BINE AI VENIT

______ Daca vrei sa stai la taclale si sa schimbi impresii despre filme, cu un ceai sau o cafelutza langa tine, atunci ai nimerit bine. Poti comenta, dezaproba, critica sau doar discuta postarile filmelor recomandate de mine. Nu te costa nimic si nu trebuie neaparat sa te inregistrezi. Pe acest blog nu trebuie decat sa respecti parerile altora si atunci si parerile tale vor fi respectate. _______




Se afișează postările cu eticheta comedie. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta comedie. Afișați toate postările

miercuri, 19 ianuarie 2011

Knight and Day

June este o fata destul de obisnuita, avand ca hobby restaurarea de masini, pasiune mostenita de la tatal sau. In drum spre nunta surorii sale, se trezeste implicata fara sa vrea in deturnarea unui avion, de catre un spion, Roy Miller, foarte ciudat si cu niste capacitati uimitoare de a se descurca si in cele mai disperate situatii. Daca punem la socoteala ca Roy avea si un simt excesiv de protector pentru persoanele nevinovate implicate in actiunile lui, dam peste o persoana cu adevarat deosebita, de care June se indragosteste imediat.
Knight and Day este un film destul de revigorat, as putea spune. Plin de actiune, cu efecte super speciale si cascadorii total imposibile din punct de vedere fizic, este un fim de care pustanii se indragostesc imediat. Si, desi nu sunt fun Cameron Diaz si nici Tom Cruise, filmul mi-a placut. I-am dat un 8 mai ales pentru ca am ras ceva la el.



joi, 19 august 2010

The Switch

Ultimul film al lui Jennifer Aniston m-a dezamagit "BIG TIME", desi nu cred ca ea sau partenerul ei au fost de vina. Sper sa nu fiu la fel de dezamagita si de filmul asta. Am auzit ca va fi destul de amuzant si, cum am capatat o fobie in ultima vreme, aceea de a urmari cat mai multe comedii romantice cu putinta, sunt hotarata sa ma oblig in a ma binedispune. Sper sa reusesc pentru ca la Bounty Hunter n-am reusit, nici dupa o vizionare pe bucati, sa-l vad pana la capat, daramite sa ma oblig in a ma amuza.
O sa vad...


Continuare...
         Femeie tanara, nemaritata, in apropierea varstei de 40 de ani, varsta la care majoritatea oamenilor o iau razna. Kassie, hotaraste ca vrea sa dea un sens vietii ei facand un copil cu oricine este dispus sa-i doneze un gram de "samanta". Gaseste donatorul si foarte nebuna ei cea mai buna prietena, Debbie, da o petrecere in cinstea inseminarii care urma sa se petreaca chiar in apartamentul acesteia. Dar cel mai bun prieten al lui Kassie este total impotriva, mai ales ca nu intelege de ce nu-l foloseste pe el pe post de donator. La petrecere se intampla multe lucruri imprevizibile cu urmari pe termen lung.
          Dragut film, nota 7 i-as da eu. IMDB da 5.9. Pe mine una m-a binedispus.

duminică, 15 august 2010

Prime

Rafi Gardet, la cei 37 de ani ai ei de proaspat divortata, arata destul de bine ca sa-l ispiteasca pe prea tanarul de 23 de ani David Bloomberg. Partea amuzanta este ca Rafi este incurajata in mentinerea acestei relatii de catre psiholoaga ei. Psiholoaga, Lisa Metzger, nici nu stie ca amantul pacientei sale este chiar fiul ei, asta fiind unul din motivele pentru care este asa de incurajatoare. Asa ca atunci cand afla, surprizele sunt de proportii si isi schimba parerea pozitiva despre o relatie intre o femeie de 37 de ani cu un barbat de 23.
Filmul este destul de usurel si de dragut. Actorii sunt principala atractie si pot sa spun ca am apreciat realismul filmului, desi ma asteptam la alt final. In concluzie, pentru ceva usor si fara multa concentrare este perfect si m-a binedispus suficient.

