BINE AI VENIT

______ Daca vrei sa stai la taclale si sa schimbi impresii despre filme, cu un ceai sau o cafelutza langa tine, atunci ai nimerit bine. Poti comenta, dezaproba, critica sau doar discuta postarile filmelor recomandate de mine. Nu te costa nimic si nu trebuie neaparat sa te inregistrezi. Pe acest blog nu trebuie decat sa respecti parerile altora si atunci si parerile tale vor fi respectate. _______




Se afișează postările cu eticheta fantastic. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta fantastic. Afișați toate postările

duminică, 16 ianuarie 2011

Priest

Va fi difuzat pe marile ecrane, nu de la noi, incepand cu data de 13 mai 2011.
Paul Bettany mi se pare un actor destul de bun, desi nu l-am vazut in roluri care sa-i puna in evidenta adevarata valoare. Sper ca filmul acesta s-o faca, fiind si un gen care este extrem de gustat in zilele astea.

Subiectul filmului este acesta: Un preot care refuza sa se supuna legilor crestine, pleaca sa-i urmareasca pe vampirii care i-au rapit nepoata.

marți, 15 iunie 2010

Eclipse


Astept filmul asta cu mare emotie si nerabdare. Din toate cele patru volume din seria Amurg, Eclipsa mi-a placut cel mai mult. A aparut in sfarsit un trailer, care chiar imi da frisoane nu alta,  care ma face sa sper ca si filmul o sa-mi placa la fel de tare. Ma cam enerveaza cand un regizor schimba actorii dar din cate am inteles, actrita care o interpreta pe Victoria are alte angajamente cu un alt film, motiv pentru care a fost schimbata. Asta e... Doua saptamani cred ca voi manca chibrite.





trailer 2




trailer 1


luni, 31 mai 2010

Harry Potter

Harry Potter este un baiat tare nefericit. Urmeaza sa implineasca 11 ani si cu toate acestea nimeni nu pare sa-si aminteasca asta, daramite sa se si sarbatoreasca marele eveniment. Traieste de cand se stie cu unchiul Vernon, matusa Petunia si varul sau Dudley, care toti trei par sa-l urasca. Il tin inchis intr-o debara impreuna cu maturile si paianjenii, manaca doar resturi si imbraca doar hainele rupte ale varului sau. Parintii sai nu sunt langa el pentru ca au murit intr-un accident de masina. Nu are prieteni si nimeni nu pare interesat in vreun fel de soarta lui.  Asa ca surprinzatoarea veste pe care o primeste de la uriasul Hagrid, ca este un vrajitor in devenire, i se pare de necrezut. Si faptul ca trebuie sa mearga  la "Scoala de magie si vrajitorii Hogwards", pentru a se perfectiona in arta magiei, i se pare si mai de necrezut. Dar sa plece din cosmarul de familie in care traieste, este cea mai buna veste pe care a primit-o vreodata. Insa, in mod surprinzator, afla ca parintii sai nu murisera in accident, ci omorati de cel mai puternic si terifiant vrajitor al tuturor timpurilor, Lordul Cap de Mort. Si mai surprinzator de atat, Cap de Mort si-a pierdut puterile magice si a disparut atunci cand a incercat sa-l omoare pe Harry.
In timpul scolii, Harry isi face prieteni buni si de nadejde, dar si dusmani pe masura, a caror invidie si rautate nu poate fi trecuta cu vederea. Dar cel mai mare dusman al sau, pare ca este chiar Cap de Mort care nu a murit si incearca sa se intoarca si sa se razbune pe Harry.
Poate postarea asta pare un pic ciudata. Este postarea cu nr 100 si am vrut sa fie una mai speciala. M-am gandit de asemenea ca cine ma iubeste, ma iubeste si asa cu toata ciudatenia mea principala, aceea ca sunt innebunita dupa Harry Potter.
Am citit toate cartile de cateva ori, inclusiv in limba originala pentru ca nu aveam cum sa am rabdare sa astept asa de mult pana cand au aparut cele in varianta romana. Dupa ce le-am cumparat pe cele in romana ma mananca rau buzunarul sa le iau si pe cele din engleza, asa de nebuna sunt... Copii mei au trecut de faza Harry Potter, dar mie pare ca nu-mi trece, scenele si peisajele din film, si cele imaginate din carte , fiind cele din multele mele "happy place"-uri.
Am cam fost dezamagita de unele ecranizari, desi muzica mi s-a parut nemaipomenita la toate. Filmul care mi-a placut cel mai mult a fost Harry Potter si Ordinul Pheonix, desi din cele sapte carti, aceasta am urat-o cel mai tare. Nici cartile nu au o foarte mare valoare literara, oricat de mult s-a straduit scriitoarea. Totusi, de la o carte la alta, se vede ca scrisul i s-a imbunatatit simtitor. Scrisul cartii compenseaza insa cu imaginatia , aici nu prea am ce sa-i reprosez lui J.K.Rowlins... are o imaginatie debordanta si ma astept sa revina cu lucrari si mai marete.
Nu stiu cui sa recomand acest film, in jurul meu fiind asa de multe persoane care nu vor sa auda de el, ca probabil de asta simt ca pasiunea mea este asa de ciudata. Dar, daca aveti copii, n-ar fi rau sa-l urmareasca macar de dragul de a-i vedea dupa aceea pasionati de citit pentru o scurta sau lunga perioada de timp. Sincer, imi place la nebunie!
Scenele mele preferate sunt meciurile de vajthat. Daca s-ar inventa asa sport, as deveni fun no1.
















