______ Daca vrei sa stai la taclale si sa schimbi impresii despre filme, cu un ceai sau o cafelutza langa tine, atunci ai nimerit bine. Poti comenta, dezaproba, critica sau doar discuta postarile filmelor recomandate de mine. Nu te costa nimic si nu trebuie neaparat sa te inregistrezi. Pe acest blog nu trebuie decat sa respecti parerile altora si atunci si parerile tale vor fi respectate. _______
Arlen Faber a scris o carte fabuloasa, care se pare ca da raspusuri uimitoare si intelepte la intrebarile uzuale pe care cu toti le avem despre viata. De fapt Arlen Faber a scris o carte cu toate intrebarile pe care el le-a pus vietii, in momenutl greu al mortii tatalui sau iubit. Cartea s-a intitulat " Eu si Dumnezeu". Nu numai ca subiectul i-a incitat pe toti, dar cartea s-a vandut ca painea calda si s-a si tradus in 50 de limbi. Arlen Faber era cel mai cautat om din toata America, toti incercand sa ia legatura cu el pentru a afla raspunsuri la multele intrebari pe care oamenii si le pun. Partea proasta in toata afacerea este ca saracul Arlen Faber habar nu avea raspunsurile la intrebari, neavand legatura spirituala cu nici un Dumnezeu. El raspundea din instinct si dupa cum il ducea capul sau inima. Personal, ma mir cum de nu s-a gandit ca poate toate acele raspunsuri ii veneau chiar de la Dumnezeu. Dar cum el nu s-a gandit la asta, fugea de toata lumea si traia singur ca un pustnic, suparat pe toti si pe toate pentru ca nu primea un raspuns divin precum Moise. Viata lui incepe sa se schimbe cand o intalneste pe Elisabeth, medic chiropractician, care ii vindeca miraculos durerile infioratoare de spate si sufletul speriat de bombe. Ramane de vazut cum reactioneaza aceasta cand afla ca noul ei iubit este un om ca toti oamenii, ba parca un pic mai egoist decat se asteapta ea, dar care are marea calitate ca iubeste si intelege copii.
Arlen Faber, care se mai numeste si The Answer Man, este un film care ar trebui vazut de toata lumea. Macar si numai pentru faptul ca este un film usor, amuzant si cu o buna morala. Acest film imi confirma parerea ca cel mai bine si mai bine iti raspunzi la intrebari singur. Din instinct ar trebui sa stim cu totii ce ne e bine si ce nu.
Jerry Shepherd este un tanar explorator mare iubitor de caini. Participand la o expeditie in Antarctica, impreuna cu un alt explorator Dr. Davis McClaren, este nevoit sa se intoarca acasa. Dr. Davis fusese ranit si intoarcerea sa de urgenta era vitala. Jerry este nevoit sa-si paraseasca la baza polara echipa sa de caini huski, deoarece urma sa apara o mare furtuna de zapada. Isi leaga bine cainii in speranta ca acestia vor fi mai protejati pana la intoarcerea sa. Din cauza furtunii insa expeditia de intoarcere la baza este anulata si cainii sunt lasati in plata Domnului sa se lupte pentru supravietuire. Timp de 6 luni Jerry cauta sa gaseasca un sponsor pentru o expeditie de salvare a bietilor sai caini.
Filmul este interesant pentru iubitorii de caini si este cu mult mai incitant de urmarit deoarce este inspirat dintr-o poveste reala. Si este de asemnea interesant de urmarit si instinctul de conservare al cainilor care gasesc o cale de a iesi din situatia primejdioasa in care au fost lasati. Superbi caini! Nu se poate sa nu te indragostesti de ei...Un alt film ce merita vazut macar o data.
Povestea cu doua surori, una frumoasa si proasta si cealalta urata si desteapta, este arhicunoscuta. Acest film romanteaza celebra poveste si mai schimba ici colo cateva detalii. In primul rand sora cea frumoasa, Claire, nu era asa de proasta si isi iubea sora foarte tare. Claire, satula sa-si vada sora vesnic nefericita, mai ales ca era pe cale sa se marite, raspunde unui anunt matrimonial in numele surorii sale Rose. Anuntul matrimonial era dat de un celebru profesor de matematica, Gregory Larkin, ce descoperise ca in viata nu e nici o afacere sa te indragostesti si ca sexul este chiar foarte daunator unei relatii, asta dupa ce trecuse printr-o mare deceptie sentimentala. Gregory se hotaraste ca vrea sa se casatoreasca cu o femeie care sa-i fie prietena si la bine si la rau si de care sa nu fie fizic atras de nici un fel. Intrucat Rose era la randul ei profesoara de literatura, desi interesele lor par a fi diferite, cei doi par sa se inteleaga de minune. Gregory este super incantat sa descopere ca viitoarea sa sotie sa este destul de urata ca sa nu fie tentat sa vrea sa faca sex cu ea. Se casatoresc, dar relatia celor doi se desfasoara intr-un mod destul de ciudat, intrucat amandoi par sa fie atrasi fizic unul de celalat. Dar ce te faci cu ideile adanc inradacinate in bietul cap al lui Gregory, care considera sexul o adevarata pacoste. Daca reusesc cei doi sa o scoata la capat cu marea dilema, ramane de vazut.
Acesta este alt film favorit al meu la care m-as uita la nesfarsit fara sa ma plictisesc si fara sa-mi pese de finalul previzibil. Amandoi actorii mi se par nemaipomenit de potriviti pentru rolurile jucate si dialogurile mi se par foarte relaxante si amuzante. Este un film la care zambesti tot timpul. In final, filmul are o scena in care canta superb celebrul Luciano Pavarotti.