vineri, 25 iunie 2010

How to Steal a Million

Bonnet este un excelent falsificator de opere de arta cu precadere picturi. Nu are nici o remuscare sa falsifice orice fel de pictura celebra si apoi sa o vanda ca si original. Marele lui talent l-a mostenit de la tatal sau care falsifica mai ales sculpturi. Cand i s-a ivit ocazia de a dona o faimoasa sculptura, Venus a lui Celini care fusese falsificata de tatal sau, unui muzeu celebru, nu a stat sa se gandeasca prea tare decat la reclama imensa care i se va face. Bonnet era considerat un celebru colectionar de opere de arta si acest eveniment i-ar fi dat ocazia sa vanda si mai multe falsuri. Partea trista este ca muzeele verifica operele care li se doneaza, mai ales a operelor care ureaza a fi asigurate cu fabuloasa suma de un milion de dolari. Si Bonnet a aflat asta dupa ce a trimis statuia la muzeu. Cand a realizat ca  va fi dat la iveala, ca detine de fapt un fals, i-a venit brusc mintea la cap, realizand ca intreaga sa colectie de picturi va fi pusa sub semnul intrebarii, dar prea tarziu din pacate. Fiica sa  Nicole, cand isi vede tatal aruncat in bratele disperarii, se hotaraste sa incerce sa fure statuia de la muzeu. Bineinteles ca nu de una singura, ci impreuna cu un asa zis hot, Simon Dermott, pe care il prinsese ca incerca sa fure o pictura din casa sa.
Filmul este o mare comedie, desi cam veche si cu poante care pot parea rasuflate. Dar cum mie mi-a placut de prima data cand l-am vazut (numai la cinema am fost sa-l vad de 5 ori), il revad si acum cu aceeasi placere. O recomand cui vrea sa mai scape de nebunia filmelor moderne.

joi, 24 iunie 2010

Charade

Regina Lambert este casatorita destul de nefericit. Nu intelege mare lucru de casnicia ei si nici nu pare sa aiba vreo cine stie ce relatie cu sotul sau. Pe cand era in vacanta de ski in Elvetia se hotaraste sa divorteze. Cand se intoarce acasa la Paris, descopera cu stupoare ca toata casa era goala si de mobila si de tot. Ulterior afla ca sotul sau a fost ucis. Partea palpitanta incepe cand la priveghi apar trei indivizi foarte dubiosi care verifica daca mortul este chiar mort. Dar si mai palpitant este cand Regina afla ca sotul sau a furat impreuna cu alti patru prieteni, o suma considerabila de bani, 250.000 de dolari, de pe vremea celui de-al doilea razboi mondial, suma care apartine de fapt Guvernului SUA. Posibilitatea ca unul din cei trei prieteni sa-i fi facut de petrecanie este de asemenea mare. Partea cea mai proasta este ca toata lumea este convinsa ca sotul sau cumva i-a lasat ei aceasta suma de bani. Asa ca este un fel de tinta vie in gura lupilor. Dar cum fiecare oaie isi are paznicul, asa si-l gaseste si Regina. Ramane de vazut daca paznicul nu este si el un fel de lup.
Mi-a placut filmul, nu pentru ca a jucat Audrey Hepburn in el ci pentru ca este chiar amuzant, relaxant si cu un iz de mister. Dragut de vazut.

marți, 22 iunie 2010

Sabrina

Sabrina este din nefericire fiica soferului unei familii de oameni bogati, Larabee. Fiind fiica soferului nu poate aspira la prea multe din partea lor. Si cu toate acestea se indragosteste pana peste urechi de mezinul familiei, David, care era foarte petrecaret si sociabil din toate punctele de vedere. Tatal Sabrinei, vazand cum fiica sa sufera in tacere dupa un om care-i imposibil de a o putea face fericita, hotaraste s-o trimita in Franta la Paris, la o scoala culinara. Sabrina pleaca cu sufletul amarat, constienta ca isi doreste luna de pe cer si inainte de plecare chiar incearca sa-si puna capat zilelor. Dupa doi ani se intoarce de la Paris alta persoana dar cu aceeasi dragoste. David o remarca imediat si se hotaraste ca este indragostit destul de tare ca sa vrea sa se si insoare cu noua Sabrina. Dar asta ar da zdravan peste cap planurile de afaceri ale fratelui sau, Linus, care hotarase sa-l insoare cu fiica unui om de afaceri, viitor asociat. Asa ca Linus se hotaraste sa faca cumva de a le rasturna planurile celor doi de a ramane impreuna.
Asta este varianta de "Sabrina" care mi-a placut mie. Intotdeauna am iubit-o pe Audrey Hepburn si mi-au placut toate filmele pe care le-am vazut cu ea. Asa ca probabil va urma o serie de filme Audrey Hepburn. Oricum eu recomand toate filmele ei.

