BINE AI VENIT

______ Daca vrei sa stai la taclale si sa schimbi impresii despre filme, cu un ceai sau o cafelutza langa tine, atunci ai nimerit bine. Poti comenta, dezaproba, critica sau doar discuta postarile filmelor recomandate de mine. Nu te costa nimic si nu trebuie neaparat sa te inregistrezi. Pe acest blog nu trebuie decat sa respecti parerile altora si atunci si parerile tale vor fi respectate. _______




Se afișează postările cu eticheta ONLINE. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta ONLINE. Afișați toate postările

luni, 17 ianuarie 2011

The Tourist

Frank Tupello, profesor de matematica si cam tantalau in ale vietii capcane, pleaca in excursie de placere in Italia. In tren, este agatat de femeia fatala, Elise, care era urmarita de politie. Elise avea mare nevoie de  un fraier de care sa se folseasca, pentru a-i pacali pe politai si l-a gasit pe Frank perfect pentru ce avea ea in cap.
Filmul m-a dezamagit rau de tot. Din cauza actorilor m-am asteptat la altceva. Cine nu are asteptari prea mari, poate gasi filmul extrem de amuzant si incitant Si de fapt chiar este... In mod normal mi-ar fi placut la nebunie filmul, fiind in genul "Mr si Mrs Smith". Nota 6 mi se pare una corecta totusi, mai ales din cauza finalului foarte predictibil.


joi, 12 august 2010

Inception

Ma astept ca filmul asta sa fie spectaculos. Oricum este foarte bine cotat desi nu pun mare baza pe asta. Din trailer insa deduc ca-mi va placea, deci sper...

Your mind is the scene of the crime


.....
Deci l-am vazut.

Dom Cob este un geniu in a fura secrete super importante din subconstientul unei persoane cand aceasta este in stare de somn profund si viseaza. Este cel mai bun in domeniu si are o echipa de oameni cu care lucreaza, toti alesi pe spranceana. Din acest motiv este cautat si vanat pentru a fi inchis. Misiunea vietii lui este una foarte grea intrucat nu a mai incercat-o nimeni. Trebuie sa implanteze in mintea unui tanar mostenitor a unei mari companii, ideea de a nu mai continua munca tatalui sau. In schimbul acestei idei, Dom Cob isi poate recapata viata inapoi alaturi de cei doi copii ai sai.
Ei bine, ideea filmului nu este una originala pentru ca cel putin doua filme cu subiect asemanator am vazut acum multi ani: Dreamscape (1984) si The Cell (2000). Asta ca sa nu pun la socoteala si Alice in Tara Minunilor, care ar cam semana ca subiect. Dar actiunea filmului si realizarea, tinand cont de era tehnologiei super avansate in care traim, sunt extraordinar de bine puse la punct. Filmul este o cursa contra cronometru, in care nu se poate sa mearga toate decat bine, pentru ca altfel senzatia de dezastru holocaustic este adanc infipta in creier. La asta contribuie, cu mult succes as spune, muzica foarte impresionanta si sunetul.
Prima oara cand l-am vazut m-am plictisit. Asa ca este de recomandat a se vedea in cinema, cu ecran superlarge si sunet tridimensional daca se poate. Asta  pentru ca a doua oara, cand l-am urmarit pe un ecran foarte mare acompaniat de un sunet impresionant, am fost chiar destul de entuziasmata de ce am vazut. Mai ales ca entuziasmul mi-a fost insuflat si de fiul meu mai mare care a savurat filmul de la inceput si pana la sfarsit si care a fost foarte impresionat si de subiect si de actiune si de realizare. Daca ar fi sa-l mai vad inca odata probabil ca asta s-ar numi obsesie asa ca am sa caut sa ma abtin.
De vazut, dar in conditii super optime vizuale si auditive ca altfel nu are efectul spectaculos.

sâmbătă, 26 iunie 2010

Memoirs of a Geisha

Pana la varsta de 9 ani Chiyo traia o viata saraca , la malul marii intr-un orasel de pescari din Japonia. La acea varsta este vanduta, precum sa vand vitele la obor, unei case de gheise din Kyoto, a carei stapana urma s-o instruiasca si sa profite bineinteles de pe urma ei. Ulterior este rascumparata de la stapana sa hapsana si rea, de o alta fosta gheisa care ii arata adevarata arta a acestei meserii. Eroina principala trece printr-o groaza de peripetii in decursul anilor si cea mai mare dintre toate este ca se indragosteste, ceea ce in meseria asta nu este de recomandat.
Nu este deloc un film amuzant sau vesel. Si din acest film am descoperit ca nu toate japonezele ( mai ales cele devenite gheise) sunt dragute, modeste si delicate. Unele din ele sunt precum o mie de diavoli treziti din iad, pline de gelozie si invidie. In principiu meseria de gheisa este una destul de umilitoare si stresanta, aceste femei trebuind sa fie extrem de diplomate, parand sa poata tine in frau niste haturi foarte puternice pe care daca le scapi din maini te trezesti ca pierzi totul.
Am citit ulterior cartea si am ajuns la concluzia ca imi place mai tare cartea. Filmul bineinteles ca a prezentat diferit si chiar a omis anumite evenimente, fapt care m-a facut sa apreciez mai tare ce mi-am imaginat eu la citirea cartii. Asa ca as recomanda mai intai filmul.