luni, 24 mai 2010

Clash of the Titans

Un pescar pe nume Spyros, gaseste plutind pe apa marii, un cufar ce, spre marea lui surprindere, continea un bebelus si o femeie tanara care era moarta. Bebelusul era Perseu si tanara femeie era Danae. Danae fusese sotia regelui din Argos, un oras din Grecia. Aceasta a fost pacalita de Zeus ca sa petreaca o noapte cu el, crezand in realitate ca este sotul sau. Astfel, Danae da nastere unui fiu al lui Zeus. Ca s-o pedepseasca, regele din Argos o  incuie intr-un cufar, impreuna cu fiul sau, si cufarul este aruncat in mare. Pescarul hotarasete sa creasca baietelul si ani de zile Perseu creste fericit cu familia sa, ca orice muritor de rand. Pe cand erau cu totii la pescuit pe corabia lor, acestia nimeresc in mijlocul unui conflict intre oameni si zei. Oamenii din Argos hotarasc sa nu mai creada in zei si in consecinta arunca o statuie a lui Zeus in mare. Zeus ii da acordul sau fratelui Hades, pentru ai pedepsi pe oameni. Hades vine cu armata sa de harpii si distruge intreaga armata de soldati a orasului. In toata invalmaseala, cade prada sacrificiului si intreaga familie a lui Perseu. Acesta isi jura sa razbune moartea familiei sale omorandu-l pe Hades. Cam greu de indeplinit asa grea misiune, mai ales ca Perseu se incapataneaza sa se razbune fara a profita de puterile sale de semi-zeu. Mai ales ca Hades, ca sa se razbune si mai tare pe oameni, le cere sa sacrifice pe fiica regelui, Andromeda, sau orasul va fi distrus in 10 zile de cea mai mare si mai terifianta fiinta creata vreodata.
Parerile sunt impartite in legatura cu acest film. Daca cineva il va viziona la Constanta, este mai castigat pnetru ca varianta 3D este destul de slaba, deoarece filmul nu a fost initial filmat pentru acest mod. In consecinta, varianta 3D da serioase batai de cap si la propriu si la figurat. Mie mi s-a parut foarte bine realizat si mi-a placut chiar foarte tare. Cum in tinerete nu am fost fan Legendele Olimpului, sa le vad transpuse acuma in film mi se pare mult mai placut si mai interesant de urmarit. Filmul are o multime de efecte speciale foarte bine realizate si foarte spectaculoase, cu actiune din plin.
Cum este o simpla poveste fantastica nu vad de ce n-ar urmari si copii asa ceva, desi cei mici s-ar putea sa-si piarda interesul la un anumit moment dat (asa cum s-a intamplat la mine in familie).
Faza mea favorita din film este cand Hades isi face aparitia in minutul 86 al filmului. Parerea mea despre film? Desi cotat prost mi-a placut.

duminică, 16 mai 2010

Stardust

Stardust este o poveste ca toate povestile, cu pirati , vrajitoare, inorogi si stele cazatoare. In aceasta poveste stelele cazatoare sunt de fapt fete straluciotoare: Ele cad destul de greu si in conditii extrem de speciale. In cazul de fata, steaua pe nume Yvaine cade atunci cand este lovita din greseala de un medalion fermecat care avea menirea de a fi doar a celui ce urma sa fie rege. In Stardust exista o  lume in care  barbatii fac orice pentru iubitele lor, vrajitoare care au nevoie sa manance inimi de stele cazatoare pentru a-si putea intretine tineretea si puterea de a vraji, pirati care vaneaza printre nori tunete si fulgere, printi de sange albastru care sunt in stare sa-si omoare fratii pentru a-si asigura pozitia de rege, lumanari babyloniene care te duc ca gandul in locul unde-ti doreai sa mergi si multe altele care in viata reala nu au cum sa se intample.
Mi-a placut Stardust fiindca pentru 127 de minute m-a facut sa uit complet de lumea reala. Singura parere de rau a fost ca s-a terminat. Filmul are cate putin din toate si place foarte mult copiilor si celor care inca n-au uitat ce-nseamna sa fii copil.
Morala esentiala a filmului: fiecare femeie straluceste pentru un anume barbat. Marea aventura a vietii este sa-l gaseasca...

joi, 6 mai 2010

Groundhog Day

Phil Connors este un fel de reporter meteorolog care se ocupa cu evenimente  legate de vreme si care in general prezinta vremea la televizor. Actiunea filmului incepe cand Phil prezinta marele eveniment al prezicerii vremii de catre cartita, intr-un mic orasel numit Punxsutawney din statul Pennsylvania. Se pare ca primavara, o cartita mare si grasa este scoasa din barlogul ei si, daca se sperie de umbra sa, inseamna ca primavara mai intarzie sa apara inca 6 saptamani. Sincer mie mi se pare un obicei idiot, dar nu ma pun eu cu americanii, care din tot ce misca fac o intreaga sarbatoare nationala cu foarte mult fast comercial. Se pare ca si personajul Phil este de acord cu mine, Ziua Cartitei parandu-i-se din an in an cea mai nesuferita sarbatoare, mai ales ca el este obligat, prin natura meseriei, s-o prezinte. Poate tocmai de aceea Phil pare a fi o persoana destul de egoista si aroganta. Si cei doi parteneri de echipa ai sai Rita, producatoarea emisiunii, si Larry, cameramanul, par sa fie de aceeasi parere. Phil vrea sa faca repede reportajul si sa plece chiar si mai repede de atat. Singura lui problema este vremea, care nu pare sa tina cu el, anuntandu-se o furtuna de zapada de proportii. Asta n-ar fi nimic dar a doua zi, cand Phil se trezeste, are o multime de senzatii de deja-vu. La inceput i se pare ca o gluma tare nostima, sau mai degraba nu. Cu greu pricepe ca s-a sculat totusi in aceeasi zi a cartitei. Si se pare ca ziua se repeta si se repeta la nesfarsit... Cum a ramas blocat in bucla temporala? Ideea ii apăartine regizorului care este si unul din scenaristi, Harold Ramis.
Nici nu stiu ce-mi place la filmul asta atat de tare. Mai ales ca Bil Murray (Phil) mi-era extrem de nesuferit la vremea respectiva (pur si simplu nu-mi placea mutra lui). Mi se pare ca filmul vrea sa arate cum poate evolua  un om inteligent care pare sa fie lovit de soarta si care in final realizeaza darul care i-a fost facut. doar atat pot spune: Merita vazut!..