luni, 21 iunie 2010

Liar Liar

Max Reede este un baietel tare nefericit. Parintii lui sunt divortati si el nu-si poate vedea taticul iubit la orice ora cand doreste. Mai ales ca acesta mereu ii face promisiuni pe care nu si le tine. Asa ca cea mai mare dorinta arzatoare a lui cand a implinit 5 ani a fost ca tatal sau sa nu mai poata minti pentru o zi. Si culmea miracolului este ca dorinta i s-a implinit. Dezastruoasa dorinta! Mai ales ca  Fletcher Reede,  tatal lui Max, este un avocat celebru care minte de dimineata si pana seara cu dezinvoltura si nerusinare. Culmea este ca din cauza neputintei de a minti este pe cale de a pierde un proces celebru care i-ar fi asigurat locul printre asociatii societatii de avocatura la care lucreaza.
Ei bine, nu cred sa fi ratat cineva filmul asta. Si daca l-a ratat e mare pacat. E un film la care se rade pe bune si cu mainile strans tinute peste burta. Sau cel putin asa a fost la mine. Asa ca nu mi-e frica sa-l recomand nimanui pentru ca este un film de vazut si tinut.





sâmbătă, 19 iunie 2010

Bruce Almighty

Bruce Nolan este reporter la un post de televiziune din New York in Buffalo. In general, se ocupa de cele mai urate si neimportante stiri, dupa parerea lui. Singura parte buna din viata sa este Grace. Dar la cat  de amarat este ca nu e destul de apreciat la servici, nici pe Grace nu o apreciaza foarte tare. Pe cand isi blestema zilele ca Dumnezeu nu-l iubeste, se trezeste cu o intalnire de gradul IV cu Dumnezeu insusi, care era cam satul sa il tot auda vaicarindu-se. Asa ca Dumnezeu ii propune lui Bruce ca sa ii tina locul pentru o zi, doar in orasul in care locuieste. Ce face Bruce cu aceasta noua putere si daca ii face fata, ramane sa vedeti.
Bruce Atotputernicul este o comedie stil Jim Carrey. Personal n-am intalnit comedii cu el la care sa nu ma prapadesc de ras, cat de cat. Asa ca am ras si la filmul asta desi cel mai amuzant moment al filmului nu mi-a fost oferit de Jim Carrey ci de rivalul sau in film, Steve Carell. De vazut musai... Mai ales ca dupa vizionarea lui nu te poti abtine sa nu-ti pui intrebarea "ce-ai face daca ai fi Dumnezeu pentru o zi".

vineri, 18 iunie 2010

After The Sunset

Max Burdett si Lola Cirillo, sunt niste hoti celebri de bijuterii, care dupa o ultima spargere hotarasc sa se retraga in plina glorie, pe o insula tropicala unde sa-si triasca viata in liniste. Agentul FBI Stan Lloyd, care s-a cam facut de ras din cauza celor doi hoti cand acestia i-au furat de sub nas un diamant, doreste cu ardoare sa se razbune, bineinteles prinzandu-i. Nu crede o iota ca cei doi vor sa se retraga urmarindu-i asiduu, fiind convins ca ii va prinde el pe picior gresit. Stan nu are doar simple supozitii. Un diamant celebru, numit "Diamond Cruise", urmeaza sa fie scos la vedere. Stan asteapta precum pisica soarecele, ca cei doi sa-i cada in plasa in timp ce incearca sa fure celebrul diamant. Reuseste Stan sa-i prinda pe cei doi dupa 8 ani de urmarire disperata? Ramane de vazut.
Filmul mi-a placut dar nu foarte tare. Este interesant de urmarit vanatoarea dintre agentul FBI si hoti, fiindca este foarte comica,desi parca la un moment dat descoperi ca si agentul poate fi cel vanat. De vazut odata sau chiar de doua ori daca te plictisesti foarte tare si chiar nu ai ce face.