luni, 24 mai 2010

Clash of the Titans

Un pescar pe nume Spyros, gaseste plutind pe apa marii, un cufar ce, spre marea lui surprindere, continea un bebelus si o femeie tanara care era moarta. Bebelusul era Perseu si tanara femeie era Danae. Danae fusese sotia regelui din Argos, un oras din Grecia. Aceasta a fost pacalita de Zeus ca sa petreaca o noapte cu el, crezand in realitate ca este sotul sau. Astfel, Danae da nastere unui fiu al lui Zeus. Ca s-o pedepseasca, regele din Argos o  incuie intr-un cufar, impreuna cu fiul sau, si cufarul este aruncat in mare. Pescarul hotarasete sa creasca baietelul si ani de zile Perseu creste fericit cu familia sa, ca orice muritor de rand. Pe cand erau cu totii la pescuit pe corabia lor, acestia nimeresc in mijlocul unui conflict intre oameni si zei. Oamenii din Argos hotarasc sa nu mai creada in zei si in consecinta arunca o statuie a lui Zeus in mare. Zeus ii da acordul sau fratelui Hades, pentru ai pedepsi pe oameni. Hades vine cu armata sa de harpii si distruge intreaga armata de soldati a orasului. In toata invalmaseala, cade prada sacrificiului si intreaga familie a lui Perseu. Acesta isi jura sa razbune moartea familiei sale omorandu-l pe Hades. Cam greu de indeplinit asa grea misiune, mai ales ca Perseu se incapataneaza sa se razbune fara a profita de puterile sale de semi-zeu. Mai ales ca Hades, ca sa se razbune si mai tare pe oameni, le cere sa sacrifice pe fiica regelui, Andromeda, sau orasul va fi distrus in 10 zile de cea mai mare si mai terifianta fiinta creata vreodata.
Parerile sunt impartite in legatura cu acest film. Daca cineva il va viziona la Constanta, este mai castigat pnetru ca varianta 3D este destul de slaba, deoarece filmul nu a fost initial filmat pentru acest mod. In consecinta, varianta 3D da serioase batai de cap si la propriu si la figurat. Mie mi s-a parut foarte bine realizat si mi-a placut chiar foarte tare. Cum in tinerete nu am fost fan Legendele Olimpului, sa le vad transpuse acuma in film mi se pare mult mai placut si mai interesant de urmarit. Filmul are o multime de efecte speciale foarte bine realizate si foarte spectaculoase, cu actiune din plin.
Cum este o simpla poveste fantastica nu vad de ce n-ar urmari si copii asa ceva, desi cei mici s-ar putea sa-si piarda interesul la un anumit moment dat (asa cum s-a intamplat la mine in familie).
Faza mea favorita din film este cand Hades isi face aparitia in minutul 86 al filmului. Parerea mea despre film? Desi cotat prost mi-a placut.

duminică, 2 mai 2010

Salt

Postare care urmeaza dupa ce-l voi viziona. Pare interesant....


sâmbătă, 1 mai 2010

Twister

Acest film te poate face sa-i intelegi pe vanatorii de tornade.
Jo Hardin a avut copilaria marcata de o tornada care i-a luat casa si i-a ucis tatal. In consecinta, la maturitate isi dedica timpul, impreuna cu sotul sau Bil, descoperirii unor tehnologii mai bune de detectare mai timpurie a tornadelor. Dar cum Bil incepe sa se sature sa aiba o meserie care nu-i aduce prea multa faima si bani, hotaraste sa se lase de meserie si sa prezinte in schimb Vremea la televizor. In incercarea de a-si pune ordine in viata sa, ia hotararea sa divorteze si sa se recasatoreasca. Dar, cand sa obtina semnatura de la sotia sa pentru divort, ajunge in schimb sa fie iar lovit de microbul vanatorilor de tornade. Mai ales ca acum, Jo impreuna cu echipa de cercetare foloseau o metoda inventata chiar de Bil. Vor reusi cei doi sa descopere misterul tornadelor?. Vor reusi ei sa realizeze cat de bine se completeaza impreuna avand acelasi scop in viata? Ramana de vazut.
Fiind o mare admiratoare a ploilor cu tunete si fulgere, si cum tornadele mi se par chiar si mai fascinante, in ciuda fortei lor distrugatoare, nu avea cum sa nu ma fascineze acest film. Mi s-a parut destul de interesant  pentru a-l revedea ori de cate ori doresc sa-mi incarc bateriile cu o furtuna zgomotoasa si nu am cum...

joi, 29 aprilie 2010

Bolt

Bolt este un super caine. El are un latrat nimicitor si o privire laser ce distruge totul in jur. Fuge ca vantul si telul lui in viata este sa-si protejeze stapana, Penny, care este urmarita de diabolicul Doctor Calico. Dar toate astea sunt valabile doar in serialul in care el este actor impreuna cu Penny. Partea rea este ca Bolt habar nu are ca totul este doar un film cu numeroase efecte speciale. El chiar crede ca Penny este mereu in pericol si ca el este special construit cu super puteri pentru a o proteja. Toate decurg bine pana cand realizatorii filmului decid sa introduca un pic mai mult dramatism in film. Penny pare ca este rapita si, la sfarsitul filmarilor cand Bolt este dus in cabina sa, este scos din minti ca nu poate s-o salveze si de data asta. Reuseste sa evadeze si incepe cautarile pentru draga lui Penny. De aici, nimic nu mai decurge normal din punctul lui de vedere. Intalneste pisica Mittens, pe care la inceput o suspecteaza de legaturi cu Doctor Calico, si pe hamsterul Rhino, un avid consumator al serialului Bolt. Cand Mittens reuseste cu multa greutate sa-l faca sa inteleaga ca nu are nici o super putere si ca este un catel ca toti cateii, Bolt ramane foarte marcat. Cum va reusi el sa treaca peste faptul ca totul a fost o iluzie ramane de vazut.
Filmul este o comedie animata foarte draguta si cu un subiect destul de interesant. Este un film si pentru copii si pentru adulti, pentru oricine are chef de distractie.

