fost foarte nerabdatoare sa vad filmul. Lacul Lebedelor fiind baletul meu preferat de cand eram mica, ma asteptam sa vad ceva extrem de spectaculos, mai ales ca auzisem ca Natalie Portman a luat special lectii de balet pentru acest rol. Din punct de vedere al interpretarii nu am ce sa-i reprosez. Din punct de vedere al dansului, nu stiu ce lectii de balet a luat Portman dar sunt asa de dezamagita ca i-am dat filmului nota 6. Natalie Portman numai gratioasa nu este, baleteaza ca un par si in locul regizorilor puneam o dublura. Nota 6 am dat-o si din cauza scenei de sex fierbinte dintre Nina si Lily, scena care am impresia ca a fost pusa acolo in scop comercial.
A doua oara, clar nu m-as mai uita la el.

luni, 17 ianuarie 2011

The Tourist

Frank Tupello, profesor de matematica si cam tantalau in ale vietii capcane, pleaca in excursie de placere in Italia. In tren, este agatat de femeia fatala, Elise, care era urmarita de politie. Elise avea mare nevoie de  un fraier de care sa se folseasca, pentru a-i pacali pe politai si l-a gasit pe Frank perfect pentru ce avea ea in cap.
Filmul m-a dezamagit rau de tot. Din cauza actorilor m-am asteptat la altceva. Cine nu are asteptari prea mari, poate gasi filmul extrem de amuzant si incitant Si de fapt chiar este... In mod normal mi-ar fi placut la nebunie filmul, fiind in genul "Mr si Mrs Smith". Nota 6 mi se pare una corecta totusi, mai ales din cauza finalului foarte predictibil.


duminică, 16 ianuarie 2011

Priest

Va fi difuzat pe marile ecrane, nu de la noi, incepand cu data de 13 mai 2011.
Paul Bettany mi se pare un actor destul de bun, desi nu l-am vazut in roluri care sa-i puna in evidenta adevarata valoare. Sper ca filmul acesta s-o faca, fiind si un gen care este extrem de gustat in zilele astea.

Subiectul filmului este acesta: Un preot care refuza sa se supuna legilor crestine, pleaca sa-i urmareasca pe vampirii care i-au rapit nepoata.

joi, 19 august 2010

The Switch

Ultimul film al lui Jennifer Aniston m-a dezamagit "BIG TIME", desi nu cred ca ea sau partenerul ei au fost de vina. Sper sa nu fiu la fel de dezamagita si de filmul asta. Am auzit ca va fi destul de amuzant si, cum am capatat o fobie in ultima vreme, aceea de a urmari cat mai multe comedii romantice cu putinta, sunt hotarata sa ma oblig in a ma binedispune. Sper sa reusesc pentru ca la Bounty Hunter n-am reusit, nici dupa o vizionare pe bucati, sa-l vad pana la capat, daramite sa ma oblig in a ma amuza.
O sa vad...


Continuare...
         Femeie tanara, nemaritata, in apropierea varstei de 40 de ani, varsta la care majoritatea oamenilor o iau razna. Kassie, hotaraste ca vrea sa dea un sens vietii ei facand un copil cu oricine este dispus sa-i doneze un gram de "samanta". Gaseste donatorul si foarte nebuna ei cea mai buna prietena, Debbie, da o petrecere in cinstea inseminarii care urma sa se petreaca chiar in apartamentul acesteia. Dar cel mai bun prieten al lui Kassie este total impotriva, mai ales ca nu intelege de ce nu-l foloseste pe el pe post de donator. La petrecere se intampla multe lucruri imprevizibile cu urmari pe termen lung.
          Dragut film, nota 7 i-as da eu. IMDB da 5.9. Pe mine una m-a binedispus.

joi, 12 august 2010

Inception

Ma astept ca filmul asta sa fie spectaculos. Oricum este foarte bine cotat desi nu pun mare baza pe asta. Din trailer insa deduc ca-mi va placea, deci sper...

Your mind is the scene of the crime


.....
Deci l-am vazut.