joi, 29 aprilie 2010

Meet Joe Black

Remake al filmului Moartea in Vacanta, subiectul este usor de ghicit. Moartea decide ca vrea sa-si ia cateva zile libere pentru a vedea cum este sa fi in locul unui muritor de rand. Pentru asta ii trebuie un corp si un ghid. Prima parte este usor de indeplinit, Moartea reincarnandu-se intr-un tanar pe nume Joe Black. Partea a doua este ca trebuie sa-ti fie ghid cineva care chiar a trait bine. Si cine ar putea fi mai bun decat un mutimiloonar ce conduce un imperiu cu foarte mare succes de peste 40 de ani? Multimilionarul respectiv este William Parrish care urmeaza sa implineasca, cu foarte mult fast si lume multa si buna, varsta de 65 de ani. Un alt criteriu de alegere ar fi ca William Parrish urmeaza sa paraseasca aceasta lume la sfarsitul vacantei luata de Moarte. Partea proasta pentru multimilionar este sa vada, fara sa poate face nimic, cum Joe Black se indragosteste de fiica sa favorita, Susan. Susan la randul ei se indragosteste de Joe fara a fi in cunostinta de cauza  cine este acesta si ce treaba are cu tatal sau.
Initial in rolul lui Joe Black a fost distrinuit Christopher Reeve, care datorita tragicului sau accident de calarie nu a mai putut sa-si onoreze contractul. Mare pacat, fiindca mie personal mi se pare ca s-ar fi potrivit rolului mult mai bine. Ulterior a fost ales pentru rol Brad Pitt, care si-a indeplinit destul de bine rolul dar mi s-a parut mult prea tanar pentru ce-mi imaginasem eu.
Finalul nu este unul neasteptat. Filmul este asa de romantic ca, daca nu esti in dispozitie de a vedea asa ceva, mai bine o lasi balta. Sau cele trei ore cat tine filmul sunt prea mult pentru un film asa de sensibil. De vazut, dar nu prea des pentru ca pe mine una chiar ma deprima cateodata, desi mi-a placut destul de tare ca sa-l vad de foarte multe ori..



joi, 15 aprilie 2010

9

9 este o papusa de carpa ce se trezeste intr-o lume apocaliptica unde oamenii nu mai exista pentru ca au fost exterminati de catre masini. Ea este dotata cu o inteligenta aparte si cheia viitorului omenirii este in mana ei.
Fiindca in ultima vreme am capatat mania filmelor lui Tim Burton, nu pot sa nu recomand si acest film.
Mai ales ca il puteti viziona online aici
http://www.filmeonline24.com/nine/

vineri, 9 aprilie 2010

City of Angels

Ingerii sunt printre noi chiar daca noi nu ne dam seama. Si atunci cand simtim o prezenta invizibila alaturi, mai mult ca sigur este un inger. Singura lor misiune este sa calmeze spiritele atunci cand situatia devine dramatica si tensionata. Si atunci cand firul vietii unui om este la final, ei sunt acolo pregatiti sa le arate drumul mai departe. Cand nu au nimic de facut isi petrec timpul in biblioteci, pe malul marii sau pe acoperisurile cladirilor zgarie-nori.
Seth este un inger un pic mai diferit decat ceilalti. El isi pune intrebari despre sentimentele oamenilor si pare foarte interesat de partea lor sensibila. Este foarte interesat mai ales de senzatiile pe care oamenii le au la atingerea diverselor lucruri. Seth, ca de fapt si ceilalti ingeri, nu poate simti nimic, ceea ce este foarte frustrant pentru el. Cu atat mai ciudata i se pare ideea de a se indragosti. Pentru ca devine foarte curios sa o cerceteze mai indeaproape pe doctorita Maggie Rice care era chirurg la spitalul unde lucra. Si este nedumerit de sentimentele pe care aceasta i le provoaca prin simpla ei prezenta. Intamplarea face ca la spitalul unde lucra Maggie Rice, sa fie adus un pacient foarte special numit Messinger. Acesta fusese si el inger si-l lamureste pe Seth ca si el poate deveni uman daca doreste. Dar asa cum se intampla intotdeauna, cand primesti ceva trebuie sa platesti. Seth trebuie sa aleaga intre a fi inger sau om fiindca amandoua nu se poate. Si nici nu mai poate fi vreodata inger.
City of Angels este un film deosebit de sensibil si de romantic, cu o muzica superba si actorii care joaca nemaipomenit, Nicolas Cage impresionandu-ma in mod special.  Ar fi ideal sa aveti la indemana niste pere pentru ca anumite secvente va vor face pofta sa mancati asa ceva.


luni, 5 aprilie 2010

The Big Fish

Dintre toate filmele regizate de Tim Burton acesta mi se pare a fi de departe cel mai bun si mai reusit. Nu stiu sa va spun daca este un film pentru copii sau adulti pentru ca poate placea deopotriva si copiilor si adultilor. Depinde probabil de copilul din fiecare, de cat de dispus pare sa vrea sa iasa la suprafata. Oricum acest film pare sa fie o adevarata lectie de viata, incercand sa ne invete sa vedem intamplarile vietii cu mai multa imaginatie si fantezie.
Ed Bloom a avut o viata foarte fantastica, daca ar fi sa te iei dupa relatarile despre aventurile vietii sale. Nu exista nici macar o povestire de-a lui sa nu fie insotita de cate un personaj magic sau intamplare spectaculoasa si nemaipomenita. "Multi oameni iti pot spune povestea vietii lor simplu si la obiect. Nu va fi complicat dar nici interesant". Acum Ed este foarte batran si bolnav si bucuria lui cea mai mare este sa povesteasca oricui este dispus sa-l asculte, magicile intamplari care i-au inflorit viata. Acest lucru pare sa-l scoata mult din sarite pe fiul sau, care este un tip mai pragmatic si nu este dispus sa asculte povestirile fanteziste ale tatalui sau, chiar rusinandu-se cu acesta. Dar, cum tatal sau este pe moarte bolnav grav, se hotaraste ca in ultimul minut al vietii sa incerce sa-l inteleaga. Luand-o pe urma povestilor tatalui sau, descopera pas cu pas ca acesta nu a inventat foarte mult in povestirile sale. Dar va fi asta de ajuns pentru a-l face sa-si schimbe parerea despre cel care i-a dat viata? Ramane sa vedeti daca va veti hotara sa vizionati filmul.
Veti castiga mult vazand acest film care va va da o doza mare de optimism si va va face sa vedeti viata un pic mai roz. Nota 10 pentru Tim Burton fie si numai pentru ca filmul sau este adorat de catre baietii mei..