vineri, 16 aprilie 2010

Crazy on the Outside


Tommy a iesit de la inchisoare dupa o sedere de 3 ani. Din pacate este nevoit sa stea cu nebuna si prea protectiva lui sora si cu familia acesteia formata din sotul (excesiv de cusurgiu), soacra si cei doi copii adolescenti, o fata si un baiat. Tommy hotaraste sa demostreze ca cel care a iesit din inchisoare, nu e cel care a intrat. Ajunge in scurt timp la concluzia ca afara din inchisoare este chiar mai complicat decat daca ar fi inauntru. Cel din cauza caruia a ajuns la racoare ii da tarcoale pentru o noua afacere de realizat impreuna si viata ii este complicata de doua femei intre care are de ales.
Filmul este o comedie nebuna la care am ras pana n-am mai putut. Bineinteles ca parerile sunt impartite intre cei care s-au amuzat mai putin si intre cei care s-au tavalit pe jos de ras, ca si mine. In concluzie daca vreti sa va binedispuneti, singuri sau cu prietenii, faceti o alegere buna vizionand acest film. Actorii sunt alesi unul si unul si nu aveti ce pierde. Mai ales ca-l puteti viziona online aici:
http://www.filmeonline24.com/crazy-on-the-outside-2010/



joi, 15 aprilie 2010

9

9 este o papusa de carpa ce se trezeste intr-o lume apocaliptica unde oamenii nu mai exista pentru ca au fost exterminati de catre masini. Ea este dotata cu o inteligenta aparte si cheia viitorului omenirii este in mana ei.
Fiindca in ultima vreme am capatat mania filmelor lui Tim Burton, nu pot sa nu recomand si acest film.
Mai ales ca il puteti viziona online aici
http://www.filmeonline24.com/nine/

marți, 30 martie 2010

Alice in Wonderland

Alice s-a facut mare, atat de mare ca urmeaza sa i se puna marea intrebare "Nu-i asa ca te mariti cu mine?". Fiindca asa se cam pune problema. In copilarie, visele avute le-a pus pe seama imaginatiei excesive, tatal sau asigurand-o ca nu este nimic rau sa ai o imaginatie bogata. Dar la implinirea varstei de 19 ani, eroii viselor din copilarie reapar, Alice crezand la inceput ca are halucinatii. Descopera ca toate visele din copilarie fusesera foarte adevarate, eroii viselor ei avand de data aceasta o reala nevoie de ea. Si ea de ei, avand la randul ei nevoie sa evadeze putin pentru a scapa temporar de marea intrebare. Alice afla ca are menirea de a-si salva prietenii de tirania Reginei de Cupa putand astfel reinstaura linistea in Tara Minunilor. De data aceasta nu mai are de facut o simpla plimbare ea trebuind sa gaseasca o solutie in a-l ucide pe Jabberwocky, un balaur infricosator cu care Regina de Cupa isi tinea supusii la respect prin teroare. Varianta cea buna este Regina Alba care era mult iubita si respectata de locuitorii Tarii Minunilor.
Filmul este destul de amuzant, pana la un punct. Mi-a placut si nu mi-a placut. Poate eram cam obosita cand l-am vazut. Nici nu stiu ce nu mi-a placut la film pentru ca cei mici ai mei au fost foarte entuziasmati sa-l vada si a doua oara. Asa ca cel putin pot sa va confirm ca celor mici le place grozav de tare. Poate m-a dezamagit eroina principala, care nu mi s-a parut prea potrivita pentru un rol principal. Sau pentru acest rol mai exact, pentru ca am inteles ca va juca in urmatorul an in Jane Eyre in rol principal, si mi se pare ca i s-ar potrivi mai bine. In poze arata de 40 de ani si in film arata de 15 ani si mi s-a parut cam stearsa pentru asa rol. Cred ca mi-ar fi placut mai mult s-o vad pa Dakota Fanning in locul ei. Mi-a placut in schimb cum a jucat Anne Hathaway, pentru ca ea cel putin m-a amuzat la culme. Si mi-a mai placut si dansul Fudderwupping al palarierului (pe care daca vreti sa-l vedeti trebuie sa stati pana la sfarsitul filmului). Si mi-a placut si palarierul si iepuroiul si pisica vargata. Cred ca mi-a placut de fapt multa lume, in afara de Alice. Deci, in ansamblu, este un film dragut. De vazut o data