Dom Cob este un geniu in a fura secrete super importante din subconstientul unei persoane cand aceasta este in stare de somn profund si viseaza. Este cel mai bun in domeniu si are o echipa de oameni cu care lucreaza, toti alesi pe spranceana. Din acest motiv este cautat si vanat pentru a fi inchis. Misiunea vietii lui este una foarte grea intrucat nu a mai incercat-o nimeni. Trebuie sa implanteze in mintea unui tanar mostenitor a unei mari companii, ideea de a nu mai continua munca tatalui sau. In schimbul acestei idei, Dom Cob isi poate recapata viata inapoi alaturi de cei doi copii ai sai.
Ei bine, ideea filmului nu este una originala pentru ca cel putin doua filme cu subiect asemanator am vazut acum multi ani: Dreamscape (1984) si The Cell (2000). Asta ca sa nu pun la socoteala si Alice in Tara Minunilor, care ar cam semana ca subiect. Dar actiunea filmului si realizarea, tinand cont de era tehnologiei super avansate in care traim, sunt extraordinar de bine puse la punct. Filmul este o cursa contra cronometru, in care nu se poate sa mearga toate decat bine, pentru ca altfel senzatia de dezastru holocaustic este adanc infipta in creier. La asta contribuie, cu mult succes as spune, muzica foarte impresionanta si sunetul.
Prima oara cand l-am vazut m-am plictisit. Asa ca este de recomandat a se vedea in cinema, cu ecran superlarge si sunet tridimensional daca se poate. Asta  pentru ca a doua oara, cand l-am urmarit pe un ecran foarte mare acompaniat de un sunet impresionant, am fost chiar destul de entuziasmata de ce am vazut. Mai ales ca entuziasmul mi-a fost insuflat si de fiul meu mai mare care a savurat filmul de la inceput si pana la sfarsit si care a fost foarte impresionat si de subiect si de actiune si de realizare. Daca ar fi sa-l mai vad inca odata probabil ca asta s-ar numi obsesie asa ca am sa caut sa ma abtin.
De vazut, dar in conditii super optime vizuale si auditive ca altfel nu are efectul spectaculos.

marți, 15 iunie 2010

Eclipse


Astept filmul asta cu mare emotie si nerabdare. Din toate cele patru volume din seria Amurg, Eclipsa mi-a placut cel mai mult. A aparut in sfarsit un trailer, care chiar imi da frisoane nu alta,  care ma face sa sper ca si filmul o sa-mi placa la fel de tare. Ma cam enerveaza cand un regizor schimba actorii dar din cate am inteles, actrita care o interpreta pe Victoria are alte angajamente cu un alt film, motiv pentru care a fost schimbata. Asta e... Doua saptamani cred ca voi manca chibrite.





trailer 2




trailer 1


luni, 24 mai 2010

Clash of the Titans

Un pescar pe nume Spyros, gaseste plutind pe apa marii, un cufar ce, spre marea lui surprindere, continea un bebelus si o femeie tanara care era moarta. Bebelusul era Perseu si tanara femeie era Danae. Danae fusese sotia regelui din Argos, un oras din Grecia. Aceasta a fost pacalita de Zeus ca sa petreaca o noapte cu el, crezand in realitate ca este sotul sau. Astfel, Danae da nastere unui fiu al lui Zeus. Ca s-o pedepseasca, regele din Argos o  incuie intr-un cufar, impreuna cu fiul sau, si cufarul este aruncat in mare. Pescarul hotarasete sa creasca baietelul si ani de zile Perseu creste fericit cu familia sa, ca orice muritor de rand. Pe cand erau cu totii la pescuit pe corabia lor, acestia nimeresc in mijlocul unui conflict intre oameni si zei. Oamenii din Argos hotarasc sa nu mai creada in zei si in consecinta arunca o statuie a lui Zeus in mare. Zeus ii da acordul sau fratelui Hades, pentru ai pedepsi pe oameni. Hades vine cu armata sa de harpii si distruge intreaga armata de soldati a orasului. In toata invalmaseala, cade prada sacrificiului si intreaga familie a lui Perseu. Acesta isi jura sa razbune moartea familiei sale omorandu-l pe Hades. Cam greu de indeplinit asa grea misiune, mai ales ca Perseu se incapataneaza sa se razbune fara a profita de puterile sale de semi-zeu. Mai ales ca Hades, ca sa se razbune si mai tare pe oameni, le cere sa sacrifice pe fiica regelui, Andromeda, sau orasul va fi distrus in 10 zile de cea mai mare si mai terifianta fiinta creata vreodata.
Parerile sunt impartite in legatura cu acest film. Daca cineva il va viziona la Constanta, este mai castigat pnetru ca varianta 3D este destul de slaba, deoarece filmul nu a fost initial filmat pentru acest mod. In consecinta, varianta 3D da serioase batai de cap si la propriu si la figurat. Mie mi s-a parut foarte bine realizat si mi-a placut chiar foarte tare. Cum in tinerete nu am fost fan Legendele Olimpului, sa le vad transpuse acuma in film mi se pare mult mai placut si mai interesant de urmarit. Filmul are o multime de efecte speciale foarte bine realizate si foarte spectaculoase, cu actiune din plin.
Cum este o simpla poveste fantastica nu vad de ce n-ar urmari si copii asa ceva, desi cei mici s-ar putea sa-si piarda interesul la un anumit moment dat (asa cum s-a intamplat la mine in familie).
Faza mea favorita din film este cand Hades isi face aparitia in minutul 86 al filmului. Parerea mea despre film? Desi cotat prost mi-a placut.