marți, 30 martie 2010

Alice in Wonderland

Alice s-a facut mare, atat de mare ca urmeaza sa i se puna marea intrebare "Nu-i asa ca te mariti cu mine?". Fiindca asa se cam pune problema. In copilarie, visele avute le-a pus pe seama imaginatiei excesive, tatal sau asigurand-o ca nu este nimic rau sa ai o imaginatie bogata. Dar la implinirea varstei de 19 ani, eroii viselor din copilarie reapar, Alice crezand la inceput ca are halucinatii. Descopera ca toate visele din copilarie fusesera foarte adevarate, eroii viselor ei avand de data aceasta o reala nevoie de ea. Si ea de ei, avand la randul ei nevoie sa evadeze putin pentru a scapa temporar de marea intrebare. Alice afla ca are menirea de a-si salva prietenii de tirania Reginei de Cupa putand astfel reinstaura linistea in Tara Minunilor. De data aceasta nu mai are de facut o simpla plimbare ea trebuind sa gaseasca o solutie in a-l ucide pe Jabberwocky, un balaur infricosator cu care Regina de Cupa isi tinea supusii la respect prin teroare. Varianta cea buna este Regina Alba care era mult iubita si respectata de locuitorii Tarii Minunilor.
Filmul este destul de amuzant, pana la un punct. Mi-a placut si nu mi-a placut. Poate eram cam obosita cand l-am vazut. Nici nu stiu ce nu mi-a placut la film pentru ca cei mici ai mei au fost foarte entuziasmati sa-l vada si a doua oara. Asa ca cel putin pot sa va confirm ca celor mici le place grozav de tare. Poate m-a dezamagit eroina principala, care nu mi s-a parut prea potrivita pentru un rol principal. Sau pentru acest rol mai exact, pentru ca am inteles ca va juca in urmatorul an in Jane Eyre in rol principal, si mi se pare ca i s-ar potrivi mai bine. In poze arata de 40 de ani si in film arata de 15 ani si mi s-a parut cam stearsa pentru asa rol. Cred ca mi-ar fi placut mai mult s-o vad pa Dakota Fanning in locul ei. Mi-a placut in schimb cum a jucat Anne Hathaway, pentru ca ea cel putin m-a amuzat la culme. Si mi-a mai placut si dansul Fudderwupping al palarierului (pe care daca vreti sa-l vedeti trebuie sa stati pana la sfarsitul filmului). Si mi-a placut si palarierul si iepuroiul si pisica vargata. Cred ca mi-a placut de fapt multa lume, in afara de Alice. Deci, in ansamblu, este un film dragut. De vazut o data




miercuri, 17 martie 2010

The Wolfman

Lawrence Talbot (interpretat de Benicio Del Toro) este un actor care interpreteaza cu succes mai mult roluri controversate (ca Dr Jekyl si Ms Hide). A avut o copilarie fericita alaturi de fratele si parintii sai dar care s-a terminat brusc atunci cand si-a gasit tatal in brate cu mama sa moarta, sfartecata, concluzia finala fiind de automutilare. Marcat cumplit de nefericitul eveniment, multa vreme si-a petrecut-o in sanatoriu unde tatal sau l-a internat in speranta unei recuperari. Cand a crescut a luat hotararea de a nu se mai intoarce acasa niciodata. Asta pana cand primeste o scrisoare (actiunea se petrece in anul 1981) de la cumnata sa Gwen Conliffe (interpretata de Emily Blunt) care il roaga sa se intoarca acasa pentru a ajuta la gasirea fratelui sau care disparuse intr-un mod foarte misterios. Intoarcerea acasa nu a fost prea placuta mai ales ca tatal sau (interpretat de Sir Anthony Hopkins) l-a intampinat cu trista veste ca fratele sau a fost gasit intr-un sant omorat de un animal care l-a sfasiat in bucati. Cazul este investigat de nimeni altul decat de detectivul Abberline (interpretat de Hugo Weaving), cel care a investigat si cazul Jack Spintecatorul, intr-o cu totul alta carte si intr-un cu totul alt film. Lawrence hotaraste sa porneasca in cautarea animalului care i-a ucis fratele si afla ca acesta e posibil sa fie de fapt un varcolac. Asa cum majoritatea dintre noi ne spunem mereu "mie nu mi se poate intampla asta", asa si-a spus si Lawrence cand a hotarat sa infrunte periculosul animal. Mai departe veti vedea ce se va intampla la vizionarea filmului.
Mie personal mi-a placut filmul foarte tare. Am tremurat ca varga si am sarit in sus la multe scene si n-as sfatui pe nimeni sa se uite singur sau noaptea la acest film daca nu vreti sa visati bazaconii dupa aceea. Scenele horror, si nu numai, sunt foarte bine realizate si actorilor nu prea as avea ce sa le reprosez. Singura mea obiectie ar fi ca varcolacii nu sunt destul de mari, faptul ca sunt de fapt oameni mascati fiind destul de vizibil. I-as fi facut mai mari si mai animalici, ca sa zic asa. Ceva in genul varcolacului din Harry Potter si mare ca lupii din Twilight. In schimb compenseaza cu transformarea din om in varcolac, destul de spectaculoasa as zice.
In rest, daca vreti sa va tremure mancarea de seara in voi si nu stiti cum, vizionarea acestui film ar putea rezolva problema.