miercuri, 17 martie 2010

The Wolfman

Lawrence Talbot (interpretat de Benicio Del Toro) este un actor care interpreteaza cu succes mai mult roluri controversate (ca Dr Jekyl si Ms Hide). A avut o copilarie fericita alaturi de fratele si parintii sai dar care s-a terminat brusc atunci cand si-a gasit tatal in brate cu mama sa moarta, sfartecata, concluzia finala fiind de automutilare. Marcat cumplit de nefericitul eveniment, multa vreme si-a petrecut-o in sanatoriu unde tatal sau l-a internat in speranta unei recuperari. Cand a crescut a luat hotararea de a nu se mai intoarce acasa niciodata. Asta pana cand primeste o scrisoare (actiunea se petrece in anul 1981) de la cumnata sa Gwen Conliffe (interpretata de Emily Blunt) care il roaga sa se intoarca acasa pentru a ajuta la gasirea fratelui sau care disparuse intr-un mod foarte misterios. Intoarcerea acasa nu a fost prea placuta mai ales ca tatal sau (interpretat de Sir Anthony Hopkins) l-a intampinat cu trista veste ca fratele sau a fost gasit intr-un sant omorat de un animal care l-a sfasiat in bucati. Cazul este investigat de nimeni altul decat de detectivul Abberline (interpretat de Hugo Weaving), cel care a investigat si cazul Jack Spintecatorul, intr-o cu totul alta carte si intr-un cu totul alt film. Lawrence hotaraste sa porneasca in cautarea animalului care i-a ucis fratele si afla ca acesta e posibil sa fie de fapt un varcolac. Asa cum majoritatea dintre noi ne spunem mereu "mie nu mi se poate intampla asta", asa si-a spus si Lawrence cand a hotarat sa infrunte periculosul animal. Mai departe veti vedea ce se va intampla la vizionarea filmului.
Mie personal mi-a placut filmul foarte tare. Am tremurat ca varga si am sarit in sus la multe scene si n-as sfatui pe nimeni sa se uite singur sau noaptea la acest film daca nu vreti sa visati bazaconii dupa aceea. Scenele horror, si nu numai, sunt foarte bine realizate si actorilor nu prea as avea ce sa le reprosez. Singura mea obiectie ar fi ca varcolacii nu sunt destul de mari, faptul ca sunt de fapt oameni mascati fiind destul de vizibil. I-as fi facut mai mari si mai animalici, ca sa zic asa. Ceva in genul varcolacului din Harry Potter si mare ca lupii din Twilight. In schimb compenseaza cu transformarea din om in varcolac, destul de spectaculoasa as zice.
In rest, daca vreti sa va tremure mancarea de seara in voi si nu stiti cum, vizionarea acestui film ar putea rezolva problema.


De asemenea putiti viziona acest film online urmarind acest link

http://www.filmeonline24.com/the-wolfman-2010/

luni, 15 martie 2010

The Blind Side

Michael Oher este un baiat de 17 an. Mama sa este o drogata care mai degraba avea nevoie de ingrijire decat sa aiba ea grija de copii sai, care erau destul de multi, vreo 12. Din aceasta cauza, lui Michael i s-a dezvoltat din cale-afara de tare instinctul de ocrotire. De fiecare data cand cei de la asistenta sociala ii gaseau un camin, acesta facea tot posibilul sa fuga si sa-si ingrijeasca mama. Nefiind un copil protejat si neavand posibilitatea de a urma scoala ca un copil normal, acesta nu avea foarte multe cunostinte generale. Din acest motiv profesorii au crezut ca este un copil retardat, nicidecum neglijat de familie. Asta pana cand Michael a ajuns printr-o minune la o scoala crestina, la varsta de 17 ani. Unul din profesori a fost puternic impresionat de statura acestuia, care era giganta, si a vazut in Michael o oportunitate de a urma un sport si de a aduce astfel un prestigiu scolii. Norocul lui Michael a fost sa fie repatizat intr-o clasa de copii in care invata S.J. Tuhoy (in varsta de 10 ani am apreciat eu). Mama lui S.J. era o persoana foarte severa, hotarata, care stia perfect ce vroia si nu accepta influente din alte parti, dar care era si foarte generoasa. Isi si permitea sa fie asa pentru ca de bani nu ducea lipsa, sotul sau fiind proprietarul a 85 de restaurante. Intr-o seara cand se intorcea familia Tuhoy acasa, Leigh Anne Tuhoy (interpretata de Sandra Bullock) l-a remarcat pe Michael care mergea pe strada in frig. Nu s-a gandit prea mult pana s-a hotarat sa-i ofere un acoperis deasupra capului, stiind ca acesta este coleg de clasa cu fiul sau. Nu s-a gandut nici sa-si consulte membri familiei, considerand ca ceea ce face este corect. Din acea zi Michael Oher a devenit membrul familiei Tuhoy, Leigh Anne avand grija de el ca si de propriul ei fiu. Ambitia lui Leigh Anne pentru noul sau fiu era ca acesta sa fie acceptat la facultatea la care de generatii mergeau cei din familia Tuhoy. Fiindca Michael are de recuperat ani seriosi de cultura generala fara de care nici o facultate nu-l va accepta in ciuda talentelor sale la fotbal american. Daca aceasta v-a reusi sa-si educe copilul in scurtul timp de un an ramane sa vedeti la vizionarea filmului.
Acest film este inspirat dintr-o poveste reala. La inceput nici nu prea am vrut sa-l vad crezand ca este vorba numai de fotbal american, iar eu nu sunt un fan al acestui sport. Fotbalul american ocupa cam jumatate de ora, sau chiar mai putin din spatiul filmului.
Pe mine m-a uimit foarte tare ca in zilele noastre, unde lumea este din ce in ce mai egoista, unde cei cu bani nu-si coboara prajinile mai jos de varful nasului, exista suflete sensibile si generoase. Leigh Anne mi s-a parut nemaipomenita si intreaga sa familie care l-a acceptat pe Michael fara rezerve este de admirat. Mi-a placut foarte tare filmul, nu este unul din cele lacrimogene, si l-as revedea cu placere oricand. Sandra Bullock este grozava si ma bucur foarte mult pentru ea apropo de Oscarul castigat pentru rolul din acest film.
In concluzie The Blind Side este un film ce merita vazut si vi-l recomand.