duminică, 2 mai 2010

Salt

Postare care urmeaza dupa ce-l voi viziona. Pare interesant....


vineri, 16 aprilie 2010

Crazy on the Outside


Tommy a iesit de la inchisoare dupa o sedere de 3 ani. Din pacate este nevoit sa stea cu nebuna si prea protectiva lui sora si cu familia acesteia formata din sotul (excesiv de cusurgiu), soacra si cei doi copii adolescenti, o fata si un baiat. Tommy hotaraste sa demostreze ca cel care a iesit din inchisoare, nu e cel care a intrat. Ajunge in scurt timp la concluzia ca afara din inchisoare este chiar mai complicat decat daca ar fi inauntru. Cel din cauza caruia a ajuns la racoare ii da tarcoale pentru o noua afacere de realizat impreuna si viata ii este complicata de doua femei intre care are de ales.
Filmul este o comedie nebuna la care am ras pana n-am mai putut. Bineinteles ca parerile sunt impartite intre cei care s-au amuzat mai putin si intre cei care s-au tavalit pe jos de ras, ca si mine. In concluzie daca vreti sa va binedispuneti, singuri sau cu prietenii, faceti o alegere buna vizionand acest film. Actorii sunt alesi unul si unul si nu aveti ce pierde. Mai ales ca-l puteti viziona online aici:
http://www.filmeonline24.com/crazy-on-the-outside-2010/



marți, 13 aprilie 2010

Shutter Island

Teddy Daniels, impreuna cu partenerul sau Chuck Aule pleaca pe o insula, ei doi fiind detectivi federali, sa investigheze o disparitie a unei paciente care pare a nu fi de gasit. Insula Shutter nu este una obisnuita. Acolo sunt incarcerati cei mai periculosi criminali cu probleme psihice. Inca din prima zi cercetarile celor doi sunt ingradite de catre conducerea spitalului. Desi la prima vedere pare un caz banal care, datorita conditiilor, nu are cum sa nu gaseasca rezolvare, totul nu este ceea ca pare. Inclusiv Teddy Daniels se comporta extrem de ciudat, scopul venirii lui pe insula parand sa fie cu totul altul decat investigatia pentru care a fost trimis. Se spune ca daca stai printre nebuni ajungi la fel de nebun ca si ei. Teddy Daniels nu face exceptie de la regula. Combinatia de nebuni, doctori si paznici nazisti, si amintirile sale deloc frumoase despre al doilea razboi mondial si sotia sa moarta  fac un coctail cam greu de suportat. Sfatul primit, de la o pacienta pe care o ancheta, de a fugi de pe insula cat de tare poate, este inlaturat fara ezitare. Marea surpriza este ca ulterior realizeaza ca are foarte putine sanse de a mai pleca de pe insula nebunilor. Reuseste el sa lase totul balta pentru a-si recupera libertatea? Ramane sa vedeti.
N-am sa ascund ca mi-a placut filmul foarte tare desi nu ma omor, dar chiar deloc, dupa Leonardo Di Caprio. In schimb imi place foarte tare si de Max von Sydow si de Ben Kingsley. M-a tinut in tensiune timp de doua ore, timp in care am mancat chibrite, unghii si am sarit in sus de o groaza de ori. Un fel de "Kafka "2 aruncat pe insula celor "10 negri mititei" cu un scenariu a la "Tacerea mieilor". In final am descoprit ca n-are nici o treaba cu cele trei filme mentionate. Finalul este total neasteptat deoarece nici in ultimile zece minute nu mai stii ce sa crezi. De fapt nici in final nu prea mai stii ce sa crezi. Eu l-am vazut impreuna cu baiatul meu cel mare si ne-am ciorovait, fiecare avand o alta parere despre ce s-a intamplat de fapt. Este un film ce merita vazut si as recomanda vizionarea lui noaptea dupa ora 12.