marți, 15 iunie 2010

Meet the Fockers

Jack si Dina Byrnes pleaca in calatorie, cu o rulota exceptionala, ca sa-si cunoasca viitorii cuscri, in compania dragalasului nepotel, a fiicei sale Pam si a viitorului ginere Greg si bineinteles ca nu putea lipsi si faimoasa pisica extrem de bine educata si dresata.
Viitorii cuscrii au un nume predestinat lor... Fockers. Sunt extrem de optimisti si ingrozitor de originali si extravaganti. Cu aceasta ocazie Jack isi aduce aminte din nou ca nu-si inghite viitorul ginere si cauta un motiv cat de mic pentru a se debarasa de el.
Filmul n-a fost cotat prea bine, fiind considerat mult mai slab decat primul. Eu personal de-abia l-am asteptat mai ales din cauza noiilor veniti Barbra Streisand si Dustin Hoffman, care pe parcursul anilor mi-au devenit foarte simpatici. Meet The Fockers este destul de relaxant si amuzant ca si primul, la care am ras mai tare ca la asta. Dar nu e un film de lepadat si e cam pacat daca ai vazut prima parte s-o ratezi pe a doua.

sâmbătă, 12 iunie 2010

Meet the Parents

Greg Focker, pe care de fapt il chema Gaylord Focker (parintii nu i-au dat prea multe sanse cu numele asta), are de pus marea intrebare iubitei lui, Pam Byrnes. Daca asta i s-a parut ceva dificil de realizat, pai sa mearga impreuna cu logodnica sa si sa-si anunte viitorii socri de apropierea marelui eveniment, este si mai dificil. Greg habar nu avea ca viitorul socru, Jack Byrnes, fusese agent CIA momentan pensionat. Sa intre in gratiile lui Jack este pentru Greg o sarcina extrem de dificila mai ales pentru ca acesta pare sa nu-l sufere de nici un fel. Iar sarcina ii este ingreunata si de o pisica zapacita, un ex iubit al lui Pam si de fapt intreagul univers pare sa i se impotriveasca.
Vazut, placut, retinut si dat mai departe cu recomandare expresa. .

vineri, 11 iunie 2010

Wedding Crashers

John Beckwith si Jeremy Grey sunt foarte buni prieteni, parteneri de afaceri, parteneri de distractii si de mers la agatat. Dar cea mai stransa legatura a lor este mersul la agatat pe la nunti, botezuri si inmormantari. Relatia lor a mers excelent pana cand cei doi ajung la cea mai importanta nunta a anului. John se indragosteste de Claire si Jeremy vrea sa se distreze cu sora acesteia, Gloria, mireasa fiind sora cu cele doua. Partea proasta pentru cei doi este ca cele doua surori, tinta lor principala de distractie, sunt fiicele unui om de stat foarte bogat si foarte important, William Cleary. Cei doi nu numai ca nu au nasul la inaltimea fetelor, dar nici nu se poate pune problema de a se juca o noapte-n hambar cu cele doua. Dar ce te faci cu dragostea care pune stapanire pe mintile bietului John?
Ramane sa vedeti, fiindca daca nu l-ati vazut, e cam mare pacat. Personal, vorba unui prieten, m-am stricat de ras la filmul asta si nu cred ca doar eram eu bine dispusa. Merita incercat, deci!