De asemenea puteti urmari filmul online urmarind acest link

http://www.filmeonline24.com/the-blind-side/

sâmbătă, 13 martie 2010

2012

Ma chinui de ceva vreme sa vad filmul asta, singura problema ar fi ca ma cam plictisea primul sfert de ora. John Cusack este un actor pe care-l plac foarte mult asa ca macar de dragul lui m-am hotarat sa-mi dau osteneala sa vad filmul. El si baiatul meu cel mare (care are 13 ani) care a ramas profund si placut impresionat de acest film.
Ca si subiect, nu ar fi asa multe de spus. Pamantul este in primejdie. Sau mai degraba locuitorii. Ceea ce au prezis mayasii pentru anul 2012 la 21 decembrie se pare ca se va indeplini. Nucleul pamantului se supraincalzeste, urmand o serie de cutremure si tsunami-uri din care nimeni nu poate supravietui (personal cred ca, daca mayasii au dreptate, atunci veti avea un mic preview a ceea ce se va intampla cu noi). Forurile inalte care conduc aceasta lume (in frunte cu presedintele Americii) hotarasc sa construiasca 3 mari arce unde sa supravietuiasca cine merita si deopotriva cine isi permite (locurile pe arca puteau costa peste un milion de euro, personal intrebandu-ma de cate vieti as avea nevoie ca sa strang banii astia pentru cei dragi mie, care sunt destui si fara de care n-as putea sa traiesc fericita). Jackson Curtis (interpretat de John Cusack) afla din intamplare si incearca disperat sa-si salveze familia si sa-i duca pe una din cele trei arce.
Filmul este bine realizat, cu o multime de efecte speciale spectaculoase, cu actiune care te tine in priza cam tot timpul filmului, de la minutul 43 si pana la sfarsit (cel putin la mine asa a fost). Mi-a adus aminte de "Independence Day" si de "The Day After Tomorow" dupa care am vazut ca toate sunt regizate de acelasi regizor.
M-a dezamagit felul cum personajul principal scapa, din niste situatii de criza, intr-un fel destul de nenatural. Ma asteptam sa ramana fara o mana, un picior, ceva acolo... As putea spune fara nici o gluma ca Jackson Curtis este un fel de "pisica cea cu noua vieti", vietile sale aparand implicit si vietile celor pe care ii protejeaza. Eh, cred ca regizorul n-a vrut sa dezamageasca spectatorul. In rest nu prea am ce sa-i reprosez filmului. Daca vrei sa vezi un Titanic mult mai spectaculos, realizat la scara mult mai larga, si unde sa nu te apuce plansul, atunci ti-ai gasit filmul. Este un film optimist unde tu, un bob de orez intr-o mare de boabe de toate felurile, iti imaginezi ca ai putea avea norocul de a conta pe lumea asta pentru cineva care acolo sus te iubeste. Totul bineinteles este pentru cei care se zbat pentru a avea noroc, caci vorba aceea "Dumnezeu iti da, da' nu-ti baga in traista".

Filmul il gasiti online aici

joi, 4 martie 2010

Daybreakers

Actiunea filmului se petrece intr-o lume in care vampirii sunt la putere. Asta evident pentru ca sunt mai multi decat oamenii. Cam 95% este populatia de vampiri si 5% populatia umana. Edward Dalton este un doctor cercetator vampir (interpretat de favoritul meu Ethan Hawke) si traieste intr-o lume in care cei mai multi au dorit sa se transforme in vampiri pentru a deveni nemuritori, dar bineinteles ca au existat si cei care s-au transformat din motive de sanatate ca sa spun asa. Se pare ca a deveni vampir te lecuia de o groaza de boli incurabile in mod normal, cum ar fi cancerul . Ca o consecinta a cresterii atat de mari a populatiei vampire, a devenit un lux sangele uman. Oamenii erau vanati si intretinuti in laboratoare pentru a putea furniza sangele uman necesar vampirilor. Cum populatia umana era asa o raritate, intrucat incepusera sa se ascunda, exista pericolul ca nici populatia vampirilor sa nu o duca asa de bine. Din lipsa de sange uman la dispozitie, acestia incepeau sa-si bea sangele propriu, favorizand in acest fel transformarea lor in niste monstri, un fel de lilieci imensi.
Edward Dalton nu era fericit de conditia sa privilegiata de vampir. Nu-si dorise niciodata sa fie vampir, el fiind transformat cand a descoperit ca are o boala incurabila. Fratele sau , care era deja vampir, neputand rezista gandului de al pierde, l-a transformat impotriva vointei sale. In consecinta, el nu se hranise niciodata cu sange uman pentru ca nu suporta gandul de a face rau unei fiinte umane. Fiind doctor cercetator cauta, in laboratoarele agentiei unde lucra, o solutie pentru crearea unui sange artificial pentru a nu mai fi folositi oamenii. Asta pana in ziua cand salveaza viata unor oameni, ascunzandu-i de trupele vampirilor care-i cautau. Acestia il duc in tabara lor de rezistenta unde afla ca exista o solutie pentru problemele lor, o solutie care ar putea salva lumea de la disparitie. Ar putea accepta vampirii o asa rezolvare a situatiei tinand cont ca trebuiau sa renunte la imortalitate si sa redevina umani? Asta ramane sa vedeti la vizionarea filmului.
Am asteptat cu multa nerabdare acest film. Trailerul mi s-a parut foarte incitant si pot spune ca filmul este la fel. Mi-a placut subiectul filmului, mi s-a parut interesant intrucat de cand cu filmul Twilight mi se par interesanti vampirii in general. Filmul este foarte bine realizat, are destula actiune si scene sangeroase, iar actorii alesi pe spranceana nu m-au dezamagit deloc. Un fel de Matrix cu vampiri. Daca v-a placut Matrix, va va placea si acest film.