Stardust este o poveste ca toate povestile, cu pirati , vrajitoare, inorogi si stele cazatoare. In aceasta poveste stelele cazatoare sunt de fapt fete straluciotoare: Ele cad destul de greu si in conditii extrem de speciale. In cazul de fata, steaua pe nume Yvaine cade atunci cand este lovita din greseala de un medalion fermecat care avea menirea de a fi doar a celui ce urma sa fie rege. In Stardust exista o lume in care barbatii fac orice pentru iubitele lor, vrajitoare care au nevoie sa manance inimi de stele cazatoare pentru a-si putea intretine tineretea si puterea de a vraji, pirati care vaneaza printre nori tunete si fulgere, printi de sange albastru care sunt in stare sa-si omoare fratii pentru a-si asigura pozitia de rege, lumanari babyloniene care te duc ca gandul in locul unde-ti doreai sa mergi si multe altele care in viata reala nu au cum sa se intample.
Mi-a placut Stardust fiindca pentru 127 de minute m-a facut sa uit complet de lumea reala. Singura parere de rau a fost ca s-a terminat. Filmul are cate putin din toate si place foarte mult copiilor si celor care inca n-au uitat ce-nseamna sa fii copil.
Morala esentiala a filmului: fiecare femeie straluceste pentru un anume barbat. Marea aventura a vietii este sa-l gaseasca...
Nick Falzone este controlor de trafic aerian. Pare sa fie cel mai bun din echipa fiind supranumit si "The Zone". Din tot filmul, am inteles ca este o meserie extraordinar de stresanta, atat de stresanta ca mai curand sau mai devreme fiecare prefera sa mearga la balamuc decat la servici. Adevarul este ca e mare responsabilitate pe capul acelor controlori de trafic care au in grija lor avioane pline cu oameni care pot sfarsi tragic la cea mai mica neatentie. Ca la orice servici normal, nu sunt excluse micile rivalitati prietenesti sau nu. Rivalul lui Nick apare in persoana noului angajat Russell Bell , un tip foarte calm si linistit, perfect parca pentru meseria de controlor de trafic aerian. Nick, odata ce-si vede compromisa pozitia de "cel mai bun", capata o adevarata aversiune pentru noul venit. Mai ales ca acesta pare sa fie daruit nu numai cu o faimoasa stapanire de sine ingemanata cu o mica doaga lipsa, ci si cu o fabuloasa si sexoasa nevasta. La o asa meserie, o rivalitate atat de serioasa nu poate duce la nimica bun. In Turnul de Control toata lumea trebuie sa fie cu mintea limpede si sa lucreze in echipa pentru evitarea adevaratelor dezastre care se pot intampla. Daca ii vine mintea la cap lui Nick "The Zone", si cum reuseste el sa treaca acest hop al vietii sale, ramane de vazut.
Mi-a placut filmul datorita lui John Cusack, dar este adevarat ca si subiectul filmului mi s-a parut destul de interesant. Filmul este o comedie la fel de linistita, precum pare sa fie si caracterul celor doi rivali. O liniste presarata cu putine scene tensionate, destule cat sa nu ma deranjeze pe mine, care la toate scenele mai tari obisnuiesc sa ma ridic sa-mi fac un ceai, o cafea sau orice ma poate tine departe de televizor pentru 2-3 minute. De vazut macar odata, desi eu l-am vazut de foarte multe ori, ca o maniaca ce sunt...
Amadeus este povestea romantata a vietii lui Mozart in viziunea lui Milos Forman. Si parerea mea este ca a avut o viziune destul de corecta. Desi intr-o privinta nu cred sa fi avut dreptate, referitor la marea intrebare "cine l-a ucis pe Mozart", la care Milos Forman raspunde "Antonio Salieri". Antonio Salierii l-a invidiat foare tare pe Mozart, asta e un lucru stiut. Dar, cercetarile ulterioare au dezvaluit ca Mozart a murit de trichioneloza, boala fatala si in vremurile noastre.
Filmul incepe cu Antonio Salierii, batran bolnav si aproape nebun, care in ultimile sale clipe de viata doreste sa-si ridice de pe suflet marea povara a vietii sale, cum ca l-a ucis pe Mozart din invidie. Apoi filmul continua cu amintirile lui Salieri referitoare la Mozart, la geniul si nebunia sa.
Personal nu ma intereseaza cate Oscar-uri a luat acest film. Acest premiu este atat de comercial si atat de planificat sa fie luat de cine trebuie ca nu mai am incredere sa ma orientez in acest fel, ce filme sunt sau nu bune. In consecinta parerea mea personala ca este un film nemaipomenit nu a fost influentata de Oscar. Tom Hulce interpreteaza magnific rolul lui Mozart si nu as vedea pe nimeni altcineva sa-l interpreteze mai bine. Acest Mozart este exact cum mi-l imaginam: nebun, zapacit, dornic de distractie, mereu el insusi, fara sa-i pese de ce spun altii despre el, si un adevarat geniu... un geniu de neinteles fiindca a avut o alta viziune a muzicii, decat cea a vremii repective. A fost crunt pedepsit pentru asta... Singurul lucru serios in viata lui a fost muzica pentru care si-a dat si ultima suflare
De vazut macar o data.