marți, 30 martie 2010

Alice in Wonderland

Alice s-a facut mare, atat de mare ca urmeaza sa i se puna marea intrebare "Nu-i asa ca te mariti cu mine?". Fiindca asa se cam pune problema. In copilarie, visele avute le-a pus pe seama imaginatiei excesive, tatal sau asigurand-o ca nu este nimic rau sa ai o imaginatie bogata. Dar la implinirea varstei de 19 ani, eroii viselor din copilarie reapar, Alice crezand la inceput ca are halucinatii. Descopera ca toate visele din copilarie fusesera foarte adevarate, eroii viselor ei avand de data aceasta o reala nevoie de ea. Si ea de ei, avand la randul ei nevoie sa evadeze putin pentru a scapa temporar de marea intrebare. Alice afla ca are menirea de a-si salva prietenii de tirania Reginei de Cupa putand astfel reinstaura linistea in Tara Minunilor. De data aceasta nu mai are de facut o simpla plimbare ea trebuind sa gaseasca o solutie in a-l ucide pe Jabberwocky, un balaur infricosator cu care Regina de Cupa isi tinea supusii la respect prin teroare. Varianta cea buna este Regina Alba care era mult iubita si respectata de locuitorii Tarii Minunilor.
Filmul este destul de amuzant, pana la un punct. Mi-a placut si nu mi-a placut. Poate eram cam obosita cand l-am vazut. Nici nu stiu ce nu mi-a placut la film pentru ca cei mici ai mei au fost foarte entuziasmati sa-l vada si a doua oara. Asa ca cel putin pot sa va confirm ca celor mici le place grozav de tare. Poate m-a dezamagit eroina principala, care nu mi s-a parut prea potrivita pentru un rol principal. Sau pentru acest rol mai exact, pentru ca am inteles ca va juca in urmatorul an in Jane Eyre in rol principal, si mi se pare ca i s-ar potrivi mai bine. In poze arata de 40 de ani si in film arata de 15 ani si mi s-a parut cam stearsa pentru asa rol. Cred ca mi-ar fi placut mai mult s-o vad pa Dakota Fanning in locul ei. Mi-a placut in schimb cum a jucat Anne Hathaway, pentru ca ea cel putin m-a amuzat la culme. Si mi-a mai placut si dansul Fudderwupping al palarierului (pe care daca vreti sa-l vedeti trebuie sa stati pana la sfarsitul filmului). Si mi-a placut si palarierul si iepuroiul si pisica vargata. Cred ca mi-a placut de fapt multa lume, in afara de Alice. Deci, in ansamblu, este un film dragut. De vazut o data