Puteti viziona online acest film urmarind acest link

duminică, 28 februarie 2010

Everybody's Fine

In acest film, toti sunt oricum, numai bine nu. As fi vrut sa ma avertizeze si pe mine cineva de cat de deprimant este acest film. Fiindca in ciuda faptului ca este jucat de actori alesi pe spranceana si care mai toti in ultimii ani au jucat mai mult in comedii, acest film este o drama in toata puterea cuvantului. M-am lasat pacalita un pic si de trailer care are ca fundal sonor melodii vesele menite sa-ti sugereze un film vesel. Ma asteptam ca daca nu ma prapadesc de ras, macar sa ma simt bine in compania unor actori cu replici amuzante. Ei bine, daca vrei sa vezi un film bun, ai nimerit filmul. Daca vrei sa traiesti intr-o realitatea chiar mai mare decat a ta personala, BING BING BING, ai nimerit-o perfect. "Toti sunt bine" este un film la care este imposibil sa nu plangi si, desi mi s-a parut un film bun, a doua oara nu mai vreau sa ma uit la el fiindca mi-a ajuns cu varf si indesat de prima data. Acest film este unul de familie. Este vorba despre parinti si copii si de cam toate greselile pe care le poate face un parinte vis-a-vis de copii sai si ce consecinte dezastruoase pot avea anumite alegeri in unele cazuri.
Frank Goode (interpretat de Robert de Niro) este un pensionar, vaduv de 5 luni. Dupa aceasta perioada de jale ajunge la concluzia ca viata merge mai departe si isi invita cei patru copii (interpretati de Drew Barrymore, Kate Beckinsale, Sam Rockwell si Austin Lysy) la el in vizita. Marea surpriza pe care o are este ca, dupa multe pregatiri pe care le face, pe rand, toti se scuza ca sa nu vina. Frank avusese ca singur tel in viata sa fie un bun tata. In consecinta, toata viata lui a muncit pentru cei patru copii, ca sa le fie lor bine si i-a inspirat pe toti pentru a-si depasi potentialul si a ajunge in viata faimosi si bogati. Dupa moartea sotiei sale el realizeaza ca nu are mare lucru de relatie cu ei si dupa slabele lor scuze de a nu-l vizita, ajunge la concluzia ca trebuie sa mearga el la ei ca sa-i vada. Asa ca isi face bagajele si pleaca sa le faca copiilor sai o vizita surpriza. Cine va iesi cel mai surprins din aceasta vizita, ramane de vazut. Important e de stiut ca toata lumea va ramane foarte surprinsa, unii placut altii neplacut. Copii lui raman bineinteles placut surprinsi sa descopere ca tatal lor ii iubeste pana la urma asa cum sunt. Frank ramane destul de neplacut surprins sa constate ca nu-si cunoste foarte bine copii, sotia sa ascunzandu-i problemele cu care acestia se confrunta.
Morala filmului: iubeste-ti si accepta-ti copilul asa cum este el, si cu bune si cu rele. Parerea mea este ca fata rea a unui om o scoti cu raul si fata buna o scoti cu bunul. Parinti din toata lumea, uitati-va la film si fiti tari! Va puteti transpune usor in pielea personajului. Si veti primi un sfat bun prin acest film.



De asemenea puteti urmari acest film online urmarind acest link

sâmbătă, 27 februarie 2010

Prince of Persia: The Sands of Time


Pare misto! Lansarea filmului este pe 28 mai 2010 la americani.  Oricum de-abia il astept






marți, 16 februarie 2010

Bride Wars

Acesta este unul din filmele mele de comedie preferate.
Doua prietene, din copilarie viseaza la cum va arata ziua nuntii lor. Ca doua prietene bune ce sunt, amandoua vor ca nunta lor sa fie in luna iunie, la Plaza, cu flori, invitati si superbe rochii de mireasa. Partea proasta pica atunci cand dintr-o eroare umana (sau mai mult intentionata) ziua nuntii lor pica in aceeasi zi. Ideea ar fi ca una din ele sa renunte sa se casatoreasca in ziua prevazuta si sa-si amane nunta cu 3 ani de zile. Chiar si eu, care nu sunt adepta nuntilor fastuoase, zambesc in acest moment. Care femeie normala si-ar amana nunta cu asa mult timp de dragul prietenei ei? Exista oare o asa mare prietenie? Exista cineva pe lumea asta care poate raspunde la aceasta intrebare cu "EU!". Personal eu cred ca asa ceva nu se poate. Si se pare ca regizorul filmului e de acord cu mine pentru ca isca intre cele doua bune prietene un razboi de pomina.
Filmul este o comedie romantica exceptionala mai ales daca punem la socoteala si contributia celor doua actrite nemaipomenite: Kate Hudson si Anne Hathaway.
Vizionati-l ! O sa va placa!

