Filmul biografic al Susannei Kaysen este despre o mana de adolescente un pic duse cu pluta. Am intrerupt putin seria de filme de comedie pentru ca probabil m-a lovit nostalgia adolescentei vazand acest film. Probabil ca m-am regasit mai mult sau mai putin in pielea catorva personaje din film, pentru ca la acea varsta fetele se lupta serios cu ideea de libertate care le incolteste in minte. Si probabil ca din cauza legilor nescrise ale societatii, care sunt facute sa-ti ingradesca cat mai multe si cu care majoritatea adolescentelor nu sunt de acord, unele din ele o iau un pic sau mai mult razna.
Susanna Kaysen se lupta cu trairile interioare motiv pentru care ajunge sa-si doreasca moartea. Parintii hotarasc s-o interneze intr-un azil, fiindca la americani exista azile speciale pentru tinere fete care o iau pe aratura si carora trebuie sa le explici pe unde este drumul drept de fapt.
Este un film drama cu destule scene socante asa ca ma feresc sa-l recomand cuiva, desi mie mi s-a parut interesant de urmarit. Oricum merita vazut macar pentru performantele actoricesti ale unora dintre actrite care sunt foarte cunoscute si care probabil chiar si-au trait rolul jucat.