De asemenea putiti viziona acest film online urmarind acest link

http://www.filmeonline24.com/the-wolfman-2010/

joi, 4 martie 2010

Daybreakers

Actiunea filmului se petrece intr-o lume in care vampirii sunt la putere. Asta evident pentru ca sunt mai multi decat oamenii. Cam 95% este populatia de vampiri si 5% populatia umana. Edward Dalton este un doctor cercetator vampir (interpretat de favoritul meu Ethan Hawke) si traieste intr-o lume in care cei mai multi au dorit sa se transforme in vampiri pentru a deveni nemuritori, dar bineinteles ca au existat si cei care s-au transformat din motive de sanatate ca sa spun asa. Se pare ca a deveni vampir te lecuia de o groaza de boli incurabile in mod normal, cum ar fi cancerul . Ca o consecinta a cresterii atat de mari a populatiei vampire, a devenit un lux sangele uman. Oamenii erau vanati si intretinuti in laboratoare pentru a putea furniza sangele uman necesar vampirilor. Cum populatia umana era asa o raritate, intrucat incepusera sa se ascunda, exista pericolul ca nici populatia vampirilor sa nu o duca asa de bine. Din lipsa de sange uman la dispozitie, acestia incepeau sa-si bea sangele propriu, favorizand in acest fel transformarea lor in niste monstri, un fel de lilieci imensi.
Edward Dalton nu era fericit de conditia sa privilegiata de vampir. Nu-si dorise niciodata sa fie vampir, el fiind transformat cand a descoperit ca are o boala incurabila. Fratele sau , care era deja vampir, neputand rezista gandului de al pierde, l-a transformat impotriva vointei sale. In consecinta, el nu se hranise niciodata cu sange uman pentru ca nu suporta gandul de a face rau unei fiinte umane. Fiind doctor cercetator cauta, in laboratoarele agentiei unde lucra, o solutie pentru crearea unui sange artificial pentru a nu mai fi folositi oamenii. Asta pana in ziua cand salveaza viata unor oameni, ascunzandu-i de trupele vampirilor care-i cautau. Acestia il duc in tabara lor de rezistenta unde afla ca exista o solutie pentru problemele lor, o solutie care ar putea salva lumea de la disparitie. Ar putea accepta vampirii o asa rezolvare a situatiei tinand cont ca trebuiau sa renunte la imortalitate si sa redevina umani? Asta ramane sa vedeti la vizionarea filmului.
Am asteptat cu multa nerabdare acest film. Trailerul mi s-a parut foarte incitant si pot spune ca filmul este la fel. Mi-a placut subiectul filmului, mi s-a parut interesant intrucat de cand cu filmul Twilight mi se par interesanti vampirii in general. Filmul este foarte bine realizat, are destula actiune si scene sangeroase, iar actorii alesi pe spranceana nu m-au dezamagit deloc. Un fel de Matrix cu vampiri. Daca v-a placut Matrix, va va placea si acest film.



Puteti viziona online acest film urmarind acest link

duminică, 28 februarie 2010

Coraline

Coraline este o fetita obisnuita. Cam neobisnuit este locul in care sta, o casa foarte mare si frumoasa, amplasata in pustietate la marginea unei paduri, unde vecinii erau destul de departe. Parintii Coralinei isi iubeau foarte mult fiica dar nu prea aveau timp de ea, ca mai toti parintii din ziua de azi. asa ca ea isi petrecea timpul explorand imprejurimile casei, sau chiar imensa casa in care traia. In timp ce-si pierdea timpul prin casa, numarand ferestrele, usile in incercarea de a-si consuma energia, gaseste o usita in spatele careia se afla un zid. Nelasandu-se doborata de acest amanunt minor, revine in cursul noptii unde afla cu stupoare ca zidul din spatele usitei disparuse. In locul acestuia se afla un coridor de genul galeriilor de cartita. Cu multa curiozitatea si teama strabate coridorul si ajunge in imaginea din oglinda a casei sale. Doar ca aceasta imagine este una cu totul si cu totul imbunatatita. In locul casei sale ponosite gaseste o casa plina de culori cu o bucatarie din care se raspandeau miresme imbietoare de mancare (ceea ce acasa la ea nu se prea gasea). In bucatarie gaseste o mama incantatoare care o intampina vesela si binedispusa, gata sa-si petreaca timpul cu ea. Intr-o camera alaturata il gaseste pe tatal sau la fel de vesel si binedispus care ii canta la pian. Singura problema, pe care par sa o aiba cei doi, este ca se vede cat se poate de clar ca totusi nu sunt parintii ei. Amandoi au in loc de ochi, cusuti niste nasturi. Asta nu pare s-o sperie sau sa o deranjeze mult timp. Noua locuinta ii ofera tot ce-si dorea si ocupantii ei o fac foarte fericita, parand s-o iubeasca si sa le faca placere sa-si petreaca timpul cu ea. De ce oare ar mai putea ea sa vrea sa se reintoarca la adevaratii ei parinti. Ca in toate povestile in care e prea frumos ca sa fie adevarat, si aici este o plata pentru atata fericire. Plata nu este una foarte placuta si nici nu este usor de realizat. In primul rand implica parasirea parintilor ei pe care Coraline ii iubea foarte mult. Ce hotarare ia Coraline, veti vedea daca veti urmari filmul.
Coraline este un film foarte ciudat, lucru care se observa inca din primele secunde. Nu este un desen animat frumos, cu desene dragalase si personaje amuzante. Personajele toate sunt de o uratenie si o morbiditate cel putin ciudata pentru un desen animat pentru copii. De fapt, pentru un desen animat ma uimeste ca n-am zambit la nici o scena. Poate devin eu mai cinica, cine stie! Sincer, mi se pare un film animatie horror . Oricum, subiectul este foarte interesant si ma face sa ma intreb ce o avea in cap saracul regizor al filmului. Pare o combinatie intre Cubul, jocul American McGee's Alice (Alice in Tara minunilor varianta horror) si bineinteles ca are si acel "je ne sais quoi" care te face sa te uiti , curios sa vezi ce se mai intampla. Baietilor si copiilor peste 10 ani cred ca le va placea la nebunie.
In caz ca va intrebati, regizorul Henry Selick a mai facut inca alte 6 filme, toate in aceeasi maniera, si este in zodia sagetator in zodiacul european, si zodia dragon in zodiacul chinezesc.