luni, 15 februarie 2010

New Moon


New Moon este partea a doua a seriei Twilight. Cum Twilight a fost o introducere in serie, pentru a urmari filmul New Moon trebuie sa vezi filmul Twilight. Filmul incepe cu un cosmar al Bellei in care ea este foarte batrana si Edward al ei este in continuare tanar si frumos. Cosmarul ei are o foarte mare legatura cu evenimentul foarte important care urmeaza: ziua ei de nastere. Bella urmeaza sa implineasca 18 ani si asta inseamna ca deja va fi mai batrana decat Edward. O zi inceputa atat de timpuriu cu un cosmar nu poate prevesti un final prea bun. Petrecerea pregatita de familia de vampiri a lui Edward se termina cat mai prost cu putinta. Bella, incercand sa desfaca unul din cadouri, se taie la deget. Jasper, fratele lui Edward, care nu se prea putea controla ca ceilalti membrii ai familiei sale, si provocat de mirosul sangelui ei, incearca s-o atace. Este la un pas de a reusi daca ceilalti vampiri n-ar fi incercat din toate puterile sa-l retina. Dupa un asemenea incident Edward, si familia lui, ajunge la concluzia ca pentru a o proteja pe Bella este mai bine sa dispara din viata ei definitiv. Este de inteles perioada neagra din viata Bellei care urmeaza. Bella intra intr-o stare aproape catatonica de deprimare. Doar amenintarile tatalui ei ca o va trimite inapoi la maica-sa o vor scoate din aceasta stare. Cand descopera ca are viziuni cu Edward atunci cand se afla in pericol de moarte, devine un soi de dependenta de adrenalina. Hotaraste sa invete sa mearga cu motocicleta si aici intervine Jacob Black cu care se imprieteneste mai mult decat ar fi vrut. Acesta se indragosteste de ea si-si declara sentimentele pe fata. Totul ar fi putut lua o intorsatura mai linistita in viata Bellei: sa se indragosteasca la randul ei de un baiat normal care o iubeste foarte tare si cu care poate sa-si intemeieze o familie si sa duca o viata obisnuita. Dar se pare ca pentru Bella nu exista viata obisnuita. Jacob are la randul sau un secret neobisnuit si periculos care ii poate pune viata in pericol. Un secret foarte strans legat de secretul lui Edward. Se pare ca Jacob (ca si alti membri ai tribului sau) se poate transforma intr-un lup urias, letal pentru vampiri.
Filmul, avand un regizor nou, ma asteptam sa ma dezamageasca. Placandu-mi atat de mult primul film, nu am inteles de ce sa schimbi un regizor cu care ti-a mers foarte bine de prima data. Dar, scenele de actiune sunt mai multe si mai spectaculoase. Cam prea date cu incetinitorul dar totusi spectaculoase. Mi-a placut introducerea lui Jacob in acest cerc romantic. Nu m-ar fi deranjat daca scenele dintre cei doi erau un pic mai romantice dacat atat. Fanii lui Edward ar putea fi scandalizati dar mie mi-a placut de Jacob destul de tare. Dragostea lui patimasa pentru Bella este dezarmanta. Toata haita de lupi cel putin pare foarte impresionanta. In final, alegerea Bellei ar putea fi dintre Cei Reci si Cei Fierbinti. "Cand nu poti fi cu cel pe care-l iubesti, vei sta cu cel care te iubeste?"


De asemenea il puteti urmari online urmand acest link

joi, 11 februarie 2010

It's Complicated

Acest film este o comedie romantica despre persoane in varsta (ca sa nu zic ceva mai dur). Probabil ca cei care au facut filmul au dorit sa promoveze ideea ca te poti indragosti si cand te pregatesti sa te transferi la categoria pensionari. Eu personal nu cred asta dar, cum n-am ajuns inca acolo, poate doar nu stiu eu ce vorbesc.
Jane, interpretata destul de bine de Meryl Streep, este o femeie trecuta bine de varsta tineretii. Sau, as putea sa spun mai bine, doar trecuta bine si sa ma opresc. Deci Jane este divortata de ceva vreme. Fostul sot, Jake, este recasatorit cu o femeie ce-i putea fi fiica, si are si un copil de vreo 3-4 ani cu ea. Bietul Jake, parca uitase ce inseamna sa ai copii mici (cu fosta nevasta avand trei): nopti nedormite, plimbari in parc, debandada in casa, certuri, tipete etc. Dupa atatea probleme, parca nu-i mai place asa de mult sa se intoarca acasa la nevasta lui. Incepe sa i se para foarte apetisanta fosta nevasta care pare foarte libera, independenta si open for bussines. Dar, fosta nevasta are un prieten si este pusa in fata faptului de a alege. Jake devine gelos si, de aici, se isca o multime de incurcaturi.
Nu pot sa spun ca am fost foarte convinsa de subiectul filmului. Nu prea cred ca dupa o anumita varsta iti mai arde de zbenguieli de adolescent. Cand iti vine mintea la cap chiar incepi sa gandesti cu el. Cel putin noi, femeile! In orice caz, filmul are ceva haz pentru ca in rolul iubitului joaca Steve Martin, iar Alec Baldwin in rolul fostului sot pare destul de convingator. Dar ca sa fiu sincera in multe etape ale filmului m-am cam prefacut ca ma amuz. Sincer? Nu stiu ce nu mi-a placut la filmul asta! Chiar e complicat!

