Un pescar pe nume Spyros, gaseste plutind pe apa marii, un cufar ce, spre marea lui surprindere, continea un bebelus si o femeie tanara care era moarta. Bebelusul era Perseu si tanara femeie era Danae. Danae fusese sotia regelui din Argos, un oras din Grecia. Aceasta a fost pacalita de Zeus ca sa petreaca o noapte cu el, crezand in realitate ca este sotul sau. Astfel, Danae da nastere unui fiu al lui Zeus. Ca s-o pedepseasca, regele din Argos o incuie intr-un cufar, impreuna cu fiul sau, si cufarul este aruncat in mare. Pescarul hotarasete sa creasca baietelul si ani de zile Perseu creste fericit cu familia sa, ca orice muritor de rand. Pe cand erau cu totii la pescuit pe corabia lor, acestia nimeresc in mijlocul unui conflict intre oameni si zei. Oamenii din Argos hotarasc sa nu mai creada in zei si in consecinta arunca o statuie a lui Zeus in mare. Zeus ii da acordul sau fratelui Hades, pentru ai pedepsi pe oameni. Hades vine cu armata sa de harpii si distruge intreaga armata de soldati a orasului. In toata invalmaseala, cade prada sacrificiului si intreaga familie a lui Perseu. Acesta isi jura sa razbune moartea familiei sale omorandu-l pe Hades. Cam greu de indeplinit asa grea misiune, mai ales ca Perseu se incapataneaza sa se razbune fara a profita de puterile sale de semi-zeu. Mai ales ca Hades, ca sa se razbune si mai tare pe oameni, le cere sa sacrifice pe fiica regelui, Andromeda, sau orasul va fi distrus in 10 zile de cea mai mare si mai terifianta fiinta creata vreodata. Parerile sunt impartite in legatura cu acest film. Daca cineva il va viziona la Constanta, este mai castigat pnetru ca varianta 3D este destul de slaba, deoarece filmul nu a fost initial filmat pentru acest mod. In consecinta, varianta 3D da serioase batai de cap si la propriu si la figurat. Mie mi s-a parut foarte bine realizat si mi-a placut chiar foarte tare. Cum in tinerete nu am fost fan Legendele Olimpului, sa le vad transpuse acuma in film mi se pare mult mai placut si mai interesant de urmarit. Filmul are o multime de efecte speciale foarte bine realizate si foarte spectaculoase, cu actiune din plin.
Cum este o simpla poveste fantastica nu vad de ce n-ar urmari si copii asa ceva, desi cei mici s-ar putea sa-si piarda interesul la un anumit moment dat (asa cum s-a intamplat la mine in familie).
Faza mea favorita din film este cand Hades isi face aparitia in minutul 86 al filmului. Parerea mea despre film? Desi cotat prost mi-a placut.