pentru Alisa, care adora acest film

sâmbătă, 27 februarie 2010

The Prestige

Domnul Cutter (interpretat de Michael Caine) este un inginer batran care proiecta iluzii si construia aparatura necesara infaptuirii lor. El are doi ucenici, de varste apropiate, pe care se straduieste sa-i initieze in aceasta arta a trucurilor magice. Dupa cum bine prezinta el situatia orice truc magic consta in trei acte: "primul act, asigurarea, cand magicianul va arata ceva obisnuit si va poate cere chiar sa inspectati acel ceva pentru a fi siguri ca este real, nemodificat, normal; al doilea act, schimbarea, cand magicianul ia acel ceva normal si-l transforma in ceva nemaipomenit; partea a treia trebuie sa existe pentru ca trebuie sa vezi acel ceva nemaipomenit transformat inapoi in acel ceva normal, si acesta este prestigiul". Secretul exista bineinteles dar nu-l veti gasi... din cauza ca nu cautati unde trebuie! Cei doi ucenici ai lui Cutter sunt Alfred Borden (interpretat de Christian Bale) si Robert Angier (interpretat de Hugh Jackman). Cei doi sunt foarte buni prieteni si par foarte dedicati acestei meserii misterioase. Asta pana cand una din iluziile prezentate de Cutter se termina foarte tragic, cu moartea logodnicei lui Angier. Din acel moment drumurile lor se despart, Angier fiind sigur ca moartea logodnicei sale i se datoreaza lui Alfred Borden. Alfred isi incepe o viata de magician pe cont propriu si pare sa se descurce nemaipomenit. Nu-si discuta iluziile decat cu inginerul sau Fallon. Nici macar sotiei sale nu-i incredinteza secretele sale aducand-o intr-o stare destul de paranoica. Acest lucru il intriga foarte tare pe Angier a carui iluzii nu erau asa de spectaculoase. Iluziile lui Borden nu gaseau rezolvare in mintea lui Angier , ajungand in scurt timp foarte obsedat de fostul sau coleg. Ajunge capabil de crima, inselaciune, santaj, facandu-te sa te intrebi daca mai are un suflet de salvat.
Ajunge Angier sa-si gaseasca linistea gasind un truc mai bun ca al lui Borden? Ce pret plateste dand curs obsesiei sale? Se da batut Borden, renuntand la secretele iluziilor sale, carora isi sacrificase intreaga viata? Intrebarea pe care mi-am pus-o eu la finalul filmului a fost: te poti multumi cu o jumatate de viata in favoarea muncii tale?
Acest film este unul foarte interesant, cu un subiect nemaipomenit si trebuie vazut de doua ori. Asta pentru ca dupa ce vei vedea finalul cu totul si cu totul neasteptat, va trebui sa revezi totul din cu totul alta perspectiva.
Oricum, motto-ul acestui film nu este, asa cum se asteapta oricine, PRESTIGIUL! Motto-ul acestui film este sacrificiul. Sacrificiul prezentat in acest film este unul asa cum numai un barbat il poate avea.
Recomand acest film (intrucat este un film nemaipomenit de bine facut, o capodopera, si cu niste actori exceptionali), dar trebuie vazut in liniste, cu telefoane inchise, fara batai de cap, ca altfel risti sa nu intelegi nimic.



Prince of Persia: The Sands of Time


Pare misto! Lansarea filmului este pe 28 mai 2010 la americani.  Oricum de-abia il astept






joi, 25 februarie 2010

Sherlock Holmes

Actiunea incepe cu stralucita capturare a unui criminal in serie celebru, Lord Blackwood (interpretat de intunecatul Mark Strong), de catre legendarul detectiv Sherlock Holmes (interpretat de Robert Downey Jr.) si asistentul sau Dr Watson (interpretat de Jude Law). Intrucat Lordul Blackwood avea o faima mai oculta, fiind un vrajitor celebru ce practica magie neagra, stabilirea decesului acestuia este efectuata de catre Dr. Watson. Cum ulterior Blackwood se intoarce misterios din mormant, reputatia Dr. Watson fiind in joc, Sherlock Holmes porneste impreuna cu asistentul sau la o noua vanatoare de vrajitoare.
Inainte de a impartasi parerea mea despre acest film trebuie sa fac o marturisire (care nu-mi face prea multa cinste): in privinta filmelor sunt putin cam snoaba. Am descoperit pe parcursul vietii ca am pierdut de pe urma acestui snobism dar, din nefericire nu prea m-am invatat minte. Ma straduiesc din greu sa ma tratez totusi. Eu urmaresc in special, ca mai toti oamenii care se duc la cinema, filme care au un oarece punct de atractie: actori, regizori sau eventual coloana sonora care e semnata de cineva care m-a impresionat la vizionarea altui film. Sherlock Holmes l-am urmarit pentru ca joaca in el Robert Downey Jr. Nu m-au preocupat niciodata problemele lui personale. Eu l-am catalogat ca pe un actor nemaipomenit inca de la primul film pe care l-am vazut cu el si in care era actor principal: Chaplin. Deci m-am hotarat sa ma uit la Sherlock Holmes, decisa din start sa-i acord o sansa, indiferent de rezultat. Asa ca poate parerea pozitiva pe care o am despre acest film este putin subiectiva.
In mare, cine a citit cartile lui Arthur Conan Doyle stie ca Sherlock Holmes este un detectiv particular care este nemaipomenit de inteligent, intuitiv si stie sa se descurce perfect in situatii exceptionale. Deci Sherlock Holmes este pentru Conan Doyle ceea ce Hercule Poirot este pentru Agatha Christie, ceea ce Bunicul este pentru Petre Salcudeanu, ceea ce Capitanul Apostolescu este pentru Horia Tecuceanu si as putea s-o tin tot asa. Ceea ce-l deosebeste pe Arthur Conan Doyle de ceilalti scriitori este aura de mister, fantastic si supranatural care pluteste in cartile lui. Si ceea ce m-a facut pe mine un fan al cartilor lui este ca toata aura de mister este risipita in final de explicatii foarte logice ale evenimentelor petrecute pe tot parcursul cartii. Una cate una sunt toate daramate intr-un fel in care te cam face sa-ti para rau.
Filmul nu se departeaza prea mult de la subiect decat in privinta personajelor. Dr Watson din carte este mai tantalau decat Dr Watson din film. Sherlock Holmes din carte este mult mai snob si mai aristocrat decat Sherlock Holmes din film, caruia parca pare sa-i lipseasca aceste doua caracteristici. Oricum, filmul este foarte bine facut, are multa actiune, cateva scene comice si de fapt are cam cate putin din fiecare. Filtrul gri-intunecat specific Angliei ploioase se potriveste cu aura mistica a filmului si cine are curajul sa-l urmareasca pana la sfarsit va avea satisfactia ca nu a avut de ce sa-i para rau. De fapt nu are cum sa-ti para rau ca ai urmarit un film facut de Guy Richie.