Juno este o tanara de 16 ani care este altfel decat suratele sale. Este un pic mai ciudata si mai matura pentru o fata de varsta sa. Primul pas spre maturitate l-a facut cand a realizat ca nu stie mare lucru despre ce e cu ea. Asa ca faptul ca ramane insarcinata, dupa ce a avut curiozitatea de a vedea cum este sa faci sex, o cam da peste cap. Mai ales ca aceasta curiozitate a avut-o dupa ce a vazut un fotoliu. Cum poate un fotoliu sa-ti roteasca beculetele si sa te faca sa faci sex, nu stiu! Contrar isteriei care ar trebui sa o cuprinda pe orice pustoaica de varsta ei, ea se gandeste serios la ce are de facut mai departe si hotaraste ca, decat sa faca un avort, mai bine pastreaza sarcina, iar copilul il da spre adoptie. Asa ca la momentul cand hotaraste sa-si anunte parintii despre prolificul eveniment, ea avea pus la punct toate detaliile adoptiei si a cuplului pe care hotaraste sa-l aleaga pentru cresterea copilului sau.
Pe mine m-am uimit foarte tare reactia familiei la anuntul evenimentului. Destul de calmi si relaxati, parintii nu s-au gandit sa il traga prea tare la raspundere pe tatal copilului, deoarece erau resemnati stiind ce au la usa.
Juno, este un film de familie, desi nu prea as recomanda asa ceva tinerelor fete ca sa nu le dea idei. Este de asemenea un film de comedie, dar nu una de tavalit pe jos de ras. M-am amuzat pe tot parcursul filmului, iar actiunea te face sa vrei sa-l urmaresti pana la sfarsit pentru a vedea totusi ce hotarare finala ia tanara adolescenta. Un film de arhiva as spune eu, pe care am sa-l revad intotdeauna cu placere.
Ralph Williams si Vince Hopgood sunt amandoi vaduvi si prieteni de cand lumea. In Australia, locul lor de bastina, tocmai s-a dat o lege foarte interesanta. Cand am vazut acest film m-am intrebat daca asemenea lege chiar exista in Australia. Deci, cuplurile de homosexuali au o suspendare la plata taxelor la stat. Cum Vince trecea printr-o perioada mai proasta in privinta banilor, trebuind sa plateasca si pensie alimentara fostei sale sotii, i-a sclipit serios beculetul cand a auzit de noua lege. Imediat s-a dus la bunul sau prieten ca sa-l convinga sa completeze declaratia cum ca sunt un cuplu gay de foarte mult timp si deci sa profite de legea nou intrata in vigoare. Ralph nici nu a vrut sa auda in prim plan, deoarece se temea serios sa nu se faca de ras in micutul orasel unde locuiau. Oraselul era asa de mic incat fiecare se cunostea cu toata lumea si, in consecinta, declararea lor ca si cuplu gay era exclusa. In plus, cine era prins ca se declara gay fara sa fie de fapt, era pasibil de inchisoare. Deci lui Vince i-a trebuit multa munca de lamurire pentru a-si convinge amicul sa fie de acord cu ideea sa. In final i-a promis prietenului sau ca declaratia trimisa nu o va vedea nimeni deoarece este trimisa prin posta si deci nimeni nu va afla nimic suspect despre ei. Toate bune si frumoase, Ralph se resemneaza sa-i faca pe plac prietenului sau si declaratia este trimisa fara probleme. Asta pana cand, celor doi prieteni, le vine un raspuns prin posta cum ca vor fi vizitati de un inspector de la fisc pentru a li se cerceta cererea de reducere de taxe si a fi verificati daca sunt intradevar un cuplu gay.
Initial cand am vazut filmul, nu stiam la ce sa ma astept. Mai ales ca m-am uitat la el din nimereala pentru ca nu aveam ce sa vad altceva. Asa ca tot din nimereala s-a intamplat sa ma amuze foarte tare si sa-mi placa sa-l mai revad si altadata. Este o comedie usoara care intamplator are si o morala buna. Ai grija de cine razi ca te ajunge rasul din urma!
"You've got mail" mi se pare un film deosebit de incantator, relaxant si amuzant. Mi se face rau cand ma gandesc ca pana la acest film nici nu puteam s-o sufar pe Meg Ryan. Habar n-am nici eu motivul, antipatie la prima vedere, presupun.
Kathleen Kelly are o mica librarie de cartier cu carti pentru copii. Ea este o femeie vesela si optimista, iubeste copii si cartile si a avut o mama fabuloasa. Pana la varsta actuala, nu stiu care ar putea fi, viata ei a fost destul de roz, facand zilnic doar ce-i placea mai tare: conducea libraria lasata mostenire de mama sa. Asta pana cand, asa cum se intampla in capitalism, in cartierul ei se construieste o librarie universala a carei aparitie risca s-o faca pe Kathleen sa-si piarda propria librarie. Unul dintre proprietarii marii librarii Fox este Joe Fox, un tanar barbat in plina expansiune, cu multe idei inovatoare care sa faca sa mearga bine orice afacere. Desi la prima vedere cei doi par sa se placa foarte mult, dupa ce realizeaza ca sunt rivali, ajung sa nu se mai poata suferi. Kathleen descopera cu stupoare in ce scorpie afurisita se transforma cand ii iese Joe in cale. Culmea este ca cei doi, nestiind unul de celalat, converseaza pe internet si par sa realizeze ca sunt perechea perfecta unul pentru celalalt. Totul se complica atunci cand Joe descopera ca iubita vietii sale este nesuferita Kathleen, pe care el o vedea, pe internet, ca pe fiinta cea mai draguta si adorabila din lume si care in realitate ii manca zilele. Ce hotarare ia el in final ramane sa vedeti.
Nota 10 pentru acest film, pe care personal l-am vazut de 100 de ori si inca nu ma plictisesc de el. Trailerul postat de mine este o mare porcarie dar altul mai bun nu am gasit. Ramane doar sa aveti incredere in recomandarea mea.