joi, 10 iunie 2010

Yes Man

Carl Allen este un pesimist de o tristete covarsitoare. Iubita l-a parasit de trei ani si el nu-si mai revine din deceptie de atunci. Viata i se scurge usurel, fara emotii si peripetii. Nici prietenii foarte buni nu reusesc sa-l scoata din starea amarata care-l copleseste.
Intr-o zi pe cand isi lua trist pauza de masa, se intalneste cu un vechi prieten care-l invita la un spectacol tematic numit "Spune DA". Mai in sila, mai in nimereala se duce la spectacol, mai mult ca sigur nestiind cum a ajuns acolo. Probabil a fost condus de providenta. Ideea este ca a plecat de la acel spectacol cu inima inca indoita, desi gazda spectacolului l-a somat ca de acum inainte sa spuna DA vietii, orice i-ar cere. Inceputul n-a fost foarte promitator. Mai intai a intalnit un vagabond fara casa ce il roaga sa-l duca in cealalta parte a orasului. DA? DA!. Vagabondul ii cere telefonul si pe parcursul drumului a vorbit la telefon pana i s-a terminat bateria. Apoi la despartire vagabondul i-a cerut toti banii pe care Carl ii avea si acesta s-a executat, de fiecare data cu inima tare indoita. Iar cand a vazut ca a ramas fara benzina si nici telefon nu are, s-a deplasat resemnat spre prima benzinarie la distanta de nu stiu cati km. Ei bine, de aici incep toate sa o ia razna in sens foarte pozitiv. Motiv pentru care Carl, nu numai ca spune DA la orice ii trece prin cap, dar ajunge la concluzia ca are mare ghinion daca va mai spune vreodata NU.
Nu prea imi vine sa cred ca un film cu Jim Carrey are nevoie de vreo recomandare. Dar cum am vazut si filme cu el care nu au fost pe placul meu, as putea preciza ca asta mi-a placut foarte tare. Un film pozitiv, vesel, romantic, dar nu foarte tare, deci ... de vazut.

marți, 8 iunie 2010

Failure to Launch

Sue si Al sunt fericitii (sau nefericitii) parinti ai unui baietel de 35 de ani, Tripp. Tripp la aceasta varsta inaintata nu poate sa rupa cordonul ombilical de parinti si sa se mute singur la casa lui, eventual sa se si insoare si sa toarne nepoti. Situatia este destul de disperata asa ca cei doi recurg la o masura la fel de disperata. O angajeaza pe Paula, care avea o mare experienta in astfel de situatii, facandu-si un job din asta,  pentru a-i da incredere in fortele proprii si a-l convinge sa plece odata la casa lui. Partea rea este ca Tripp avea motive serioase sa nu vrea sa se mute la casa lui pentru ca suferise o deceptie sentimentala cand ii murise iubita, motiv pentru care nu vroia sa se angajeze intr-o relatie serioasa cu nimeni. Asa ca Paula are o surpriza foarte neplacuta cand afla acest lucru.
Cu tot tonul deprimant al postarii, Failure to Launch este o comedie romantica foarte draguta, la care au contributii majore si actorii. Mi-a placut, in ciuda cotarii foarte proaste a imdb-ului, motiv pentru care il am in lista mea de filme preferate, ca majoritatea celor postate. De vazut cu prietenii sau singuri, nu conteaza.

luni, 7 iunie 2010

Law of Atraction

Audrey Woods si Daniel Rafferty sunt amandoi avocati specializati in divorturi. Fiecare vede si divortul si modul de rezolvare a situatiei in mod total diferit. Ei insisi sunt totali diferiti unul de celalat. Dar cum polul pozitv este atras de polul negativ, cam asa se intampla si cu cei doi. Competitia dintre ei este acerba si devine de proportii cand Audrey si Daniel se ocupa de divortul rock-starului Thorne Jamison si respectiv al sotiei acestuia Serena, o binecunoscuta creatoare de haine de moda. Mai incitant este cand cei doi pleaca in Irlanda, sa rezolve problema proprietatii unui castel pentru care se certau cei doi soti, si dupa o noapte de betie cei doi avocati se trezesc casatoriti.
Dragut, relaxant, comedie romantica... nu ca sa ma tavalesc pe jos de ras. Dar cum amandoi actorii sunt de calitate nu are cum sa fie un film prea rau. M-am amuzat destul ca sa mai vreau sa-l  revad. De bifat...

How to Lose a Guy in 10 Days

Andie Anderson scrie reportaje la o revista de mare succes. In general este o tipa foarte vesela si optimista si mai ales are un bun simt al umorului. Buna ei prietena si colega sufera o mare dezamagire sentimentala si sefa ei ii da ideea de a scrie un reportaj despre suferinta ei. Pentru a-si salva prietena din acest chin, Andie vine cu o idee si mai buna, sa scrie un reportaj despre 10 lucruri care-l fac pe un barbat sa-ti dea papucii. Partea amuzanta este ca Andie trebuie sa experimenteze pe cineva toata situatia si marele castigator este Benjamin Barry, care lucreaza in domeniul publicitar. Dar ceea ce nu stie Andie este ca Barry a pus un pariu cu colegele sale de munca, din care ar fi castigat sa faca o campanie publicitara foarte profitabila pentru el.. Pariul era ca sa cunoasca o fata la intamplare si in doua saptamani s-o faca sa se indragosteasca de el. Pariul lui Ben se bate cap in cap cu reportajul lui Andie, asa ca ramane de vazut cine va iesi mai ciufulit din toata afacerea.
Asta este un film dragut, amuzant si fiind prezenti niste actori preferati de-ai mei, nu avea cum sa nu-mi placa. De vazut neaparat.