sâmbătă, 20 martie 2010

Edge of darkness


Thomas Craven (interpretat de Mel Gibson) este detectiv investigator in politia din Boston. Fiind vaduv de foarte multi ani intreaga sa atentie si dragoste si-a indreptat-o catre unica sa fiica, acum in varsta de 24 de ani, Emma Craven. Fiica sa lucra la o mare companie in sectorul de cercetari pentru furnizarea de energie verde (sau ecologica, cum doriti). Aceasta vine acasa sa-si petreaca concediu cu tatal sau. Lui Thomas Craven nu i-a trebuit mult pana sa-si dea seama ca fiica sa este foarte bolnava si, ca orice tata grijului, cauta sa afle de la aceasta ce se intampla cu ea. Cand este pe cale de a afla motivul simptomelor ciudate pe care Emma le manifesta, suna soneria de la usa si amandoi se duc sa deschida. Instantaneu, fara a mai apuca sa reactioneze la cele ce urmeaza, fiica sa este impuscata de niste barbati mascati care se urca ulterior intr-o masina si demareaza in tromba. Este lesne de ghicit stupoarea si tragedia tatalui care-si priveste fiica murindu-i in brate fara a mai putea-o ajuta cu nimic.
Desi initial s-a crezut ca Emma a fost o victima colaterala a atacului asupra tatalui sau, Thomas Craven descopera in scurt timp ca fiica sa a fost cea avizata sa fie omorata. Incepe in acest fel o investigatie, pe viata si pe moarte, pentru descoperirea motivului si a ucigasului fiicei sale.
Filmul are un subiect foarte interesant. As putea sa comentez la multe lucruri care nu mi-au fost pe plac la acest film dar ar insemna sa dezvalui prea multe. Tot ce as putea spune este ca desi la inceput pare sa fie totul foarte incalcit, mai tarziu totul se descalceste si se rezolva mult prea evident. Si mi se pare si total nerealista toata situatia. Dar va las sa judecati singuri daca ati pierdut timpul vizionand acest film sau ati invatat ceva din el. Eu personal n-am invatat nimic decat ca viata este scurta si ca trebuie sa petreci cat mai mult timp cu cei dragi. Asta am aflat oricum dintr-o groaza de alte filme.



sâmbătă, 27 februarie 2010

Prince of Persia: The Sands of Time


Pare misto! Lansarea filmului este pe 28 mai 2010 la americani.  Oricum de-abia il astept






Filme

2012 50 First Dates 8mm 9 A Single Man Accidental Husband After The Sunset Alice in Wonderland All About Steve Amadeus Anger Management As good as it gets Avatar Bolt Bride Wars Brokeback Mountain Bruce Almighty Californication Cast Away Charade City of Angels Clash of the Titans Coraline Couples Retreat Crazy on the Outside Cuibul de Vespi Daybreakers Doubt Eclipse Edge of darkness Eight Below Entrapment Everybody's Fine Failure to Launch Fierce Creature For a Few Dollars More Forest Gump Gattaca Girl Interrupted Gone wirh the Wind Goodbye Again Groundhog Day Harry Potter He's not That Into You How to Lose a Guy in 10 Days Ice Age Inception It's Complicated Jesus of Nazareth Juno Kafka Kinky Boots Knight and Day Law Abiding Citizen Law of Atraction Liar Liar Life or Something Like It Lord Of The Rings Meet Joe Black Meet the Fockers Meet the Parents Memoirs of a Geisha Midnight in the Garden of Good and Evil Million Dollar Baby Mystic River New Moon Orphan Presumed Innocent Priest Prime Prince of Persia: The Sands of Time Prison Break Push Pushing Tin Ransom Rebecca Roman Holiday Romeo And Juliet Sabrina Salt Se7en Sherlock Holmes Shutter Island Something's Gotta Give Stardust Strange Bedfellows The Big Fish The Blind Side The Box The Bucket List The Game The Green Mile The Hangover The Imaginarium of Doctor Parnassus The Joy Luck Club The Men Who Stare at Goats The Mirror Has Two Faces The Night of the Iguana The Prestige The Proposal The Ring The Shawshank Redemption The Switch The Talented Mr. Ripley The Terminal The Thomas Crown Affair The Tourist The Ugly Truth The Valentine's Day The Village The Wolfman True Crime True Lies Twilight Twister Under Suspicion Up in the Air Wanted Wedding Crashers What Happens in Vegas What Women Want Yes Man You've Got Mail

Pe ani

1939 (1) 1940 (1) 1953 (1) 1954 (1) 1961 (1) 1963 (1) 1964 (1) 1965 (1) 1966 (1) 1968 (1) 1977 (1) 1984 (1) 1987 (1) 1989 (1) 1990 (1) 1991 (1) 1993 (2) 1994 (3) 1995 (1) 1996 (3) 1997 (6) 1998 (3) 1999 (6) 2000 (4) 2001 (3) 2002 (3) 2003 (6) 2004 (8) 2005 (6) 2006 (3) 2007 (4) 2008 (7) 2009 (28) 2010 (15)

Categorii Filme

ONLINE (20) actiune (24) animatie (5) biografic (5) comedie (54) crime (21) drama (73) familie (23) fantastic (24) horror (6) mister (18) musical (2) razboi (3) romantice (55) sf (4) sport (1) thriller (18) western (1)

Faceți căutări pe acest blog