Dintre toate filmele regizate de Tim Burton acesta mi se pare a fi de departe cel mai bun si mai reusit. Nu stiu sa va spun daca este un film pentru copii sau adulti pentru ca poate placea deopotriva si copiilor si adultilor. Depinde probabil de copilul din fiecare, de cat de dispus pare sa vrea sa iasa la suprafata. Oricum acest film pare sa fie o adevarata lectie de viata, incercand sa ne invete sa vedem intamplarile vietii cu mai multa imaginatie si fantezie.
Ed Bloom a avut o viata foarte fantastica, daca ar fi sa te iei dupa relatarile despre aventurile vietii sale. Nu exista nici macar o povestire de-a lui sa nu fie insotita de cate un personaj magic sau intamplare spectaculoasa si nemaipomenita. "Multi oameni iti pot spune povestea vietii lor simplu si la obiect. Nu va fi complicat dar nici interesant". Acum Ed este foarte batran si bolnav si bucuria lui cea mai mare este sa povesteasca oricui este dispus sa-l asculte, magicile intamplari care i-au inflorit viata. Acest lucru pare sa-l scoata mult din sarite pe fiul sau, care este un tip mai pragmatic si nu este dispus sa asculte povestirile fanteziste ale tatalui sau, chiar rusinandu-se cu acesta. Dar, cum tatal sau este pe moarte bolnav grav, se hotaraste ca in ultimul minut al vietii sa incerce sa-l inteleaga. Luand-o pe urma povestilor tatalui sau, descopera pas cu pas ca acesta nu a inventat foarte mult in povestirile sale. Dar va fi asta de ajuns pentru a-l face sa-si schimbe parerea despre cel care i-a dat viata? Ramane sa vedeti daca va veti hotara sa vizionati filmul.
Veti castiga mult vazand acest film care va va da o doza mare de optimism si va va face sa vedeti viata un pic mai roz. Nota 10 pentru Tim Burton fie si numai pentru ca filmul sau este adorat de catre baietii mei..
Hank Moody (interpretat nemaipomenit de David Duchovny) este scriitor, nepracticant momentan dar deosebit de talentat, si este intr-o depresie totala. Dintotdeauna am considerat ca artistilor, ca sa fie buni in ceea ce fac, trebuie sa le lipseasca o doaga sau mai multe. Hank nu face o exceptie de la regula. Inca de la primul episod ne scoate ciudateniile sale pe taraba. Incepe cu fanteziile sale, pe care nu are nici o problema in a le pune in practica. Asta deoarece fantezia in sine pare destul de comuna, adica un barbat normal sa-si imagineze ca face sex cu o calugarita ce-l agata in biserica, mi se pare comuna pentru orice barbat in ziua de azi. Dupa care n-are nimic impotriva sa-l infrunte pe nervosul iubit al amantei sale inarmat cu o bata de baseball (care m-a socat cumplit cand l-a apostrofat pe Hank cu apelativul "tataie", actorul avand cu 10 ani mai mult decat mine). Dupa care iar nu are nici o problema in a se duce doar in boxeri la fosta sa sotie sa-si ia fiica la plimbare. Toate acestea le-am enumerat pentru a se realiza starea lui Hank de spirit. Oricum, oricat de dus cu pluta pare el, are un succes nebun la femei (de inteles din punctul meu de vedere). Inca nu m-am lamurit daca farmecul personal sau celebritatea este magnetul principal, sau poate ca amandoua. Dar ca este agatat in librarie de o fata si sedus pur si simplu, asta ma face sa ma intreb multe despre inteligenta si prudenta barbateasca.
Nevasta, care l-a parasit pentru un alt barbat, tocmai ii da marea veste ca doreste sa-si refaca viata. Moment in care, ca mai toti, barbati, femei, cand pierd ceva, realizeaza ca o doreste inapoi. Daca pana in acest moment viata lui de recent burlac parea acceptabila, de acum incolo realizeaza ca viata de om insurat la casa lui, cu nevasta si copil este totusi mai atragatoare. Pana aici nimic n-ar fi nimic iesit din comun daca barbatul ales de fosta sa sotie n-ar avea o fata foarte draguta de 16 ani pe care Hank descopera cu stupoare ca este aceeasi cu fata care l-a agatat in librarie.
Cam asa v-as introduce in magica lume a lui Hank Moody. O lume fascinanta care se imparte intre sotie, fiica sa, si femeile frumoase de care nu se mai satura. As recomanda acest serial femeilor in general. Din acest serial veti intelege (cele care n-au inteles deja) ce are de fapt un barbat (tata, sot, amant) in cap.
Cum n-am terminat de vazut inca prima serie, mai urmeaza sa va tin la curent. Dar il recomand tuturor celor care vor sa se binedispuna cu un film hilar, usor cu picioarele pe pamant si usor cu capul in nori (personal am ras sa mor inca de la primul episod). Aveti de toate aici, dar mai ales un film de nota 10 (pe care momentan l-am interzis baietilor mei de 13 si 9 ani).
In ciuda faptului ca acest film este facut de un favorit al meu, Clint Eastwood, nu am vrut sa-l vizionez. Nu ma omor dupa filmele cu tema sportiva, cu toate ca majoritatea pe care le-am vazut in final mi-au placut. Acest film l-am vazut din nimereala acum cativa ani la HBO, pentru ca ma plictiseam si nu aveam chef sa mai caut nici pe alte canale si nici in marea mea de cd-uri. Ca mai toate filmele pe care le-am vazut constransa de imprejurari, acest film a ajuns printre filmele mele favorite. De ce? Pentru ca este bine facut. Are dialogul si actiunea perfect conturate. Actorii mei preferati, Clint Eastwood si Morgan Freeman fac un duo nemaipomenit, conversatia comico-sarcastica pe care o poarta fiind foarte invioratoare. Ei doi de fapt au facut deliciul filmului pentru mine. Asta desi si ceilalti actori au jucat foarte bine. Eu personal nu am vazut acest film ca pe unul despre sport fiindca desi boxul este tema principala, se pune mare baza pe nevoia de familie, se pune mare baza pe prietenie si pe lipsa de egoism care trebuie s-o ai cand iubesti pe cineva pentru el si nu pentru tine.