luni, 31 mai 2010

Something's Gotta Give

Harry Sanborn este un barbat de 63 de ani cu o cariera in domeniul muzicii de foarte mare succes. De foarte mare succes este si activitatea lui amoroasa fiind un afemeiat celebru. Ultima sa cucerire este o tanara fata, Marin, care ar putea sa-i fie, nu fiica, ci nepoata. Dar cum varsta isi spune cuvantul, are un atac de cord in casa de vacanta a mamei lui Marin, Erica. Pentru a se recupera cu succes nu are voie sa fie miscat de la pat, asa ca ramane in grija Ericai. Cum cei doi descopera ca , pe langa varsta, mai au si altele in comun, ajung sa se placa destul de tare. Ce iese din toata aceasta tocanita ramane de vazut...
Something's Gotta Give este o comedie romantica draguta si punctul principal de atractie sunt actorii, care oricat de prost sau bine joaca, nu te poti abtine sa nu te uiti la un film in care ei joaca.
De vazut macar odata, mai ales daca si-asa n-ai altceva in plan de facut.
Faza mea preferata este cand Erica pleaca dezbracata cum a facut-o maica-sa, ca sa-si faca ceva de mancare. Nu-mi vine sa cred ca Diane Keaton la varsta ei arata asa de bine. Am ramas socata sincer.

Harry Potter

Harry Potter este un baiat tare nefericit. Urmeaza sa implineasca 11 ani si cu toate acestea nimeni nu pare sa-si aminteasca asta, daramite sa se si sarbatoreasca marele eveniment. Traieste de cand se stie cu unchiul Vernon, matusa Petunia si varul sau Dudley, care toti trei par sa-l urasca. Il tin inchis intr-o debara impreuna cu maturile si paianjenii, manaca doar resturi si imbraca doar hainele rupte ale varului sau. Parintii sai nu sunt langa el pentru ca au murit intr-un accident de masina. Nu are prieteni si nimeni nu pare interesat in vreun fel de soarta lui.  Asa ca surprinzatoarea veste pe care o primeste de la uriasul Hagrid, ca este un vrajitor in devenire, i se pare de necrezut. Si faptul ca trebuie sa mearga  la "Scoala de magie si vrajitorii Hogwards", pentru a se perfectiona in arta magiei, i se pare si mai de necrezut. Dar sa plece din cosmarul de familie in care traieste, este cea mai buna veste pe care a primit-o vreodata. Insa, in mod surprinzator, afla ca parintii sai nu murisera in accident, ci omorati de cel mai puternic si terifiant vrajitor al tuturor timpurilor, Lordul Cap de Mort. Si mai surprinzator de atat, Cap de Mort si-a pierdut puterile magice si a disparut atunci cand a incercat sa-l omoare pe Harry.
In timpul scolii, Harry isi face prieteni buni si de nadejde, dar si dusmani pe masura, a caror invidie si rautate nu poate fi trecuta cu vederea. Dar cel mai mare dusman al sau, pare ca este chiar Cap de Mort care nu a murit si incearca sa se intoarca si sa se razbune pe Harry.
Poate postarea asta pare un pic ciudata. Este postarea cu nr 100 si am vrut sa fie una mai speciala. M-am gandit de asemenea ca cine ma iubeste, ma iubeste si asa cu toata ciudatenia mea principala, aceea ca sunt innebunita dupa Harry Potter.
Am citit toate cartile de cateva ori, inclusiv in limba originala pentru ca nu aveam cum sa am rabdare sa astept asa de mult pana cand au aparut cele in varianta romana. Dupa ce le-am cumparat pe cele in romana ma mananca rau buzunarul sa le iau si pe cele din engleza, asa de nebuna sunt... Copii mei au trecut de faza Harry Potter, dar mie pare ca nu-mi trece, scenele si peisajele din film, si cele imaginate din carte , fiind cele din multele mele "happy place"-uri.
Am cam fost dezamagita de unele ecranizari, desi muzica mi s-a parut nemaipomenita la toate. Filmul care mi-a placut cel mai mult a fost Harry Potter si Ordinul Pheonix, desi din cele sapte carti, aceasta am urat-o cel mai tare. Nici cartile nu au o foarte mare valoare literara, oricat de mult s-a straduit scriitoarea. Totusi, de la o carte la alta, se vede ca scrisul i s-a imbunatatit simtitor. Scrisul cartii compenseaza insa cu imaginatia , aici nu prea am ce sa-i reprosez lui J.K.Rowlins... are o imaginatie debordanta si ma astept sa revina cu lucrari si mai marete.
Nu stiu cui sa recomand acest film, in jurul meu fiind asa de multe persoane care nu vor sa auda de el, ca probabil de asta simt ca pasiunea mea este asa de ciudata. Dar, daca aveti copii, n-ar fi rau sa-l urmareasca macar de dragul de a-i vedea dupa aceea pasionati de citit pentru o scurta sau lunga perioada de timp. Sincer, imi place la nebunie!
Scenele mele preferate sunt meciurile de vajthat. Daca s-ar inventa asa sport, as deveni fun no1.
