sâmbătă, 20 februarie 2010

The Green Mile


Un fan al acestui film a spus ca "filmul a fost inventat pentru creatii ca acestea". Nu este nimic mai adevarat. Acest film mi se pare o capodopera a cinematografiei americane. Muzica este superba perfect potrivita filmului. Daca ar fi fost dupa mine l-as fi cotat cu nota 10+. Mai tarziu, dupa ce l-am vazut, am aflat ca este realizat dupa cartea "Culoarul Mortii" (The Green Mile, titlul original) de Stephen King. Am fost uimita de sensibilitatea cu care a fost facut un film in care 80% din actiune se petrece intr-o inchisoare.
Scena care mi-a captat interesul, intr-o zi cand butonam telecomanda cautand un film la care sa ma uit, este cea cu aparitia unui soricel, aparent fara pic de frica in el, un soricel inteligent pe care mai mult ca sigur l-ai calca in picioare daca l-ai gasi in casa. Nu mi-a trebuit mai mult ca sa-mi capteze interesul si nu stiu ce ar spune asta exact despre mine. Am fost foarte curioasa ce se va intampla cu soricelul "Mister Jingels". Si n-am sa regret niciodata hotararea pe care am luat-o atunci.
Personajul principal este un gardian al unei inchisori, Paul Edgecomb (interpretat de Tom Hanks). Acesta era sef in sectia speciala a acestei inchisori, acolo unde mai precis erau intemnitati condamnatii la moarte. Aceasta zona atat de speciala avea si un culoar extrem de special. Culoarul, ce avea cateva celule de-o parte si de alta unde erau intemnitati detinutii, era verde. Detinutul ce-si incepea drumul pe acest culoar verde era ultimul drum pe care il facea. La capatul acestui culoar era camera de electrocutare unde erau executate condamnarile la moarte.
Detinutii din aceasta inchisoare erau, cei mai multi, criminali extrem de periculosi sau care savarsisera crime infioratoare. Paul are o intelegere si un comportament foarte respectuos si linistitor pentru detinutii lui, comportament impus de starea lor deosebita, trebuind sa fie lasati sa-si traiasca linistiti ultimile zile din viata. Paul isi indeplinea cu multa demnitate datoria. Si si-ar fi indeplinit-o multi ani de aici incolo daca la un moment dat nu l-ar fi intalnit pe John Coffey. A fost memorabila pentru el ziua cand John Coffey (interpretat de Michael Clarke Duncan) a intrat in viata lui. In acea zi, isi astepta detinutul pregatindu-se cu obisnuitul discurs cu care isi intampina toti detinutii. Si a intrat pe usa, un negru urias, cu privire blanda si trista si cu vorba domoala specifica americanilor sudisti. Paul a fost atat de uimit de ciudata aparitie ca si-a uitat discursul, iar in final a dat mana cu John. John Coffey nu parea sa stie prea multe, singurul lucru pe care parea sa-l cunoasca era numele si faptul ca ii este teama de intuneric. Iar in zilele urmatoare si-a dovedit din plin prima impresie. John avea un har (sau blestem) care-l facea atat de deosebit, fiind dotat cu un simt puternic de a putea vedea sufletul oamenilor si de a-i putea vindeca. Dar sa nu uitam ca John Coffey era condamnat la moarte pentru violarea si uciderea a doua fetite surori. Din acest motiv Paul ia hotararea de a cerceta cazul, pentru a vedea cum s-au intamplat exact lucrurile.
Intrebarea care te face acest film sa ti-o pui este daca in spatele gratiilor se afla intotdeauna niste monstri. Si ar mai fi si intrebarea: cu ce monstri avem de-a face si care nu sunt inca (sau nu ajung niciodata) in spatele gratiilor. Dar vei primi sigur raspuns la intrebarea: este John Coffey un miracol sau un monstru?
Acest film m-a impresionat teribil... Va spun de pe acum... si cei cu nervii tari pot plange rauri de lacrimi, si cei cu nervii tari pot fi miscati. Este un film care te face sa-ti pui tot felul de intrebari. Raspunsul pe care l-am primit la cea mai importanta intrebare a mea a fost unul extrem de deprimant (sau poate ar fi trebuit sa ma bucure): intregul subiect este o fictiune.
Oricum cei cu Oscarurile nu inceteaza sa ma uimeasca de multa vreme. Si nu ma voi lasa influentata de ciudatele lor decizii si voi pastra acest film in arhiva personala de filme.



marți, 16 februarie 2010

The Sorcerer's Apprentice

"Ucenicul Vrajitor" este produs de Jerry Bruckheimer. Pare interesant. Dar pana in lulie...