Deci, Frankie Dunn (interpretat de Clint Eastwood) este un antrenor nemaipomenit, care are o sala unde, cei ce vroiau sa invete sa boxeze, se puteau antrena. In tinerete fusese medic sportiv si, in timp, a ajuns sa capete experienta ca antrenor. Si a ajuns un antrenor foarte bun si foarte atent cu sportivii sai, cautand mereu sa-i protejeze de eventualele esecuri. Ma intreb cati antrenori din ziua de azi aplica ceea ce te invata acest film. Pentru ca desi nu sunt cunoscatoare in materie de sport, pana si eu imi dau seama ca regulile aplicate de Frank Dunn se aplica in orice sport. Cu cateva mici exceptii una din ele fiind ca "daca vrei sa dai o lovitura buna cateodata trebuie sa dai un pas inapoi".
Actiunea filmului incepe cand Frank antrena de 4 ani un baiat, Willie Little, pe care urma sa-l reprezinte in meciul de campion al lumii. Frank avea teoria ca in mai putin de 4 ani de antrenament asiduu nu ai ce cauta la asa meci. In timpul acestor 4 ani sportivii sai jucau in meciuri de spectacol capatand in felul acesta experienta. In ultimul moment Willie il anunta pe Frank ca renunta la serviciile sale si se muta la alt impresar, care dupa parerea lui il poate reprezenta mult mai bine in cariera promitatoare care-l astepta. Frank a ramas extrem de dezamagit, aceasta plecare subita marind si mai mult golul din sufletul sau. Frank avea o fata careia ii trimitea scrisori regulat si care se intorceau nedeschise, fara nici un raspuns. Singura sa familie era prietenul sau, Eddie Dupris (interpretat de Morgan Freeman), cu care tinea sala de antrenamente. Cei doi se cunosteau de foarte multi ani, de pe vremea cand Eddie era un mare boxer si Frank era unul din medicii care se ocupau de el. Cand Maggie Fitzgerald l-a rugat pe Frank s-o antreneze, acesta a refuzat-o indignat. Willie inca nu renuntase la el si nici nu-i trecea prin cap sa antreneze vreodata vreo fata, in primul rand! Si era si prea batrana pentru asa sport, in al doilea rand! Maggie avea 31 de ani. Si mai avea si prea putin respent pentru ea. Singurul ei vis de care nu se lasa era sa devina campioana la box.
Asa ca, atunci cand Willie a renuntat la Frank, acesta era hartuit de Maggie ca s-o antreneze. Si dupa parerea lui Frank nu era prea grozava si-i cauta defecte in permanenta. Dar, pe ascuns, Eddie ii dadea sfaturi cum sa respire, cum sa se miste, si Frank vedea zilnic imbunatatiri la Maggie. Asa ca intr-o buna zi cu soare, sau mai degraba intr-o seara cu luna, isi calca pe suflet si se hotaraste s-o antreneze. Ce iese pana la urma din Maggie, ramane sa vedeti.
Filmul este captivant inca din primele minute. Asa ca daca veti incepe sa-l vizionati nu va veti mai putea opri pentru ca trebuie sa stiti ce se mai intampla. Puteti sa-l urmariti cu copii, fara copii, cu familia impreuna sau doar singuri. Veti avea o frumoasa si interesanta lectie de sport, un pic de medicina, si familie. Veti invata ca sportul este greu, ca "niciodata nu trebuie sa lasi garda jos", si ca de odihnit "te vei odihni destul cand vei muri".
Oricum Clint Eastwood nu este doar un actor bun ci si un regizor genial, iar acest film este unul de pastrat.
Este 14 februarie si America sarbatoreste Sf Valentin. Acest film ne arata in ce fel diferite cupluri sau persoane singure, sarbatoresc acest mare eveniment al dragostei. Avem urmatoarele ipostaze:
proaspat logoditii Morley si Reed (interpretati de Jessica Alba si Ashton Kutcher);
singuraticul care uraste aceasta sarbatoare Kelvin Moore (interpretat de Jamie Fox);
barbatul insurat , divortat in ochii iubitei, cu proaspata sa iubita si cu vechea sa de 16 ani sotie (Patrick Dempsey cu Jennifer Garner si Katherine LaNasa);
cuplul de casatoriti de 50 ani ( Hector Elizondo, dragutul director din Frumusica, si Shirley MacLaine) care demonstreaza ca dupa multi ani de casnicie inca iti mai pot oferi surprize, nu neaparat placute;
baietelul de 10 ani care pare ca intelege mai bine decat toti semnificatia acestei zile (Bryce Robinson);
liceeni infierbantati si indragostiti (Emma Roberts, nepoata lui Julia Roberts, si Carter Jenkins);
liceeni populari, el bun sportiv, ea miss "cea mai si cea mai" (el Taylor Lautner si ea Taylor Swift);
mama iubitoare care face tot ce-i sta in putinta sa-si vada copilasul iubit macar de Sf Valentine (Julia Roberts);
cuplul de homosexuali (Bradley Cooper si Eric Dane, mmmmmmmmm!!!);
cuplul ciudat in care el habar nu are ca e Sf Valentin si ea este prea ocupata cu slujba de animatoare erotica prin telefon ( Topher Grace si Anne Hathaway);
fata singura care uraste Sf Valentin mai ales din cauza ca este singura, ca altfel ma indoiesc ca l-ar uri (interpretata de ) Jessica Biel.