marți, 25 mai 2010

Arlen Faber (the answer man)

Arlen Faber a scris o carte fabuloasa, care se pare ca da raspusuri  uimitoare si intelepte la intrebarile uzuale pe care cu toti le avem despre viata. De fapt Arlen Faber a scris o carte cu toate intrebarile pe care el le-a pus vietii, in momenutl greu al mortii tatalui sau iubit. Cartea s-a intitulat " Eu si Dumnezeu". Nu numai ca subiectul i-a incitat pe toti, dar cartea s-a vandut ca painea calda si s-a si tradus in 50 de limbi. Arlen Faber era cel mai cautat om din toata America, toti incercand sa ia legatura cu el pentru a afla raspunsuri la multele intrebari pe care oamenii si le pun. Partea proasta in toata afacerea este ca saracul Arlen Faber habar nu avea raspunsurile la intrebari, neavand legatura spirituala cu nici un Dumnezeu. El raspundea din instinct si dupa cum il ducea capul sau inima. Personal, ma mir cum de nu s-a gandit ca poate toate acele raspunsuri ii veneau chiar de la Dumnezeu. Dar cum el nu s-a gandit la asta, fugea de toata lumea si traia singur ca un pustnic, suparat pe toti si pe toate pentru ca nu primea un raspuns divin precum Moise. Viata lui incepe sa se schimbe cand o intalneste pe Elisabeth, medic chiropractician, care ii vindeca miraculos durerile infioratoare de spate si sufletul speriat de bombe. Ramane de vazut cum reactioneaza aceasta cand afla ca noul ei iubit este un om ca toti oamenii, ba parca un pic mai egoist decat se asteapta ea, dar care are marea calitate ca iubeste si intelege copii.
Arlen Faber, care se mai numeste si The Answer Man,  este un film care ar trebui vazut de toata lumea. Macar si numai pentru faptul ca este un film usor, amuzant si cu o buna morala. Acest film  imi confirma parerea ca cel mai bine si mai bine iti raspunzi la intrebari singur. Din instinct ar trebui sa stim cu totii ce ne e bine si ce nu.
Deci... de vazut!


Ii multumesc lui Savu pentru recomandare.