Online aici http://www.filmeonline24.com/its-complicated/

luni, 8 februarie 2010

Ice Age


Prima oara cand am am vazut Ice age nu m-am asteptat la cine stie ce. Eram curioasa sa vad un film animat cu desene frumoase si colorate facute pe calculator. Am ras pana n-am mai putut si eu si copii mei. O foarte mare contributie a avut-o veverita zapacita, care totusi nu mi se pare chiar asa de proasta cum se vrea a pare la prima vedere. Doar ca saraca de ea, este indragostita pana peste urechi de aluna ei.
Cand a aparut cel de-al doilea Ice Age, si cum de obicei urmarea nu este la fel de buna ca primul film, nu m-am asteptat, din nou, la cine stie ce. Al doilea mi s-a parut si mai bun decat primul mai ales prin introducerea noului caracter, o mamutica zapacita care se crede de fapt oposum. Ea si cei doi frati nebunatici ai ei, reali oposumi, au fost un condiment binevenit adaugat filmului.
La cel de al treilea Ice Age, ca un fan adevarat ce sunt, mi-am impus sa-mi placa chiar daca filmul ar fi varza. Ei bine nu a fost nevoie sa-mi mai impun nimic. Ice Age: Dawn of the Dinosaurs mi s-a parut cel mai bun dintre toate trei, acestuia adaugandu-se un alt condiment Buck. Buck pare sa fie o nevastuica foarte impresionanta. Este viteaz, hotarat, destept si lista poate continua. Asta pana descoperi ca este intr-o ureche rau de tot si vorbeste singur cu pietrele, pe care le foloseste pe post de telefoane in convorbirile lui cu o partenera imaginara.
Copii adora sa vada acest film, nu conteaza care din cele trei. Am etichetat acest film la animatie dar poate fi trecut usor la comedie pura. E un film de pastrat in biblioteca de filme.
Trailer Ice Age 1


Trailer Ice Age 2 (the Meltdown):


Trailer Ice Age 3 (Dawn of the Dinosaurs):

De asemenea puteti urmari partea a treia a seriei urmarind acest link

Filme

2012 50 First Dates 8mm 9 A Single Man Accidental Husband After The Sunset Alice in Wonderland All About Steve Amadeus Anger Management As good as it gets Avatar Bolt Bride Wars Brokeback Mountain Bruce Almighty Californication Cast Away Charade City of Angels Clash of the Titans Coraline Couples Retreat Crazy on the Outside Cuibul de Vespi Daybreakers Doubt Eclipse Edge of darkness Eight Below Entrapment Everybody's Fine Failure to Launch Fierce Creature For a Few Dollars More Forest Gump Gattaca Girl Interrupted Gone wirh the Wind Goodbye Again Groundhog Day Harry Potter He's not That Into You How to Lose a Guy in 10 Days Ice Age Inception It's Complicated Jesus of Nazareth Juno Kafka Kinky Boots Knight and Day Law Abiding Citizen Law of Atraction Liar Liar Life or Something Like It Lord Of The Rings Meet Joe Black Meet the Fockers Meet the Parents Memoirs of a Geisha Midnight in the Garden of Good and Evil Million Dollar Baby Mystic River New Moon Orphan Presumed Innocent Priest Prime Prince of Persia: The Sands of Time Prison Break Push Pushing Tin Ransom Rebecca Roman Holiday Romeo And Juliet Sabrina Salt Se7en Sherlock Holmes Shutter Island Something's Gotta Give Stardust Strange Bedfellows The Big Fish The Blind Side The Box The Bucket List The Game The Green Mile The Hangover The Imaginarium of Doctor Parnassus The Joy Luck Club The Men Who Stare at Goats The Mirror Has Two Faces The Night of the Iguana The Prestige The Proposal The Ring The Shawshank Redemption The Switch The Talented Mr. Ripley The Terminal The Thomas Crown Affair The Tourist The Ugly Truth The Valentine's Day The Village The Wolfman True Crime True Lies Twilight Twister Under Suspicion Up in the Air Wanted Wedding Crashers What Happens in Vegas What Women Want Yes Man You've Got Mail

Pe ani

1939 (1) 1940 (1) 1953 (1) 1954 (1) 1961 (1) 1963 (1) 1964 (1) 1965 (1) 1966 (1) 1968 (1) 1977 (1) 1984 (1) 1987 (1) 1989 (1) 1990 (1) 1991 (1) 1993 (2) 1994 (3) 1995 (1) 1996 (3) 1997 (6) 1998 (3) 1999 (6) 2000 (4) 2001 (3) 2002 (3) 2003 (6) 2004 (8) 2005 (6) 2006 (3) 2007 (4) 2008 (7) 2009 (28) 2010 (15)

Categorii Filme

ONLINE (20) actiune (24) animatie (5) biografic (5) comedie (54) crime (21) drama (73) familie (23) fantastic (24) horror (6) mister (18) musical (2) razboi (3) romantice (55) sf (4) sport (1) thriller (18) western (1)

Faceți căutări pe acest blog