La toate acestea o adaugi pe Katie Bates si pe Queen Latifah si obtii in final un cam mare balamuc de surprize, placute si neplacute, de Sf. Valentin.
Daca am uitat pe cineva este pentru ca sunt intr-adevar foarte multi. Acest film este ca o mare cutie impachetata in hartie roz si cu inimioare in care ai sa gasesti o groaza de actori celebri alesi parca pe spranceana. Nu va lasati inselati de trailer. Nu este un film de comedie la care sa te tavalesti de ras, in ciuda actorilor care majoritatea s-au remarcat in filme de comedie. Scene vesele sunt destule sau parca nu prea. Este un film linistit si usor trist intrucat totul nu este ceea ce pare la prima vedere. Asta nu inseamna ca nu exista si oameni fericiti sa sarbatoreasca aceasta zi proclamata ca Zi A Dragostei. Tot ce poti invata de la acest film este ca asa cum exista momente fericite, in viata exista si momente triste. Acest film trebuie luat asa cum este iar in final sa ramai cu celebrul "Bucura-te! Maine poate fi mai rau!"
Michael Oher este un baiat de 17 an. Mama sa este o drogata care mai degraba avea nevoie de ingrijire decat sa aiba ea grija de copii sai, care erau destul de multi, vreo 12. Din aceasta cauza, lui Michael i s-a dezvoltat din cale-afara de tare instinctul de ocrotire. De fiecare data cand cei de la asistenta sociala ii gaseau un camin, acesta facea tot posibilul sa fuga si sa-si ingrijeasca mama. Nefiind un copil protejat si neavand posibilitatea de a urma scoala ca un copil normal, acesta nu avea foarte multe cunostinte generale. Din acest motiv profesorii au crezut ca este un copil retardat, nicidecum neglijat de familie. Asta pana cand Michael a ajuns printr-o minune la o scoala crestina, la varsta de 17 ani. Unul din profesori a fost puternic impresionat de statura acestuia, care era giganta, si a vazut in Michael o oportunitate de a urma un sport si de a aduce astfel un prestigiu scolii. Norocul lui Michael a fost sa fie repatizat intr-o clasa de copii in care invata S.J. Tuhoy (in varsta de 10 ani am apreciat eu). Mama lui S.J. era o persoana foarte severa, hotarata, care stia perfect ce vroia si nu accepta influente din alte parti, dar care era si foarte generoasa. Isi si permitea sa fie asa pentru ca de bani nu ducea lipsa, sotul sau fiind proprietarul a 85 de restaurante. Intr-o seara cand se intorcea familia Tuhoy acasa, Leigh Anne Tuhoy (interpretata de Sandra Bullock) l-a remarcat pe Michael care mergea pe strada in frig. Nu s-a gandit prea mult pana s-a hotarat sa-i ofere un acoperis deasupra capului, stiind ca acesta este coleg de clasa cu fiul sau. Nu s-a gandut nici sa-si consulte membri familiei, considerand ca ceea ce face este corect. Din acea zi Michael Oher a devenit membrul familiei Tuhoy, Leigh Anne avand grija de el ca si de propriul ei fiu. Ambitia lui Leigh Anne pentru noul sau fiu era ca acesta sa fie acceptat la facultatea la care de generatii mergeau cei din familia Tuhoy. Fiindca Michael are de recuperat ani seriosi de cultura generala fara de care nici o facultate nu-l va accepta in ciuda talentelor sale la fotbal american. Daca aceasta v-a reusi sa-si educe copilul in scurtul timp de un an ramane sa vedeti la vizionarea filmului.
Acest film este inspirat dintr-o poveste reala. La inceput nici nu prea am vrut sa-l vad crezand ca este vorba numai de fotbal american, iar eu nu sunt un fan al acestui sport. Fotbalul american ocupa cam jumatate de ora, sau chiar mai putin din spatiul filmului.
Pe mine m-a uimit foarte tare ca in zilele noastre, unde lumea este din ce in ce mai egoista, unde cei cu bani nu-si coboara prajinile mai jos de varful nasului, exista suflete sensibile si generoase. Leigh Anne mi s-a parut nemaipomenita si intreaga sa familie care l-a acceptat pe Michael fara rezerve este de admirat. Mi-a placut foarte tare filmul, nu este unul din cele lacrimogene, si l-as revedea cu placere oricand. Sandra Bullock este grozava si ma bucur foarte mult pentru ea apropo de Oscarul castigat pentru rolul din acest film.
In concluzie The Blind Side este un film ce merita vazut si vi-l recomand.
De asemenea puteti urmari filmul online urmarind acest link
In acest film, toti sunt oricum, numai bine nu. As fi vrut sa ma avertizeze si pe mine cineva de cat de deprimant este acest film. Fiindca in ciuda faptului ca este jucat de actori alesi pe spranceana si care mai toti in ultimii ani au jucat mai mult in comedii, acest film este o drama in toata puterea cuvantului. M-am lasat pacalita un pic si de trailer care are ca fundal sonor melodii vesele menite sa-ti sugereze un film vesel. Ma asteptam ca daca nu ma prapadesc de ras, macar sa ma simt bine in compania unor actori cu replici amuzante. Ei bine, daca vrei sa vezi un film bun, ai nimerit filmul. Daca vrei sa traiesti intr-o realitatea chiar mai mare decat a ta personala, BING BING BING, ai nimerit-o perfect. "Toti sunt bine" este un film la care este imposibil sa nu plangi si, desi mi s-a parut un film bun, a doua oara nu mai vreau sa ma uit la el fiindca mi-a ajuns cu varf si indesat de prima data. Acest film este unul de familie. Este vorba despre parinti si copii si de cam toate greselile pe care le poate face un parinte vis-a-vis de copii sai si ce consecinte dezastruoase pot avea anumite alegeri in unele cazuri.