luni, 15 februarie 2010

New Moon


New Moon este partea a doua a seriei Twilight. Cum Twilight a fost o introducere in serie, pentru a urmari filmul New Moon trebuie sa vezi filmul Twilight. Filmul incepe cu un cosmar al Bellei in care ea este foarte batrana si Edward al ei este in continuare tanar si frumos. Cosmarul ei are o foarte mare legatura cu evenimentul foarte important care urmeaza: ziua ei de nastere. Bella urmeaza sa implineasca 18 ani si asta inseamna ca deja va fi mai batrana decat Edward. O zi inceputa atat de timpuriu cu un cosmar nu poate prevesti un final prea bun. Petrecerea pregatita de familia de vampiri a lui Edward se termina cat mai prost cu putinta. Bella, incercand sa desfaca unul din cadouri, se taie la deget. Jasper, fratele lui Edward, care nu se prea putea controla ca ceilalti membrii ai familiei sale, si provocat de mirosul sangelui ei, incearca s-o atace. Este la un pas de a reusi daca ceilalti vampiri n-ar fi incercat din toate puterile sa-l retina. Dupa un asemenea incident Edward, si familia lui, ajunge la concluzia ca pentru a o proteja pe Bella este mai bine sa dispara din viata ei definitiv. Este de inteles perioada neagra din viata Bellei care urmeaza. Bella intra intr-o stare aproape catatonica de deprimare. Doar amenintarile tatalui ei ca o va trimite inapoi la maica-sa o vor scoate din aceasta stare. Cand descopera ca are viziuni cu Edward atunci cand se afla in pericol de moarte, devine un soi de dependenta de adrenalina. Hotaraste sa invete sa mearga cu motocicleta si aici intervine Jacob Black cu care se imprieteneste mai mult decat ar fi vrut. Acesta se indragosteste de ea si-si declara sentimentele pe fata. Totul ar fi putut lua o intorsatura mai linistita in viata Bellei: sa se indragosteasca la randul ei de un baiat normal care o iubeste foarte tare si cu care poate sa-si intemeieze o familie si sa duca o viata obisnuita. Dar se pare ca pentru Bella nu exista viata obisnuita. Jacob are la randul sau un secret neobisnuit si periculos care ii poate pune viata in pericol. Un secret foarte strans legat de secretul lui Edward. Se pare ca Jacob (ca si alti membri ai tribului sau) se poate transforma intr-un lup urias, letal pentru vampiri.
Filmul, avand un regizor nou, ma asteptam sa ma dezamageasca. Placandu-mi atat de mult primul film, nu am inteles de ce sa schimbi un regizor cu care ti-a mers foarte bine de prima data. Dar, scenele de actiune sunt mai multe si mai spectaculoase. Cam prea date cu incetinitorul dar totusi spectaculoase. Mi-a placut introducerea lui Jacob in acest cerc romantic. Nu m-ar fi deranjat daca scenele dintre cei doi erau un pic mai romantice dacat atat. Fanii lui Edward ar putea fi scandalizati dar mie mi-a placut de Jacob destul de tare. Dragostea lui patimasa pentru Bella este dezarmanta. Toata haita de lupi cel putin pare foarte impresionanta. In final, alegerea Bellei ar putea fi dintre Cei Reci si Cei Fierbinti. "Cand nu poti fi cu cel pe care-l iubesti, vei sta cu cel care te iubeste?"


De asemenea il puteti urmari online urmand acest link

Filme

2012 50 First Dates 8mm 9 A Single Man Accidental Husband After The Sunset Alice in Wonderland All About Steve Amadeus Anger Management As good as it gets Avatar Bolt Bride Wars Brokeback Mountain Bruce Almighty Californication Cast Away Charade City of Angels Clash of the Titans Coraline Couples Retreat Crazy on the Outside Cuibul de Vespi Daybreakers Doubt Eclipse Edge of darkness Eight Below Entrapment Everybody's Fine Failure to Launch Fierce Creature For a Few Dollars More Forest Gump Gattaca Girl Interrupted Gone wirh the Wind Goodbye Again Groundhog Day Harry Potter He's not That Into You How to Lose a Guy in 10 Days Ice Age Inception It's Complicated Jesus of Nazareth Juno Kafka Kinky Boots Knight and Day Law Abiding Citizen Law of Atraction Liar Liar Life or Something Like It Lord Of The Rings Meet Joe Black Meet the Fockers Meet the Parents Memoirs of a Geisha Midnight in the Garden of Good and Evil Million Dollar Baby Mystic River New Moon Orphan Presumed Innocent Priest Prime Prince of Persia: The Sands of Time Prison Break Push Pushing Tin Ransom Rebecca Roman Holiday Romeo And Juliet Sabrina Salt Se7en Sherlock Holmes Shutter Island Something's Gotta Give Stardust Strange Bedfellows The Big Fish The Blind Side The Box The Bucket List The Game The Green Mile The Hangover The Imaginarium of Doctor Parnassus The Joy Luck Club The Men Who Stare at Goats The Mirror Has Two Faces The Night of the Iguana The Prestige The Proposal The Ring The Shawshank Redemption The Switch The Talented Mr. Ripley The Terminal The Thomas Crown Affair The Tourist The Ugly Truth The Valentine's Day The Village The Wolfman True Crime True Lies Twilight Twister Under Suspicion Up in the Air Wanted Wedding Crashers What Happens in Vegas What Women Want Yes Man You've Got Mail

Pe ani

1939 (1) 1940 (1) 1953 (1) 1954 (1) 1961 (1) 1963 (1) 1964 (1) 1965 (1) 1966 (1) 1968 (1) 1977 (1) 1984 (1) 1987 (1) 1989 (1) 1990 (1) 1991 (1) 1993 (2) 1994 (3) 1995 (1) 1996 (3) 1997 (6) 1998 (3) 1999 (6) 2000 (4) 2001 (3) 2002 (3) 2003 (6) 2004 (8) 2005 (6) 2006 (3) 2007 (4) 2008 (7) 2009 (28) 2010 (15)

Categorii Filme

ONLINE (20) actiune (24) animatie (5) biografic (5) comedie (54) crime (21) drama (73) familie (23) fantastic (24) horror (6) mister (18) musical (2) razboi (3) romantice (55) sf (4) sport (1) thriller (18) western (1)

Faceți căutări pe acest blog