miercuri, 19 mai 2010

The Mirror Has Two Faces

Povestea cu doua surori, una frumoasa si proasta si cealalta urata si desteapta, este arhicunoscuta. Acest film romanteaza celebra poveste si mai schimba ici colo cateva detalii. In primul rand sora cea frumoasa, Claire, nu era asa de proasta si isi iubea sora foarte tare. Claire, satula sa-si vada sora vesnic nefericita, mai ales ca  era pe cale sa se marite, raspunde unui anunt matrimonial in numele surorii sale Rose. Anuntul matrimonial era dat de un celebru profesor de matematica, Gregory Larkin, ce descoperise ca in viata nu e nici o afacere sa te indragostesti si ca sexul este chiar foarte daunator unei relatii, asta dupa ce trecuse printr-o mare deceptie sentimentala. Gregory se hotaraste ca vrea sa se casatoreasca cu o femeie care sa-i fie prietena si la bine si la rau si de care sa nu fie fizic atras de nici un fel. Intrucat Rose era la randul ei profesoara de literatura, desi interesele lor par a fi diferite, cei doi par sa se inteleaga de minune. Gregory este super incantat sa descopere ca viitoarea sa sotie sa este destul de urata ca sa nu fie tentat sa vrea sa faca sex  cu ea. Se casatoresc, dar relatia celor doi se desfasoara intr-un mod destul de ciudat, intrucat amandoi par sa fie atrasi fizic unul de celalat. Dar ce te faci cu ideile adanc inradacinate in bietul cap al lui Gregory, care considera sexul o adevarata pacoste. Daca reusesc cei doi sa o scoata la capat cu marea dilema, ramane de vazut.
Acesta este alt film  favorit al meu la care m-as uita la nesfarsit fara sa ma plictisesc si fara sa-mi pese de finalul previzibil. Amandoi actorii mi se par nemaipomenit de potriviti pentru rolurile jucate si dialogurile mi se par foarte relaxante si amuzante. Este un film la care zambesti tot timpul. In final, filmul are o scena  in care canta superb celebrul Luciano Pavarotti.

Filme

2012 50 First Dates 8mm 9 A Single Man Accidental Husband After The Sunset Alice in Wonderland All About Steve Amadeus Anger Management As good as it gets Avatar Bolt Bride Wars Brokeback Mountain Bruce Almighty Californication Cast Away Charade City of Angels Clash of the Titans Coraline Couples Retreat Crazy on the Outside Cuibul de Vespi Daybreakers Doubt Eclipse Edge of darkness Eight Below Entrapment Everybody's Fine Failure to Launch Fierce Creature For a Few Dollars More Forest Gump Gattaca Girl Interrupted Gone wirh the Wind Goodbye Again Groundhog Day Harry Potter He's not That Into You How to Lose a Guy in 10 Days Ice Age Inception It's Complicated Jesus of Nazareth Juno Kafka Kinky Boots Knight and Day Law Abiding Citizen Law of Atraction Liar Liar Life or Something Like It Lord Of The Rings Meet Joe Black Meet the Fockers Meet the Parents Memoirs of a Geisha Midnight in the Garden of Good and Evil Million Dollar Baby Mystic River New Moon Orphan Presumed Innocent Priest Prime Prince of Persia: The Sands of Time Prison Break Push Pushing Tin Ransom Rebecca Roman Holiday Romeo And Juliet Sabrina Salt Se7en Sherlock Holmes Shutter Island Something's Gotta Give Stardust Strange Bedfellows The Big Fish The Blind Side The Box The Bucket List The Game The Green Mile The Hangover The Imaginarium of Doctor Parnassus The Joy Luck Club The Men Who Stare at Goats The Mirror Has Two Faces The Night of the Iguana The Prestige The Proposal The Ring The Shawshank Redemption The Switch The Talented Mr. Ripley The Terminal The Thomas Crown Affair The Tourist The Ugly Truth The Valentine's Day The Village The Wolfman True Crime True Lies Twilight Twister Under Suspicion Up in the Air Wanted Wedding Crashers What Happens in Vegas What Women Want Yes Man You've Got Mail

Pe ani

1939 (1) 1940 (1) 1953 (1) 1954 (1) 1961 (1) 1963 (1) 1964 (1) 1965 (1) 1966 (1) 1968 (1) 1977 (1) 1984 (1) 1987 (1) 1989 (1) 1990 (1) 1991 (1) 1993 (2) 1994 (3) 1995 (1) 1996 (3) 1997 (6) 1998 (3) 1999 (6) 2000 (4) 2001 (3) 2002 (3) 2003 (6) 2004 (8) 2005 (6) 2006 (3) 2007 (4) 2008 (7) 2009 (28) 2010 (15)

Categorii Filme

ONLINE (20) actiune (24) animatie (5) biografic (5) comedie (54) crime (21) drama (73) familie (23) fantastic (24) horror (6) mister (18) musical (2) razboi (3) romantice (55) sf (4) sport (1) thriller (18) western (1)

Faceți căutări pe acest blog