Frank Goode (interpretat de Robert de Niro) este un pensionar, vaduv de 5 luni. Dupa aceasta perioada de jale ajunge la concluzia ca viata merge mai departe si isi invita cei patru copii (interpretati de Drew Barrymore, Kate Beckinsale, Sam Rockwell si Austin Lysy) la el in vizita. Marea surpriza pe care o are este ca, dupa multe pregatiri pe care le face, pe rand, toti se scuza ca sa nu vina. Frank avusese ca singur tel in viata sa fie un bun tata. In consecinta, toata viata lui a muncit pentru cei patru copii, ca sa le fie lor bine si i-a inspirat pe toti pentru a-si depasi potentialul si a ajunge in viata faimosi si bogati. Dupa moartea sotiei sale el realizeaza ca nu are mare lucru de relatie cu ei si dupa slabele lor scuze de a nu-l vizita, ajunge la concluzia ca trebuie sa mearga el la ei ca sa-i vada. Asa ca isi face bagajele si pleaca sa le faca copiilor sai o vizita surpriza. Cine va iesi cel mai surprins din aceasta vizita, ramane de vazut. Important e de stiut ca toata lumea va ramane foarte surprinsa, unii placut altii neplacut. Copii lui raman bineinteles placut surprinsi sa descopere ca tatal lor ii iubeste pana la urma asa cum sunt. Frank ramane destul de neplacut surprins sa constate ca nu-si cunoste foarte bine copii, sotia sa ascunzandu-i problemele cu care acestia se confrunta.
Morala filmului: iubeste-ti si accepta-ti copilul asa cum este el, si cu bune si cu rele. Parerea mea este ca fata rea a unui om o scoti cu raul si fata buna o scoti cu bunul. Parinti din toata lumea, uitati-va la film si fiti tari! Va puteti transpune usor in pielea personajului. Si veti primi un sfat bun prin acest film.
De asemenea puteti urmari acest film online urmarind acest link
Producatoarea unui tv show Abby Richter (interpretata de Katherine Heigl, vedeta din Anatomy's Grey) este o tipa destul de conservatoare si cu idei destul de inguste, tinand cont de vremurile in care traim. Mentionez ca actiunea filmului se petrece in zilele noastre. In zilele noastre, este nevoie de multa imaginatie, actiune si bineinteles nu trebuie sa lipseasca sexul ca sa tii cat mai multi telespectatorii lipiti de o emisiune. In consecinta, seful lui Abby decide ca le trebuie o vedeta mai picanta pentru ca tv-show-ul lor sa nu fie anulat si sa-si mareasca ratingul. Solutia de urgenta este gasita in persoana lui Mike Chadway (interpretat de Gerard Buttler). Acesta promoveaza o idee cel putin ciudata pentru Abby: crunta realitate e ca sexul este singurul punct de atractie pentru un barbat. Nimic mai adevarat, as adauga eu. Cu alte cuvinte daca sex nu e, nimic nu e. Dar Abby are cu totul alte idei despre cum trebuie sa se prezinte barbatul viselor ei. In primul rand barbatul viselor ei trebuie sa-i aprecieze frumusetea interioara, sa fie cinstit si onest, bla bla bla as mai tot continua asa. Acesta ar putea fi si motivul pentru care mereu sfarseste in a fi singura, standardele ei fiind din cale afara de ridicate in materie de barbati (daca nu chiar imposibil de indeplinit). Ramane de vazut daca Mike Chadway o va aduce pe calea cea buna sau va fi exact invers. Sau poate se vor schimba amandoi unul pe celalalt. Care pe care ar cam fi motto-ul filmului.
Filmul este unul foarte dragut, foarte amuzant si destul de placut sa-l tot urmaresti de mai multe ori. Il recomand pentru binedispunere. Si daca va invartiti prin casa si nu stiti ce sa faceti, acest film va va aduce pe linia de plutire. Vizionare placuta!!!
Dr. Emma Lloyd (Uma Thruman) este o doctorita psiholog care are o emisiune radiofonica de mare succes. Intr-una din emisiunile sale o sfatuieste pe una din ascultatoare, care dorea sa se casatoreasca in doua saptamani, sa renunte la relatia pe care o are daca nu este fericita si nu este convinsa ca este cea mai buna alegere pentru viitoarea viata ce o asteapta. Nefericita conversatie este ascultata chiar de presupusul logodnic, Patrick Sullivan (interpretat de Jeffrey Dean Morgan) care afla in acest fel ca logodnica sa este nehotarata in a se casatori cu el si ca, in consecinta, ii va da papucii. El decide ca dr Emma Lloyd este singura vinovata de hotararea logodnicei sale si hotaraste sa se razbune cumva. Cu ajutorul unui tanar hacker, prieten de-al lui, reuseste sa se declare deja casatorit cu doctorita Lloyd. Aceasta afla cu stupoare ca este deja maritata cand se duce sa-si depuna actele pentru a se casatori cu logodnicul ei Richard Bratton (interpretat de Collin Firth).
Nu mi s-a parut ca aceasta comedie romantica merita cotata asa de prost. Mie una mi s-a parut a fi un film extrem de amuzant si actorii mi s-au parut nemaipomenit de potriviti pentru rolurile jucate. "Casatorita din greseala" mi s-a parut a fi un film extrem de amuzant, relaxant si tocmai bun pentru un sfarsit de zi de munca obositor in care tot ce-ti doresti este sa te binedispui si sa uiti de problemele zilnice. Il recomand impreuna cu un ceai fierbinte si o portie babana de floricele.
Acesta este unul din filmele mele de comedie preferate.
Doua prietene, din copilarie viseaza la cum va arata ziua nuntii lor. Ca doua prietene bune ce sunt, amandoua vor ca nunta lor sa fie in luna iunie, la Plaza, cu flori, invitati si superbe rochii de mireasa. Partea proasta pica atunci cand dintr-o eroare umana (sau mai mult intentionata) ziua nuntii lor pica in aceeasi zi. Ideea ar fi ca una din ele sa renunte sa se casatoreasca in ziua prevazuta si sa-si amane nunta cu 3 ani de zile. Chiar si eu, care nu sunt adepta nuntilor fastuoase, zambesc in acest moment. Care femeie normala si-ar amana nunta cu asa mult timp de dragul prietenei ei? Exista oare o asa mare prietenie? Exista cineva pe lumea asta care poate raspunde la aceasta intrebare cu "EU!". Personal eu cred ca asa ceva nu se poate. Si se pare ca regizorul filmului e de acord cu mine pentru ca isca intre cele doua bune prietene un razboi de pomina.
Filmul este o comedie romantica exceptionala mai ales daca punem la socoteala si contributia celor doua actrite nemaipomenite: Kate Hudson si Anne Hathaway.
"Pur si simplu nu te vrea!" Asta este concluzia la care trebuie sa ajungi, daca vezi ca te evita in mod consecvent, si aceasta este si concluzia acestui film.
Gigi este o fata care se pare ca are mare ghinion in dragoste. Si lucrul cel mai rau este ca traieste intr-o perioada in care barbatii se feresc sa iti spuna in fata ca nu le-ai placut. Cel mai simplu pentru ei este sa nu te sune si in felul asta problema e rezolvata curat si fara alte probleme. Gigi, cu toate ca este o fata draguta si inteligenta, care stie sa poarte o conversatie, nu are acel "je ne sais quoi" ce-l atrage pe un barbat la o femeie. Pe deasupra pare si foarte disperata de a avea o relatie cu cineva, nu conteaza cine, fapt care sperie in general barbatii. Dar solidaritatea prietenelor sale, desi total nefolositoare, este impresionanta. In acest film veti intalni multe tipuri de femei printre care si urmatoarele:
Femeia singura , in cautare disperata de a fi cu cineva (interpretata foarte dragut de Ginnifer Goodwin)
Femeia singura, in cautare linistita si daca iese ceva, bine, daca nu iese, iar bine, se poate cauta mai departe fara probleme (interpretata foarte bine de Drew Barrymore)
Femeia maritata, sigura pe casnicia ei (interpretata de Jennifer Connelly)
Femeia nemaritata, angajata intr-o relatie super serioasa si fericita dar care e dornica sa se marite nici ea nu stie de ce (interpretata nemaipomenit de Jennifer Aniston)
Femeie singura, dornica doar de aventuri cu barbati de orice fel, insurati sau nu, caci exista si astfel de femei, mai rare dar exista (interpretata de frumoasa Scarlett Johansson)
Filmul este foarte educativ pentru fetele singure care nu stiu sa traduca semnalele emise de barbati. Fireste ca se mai poate invata si ca dragostea apare (sau dispare) de acolo de unde nici nu te astepti.
In sfarsit este o comedie foarte draguta care are si putina drama si putin romantism, dar si un film linistit si amuzant cu final surprinzator. Este bun de vazut cu prietenii. Va puteti juca de-a "care din personaje vi se potriveste".
Acest film este o comedie romantica despre persoane in varsta (ca sa nu zic ceva mai dur). Probabil ca cei care au facut filmul au dorit sa promoveze ideea ca te poti indragosti si cand te pregatesti sa te transferi la categoria pensionari. Eu personal nu cred asta dar, cum n-am ajuns inca acolo, poate doar nu stiu eu ce vorbesc.
Jane, interpretata destul de bine de Meryl Streep, este o femeie trecuta bine de varsta tineretii. Sau, as putea sa spun mai bine, doar trecuta bine si sa ma opresc. Deci Jane este divortata de ceva vreme. Fostul sot, Jake, este recasatorit cu o femeie ce-i putea fi fiica, si are si un copil de vreo 3-4 ani cu ea. Bietul Jake, parca uitase ce inseamna sa ai copii mici (cu fosta nevasta avand trei): nopti nedormite, plimbari in parc, debandada in casa, certuri, tipete etc. Dupa atatea probleme, parca nu-i mai place asa de mult sa se intoarca acasa la nevasta lui. Incepe sa i se para foarte apetisanta fosta nevasta care pare foarte libera, independenta si open for bussines. Dar, fosta nevasta are un prieten si este pusa in fata faptului de a alege. Jake devine gelos si, de aici, se isca o multime de incurcaturi.
Nu pot sa spun ca am fost foarte convinsa de subiectul filmului. Nu prea cred ca dupa o anumita varsta iti mai arde de zbenguieli de adolescent. Cand iti vine mintea la cap chiar incepi sa gandesti cu el. Cel putin noi, femeile! In orice caz, filmul are ceva haz pentru ca in rolul iubitului joaca Steve Martin, iar Alec Baldwin in rolul fostului sot pare destul de convingator. Dar ca sa fiu sincera in multe etape ale filmului m-am cam prefacut ca ma amuz. Sincer? Nu stiu ce nu mi-a placut la filmul asta! Chiar e complicat!