Valmont este o alta ecranizare, in viziunea lui Milos Forman, a celebrelor scrisori care au fost reunite in romanul "Legaturi primejdioase". Oricat de ciudat ar parea sa faci un roman dupa asa ceva, scrisorile acelea au existat cu adevarat si au facut si multa valva la vremea lor. Sau facut foarte multe filme dupa "Legaturi primejdioase" si eu am ales varianta care mie mi-a placut foarte tare si care m-a facut in final sa citesc si cartea, care putrezea la mine in biblioteca de multa multa vreme. In final am ajuns la concluzia ca filmul este mult mai usor de urmarit si prezinta foarte bine esentialul.
Valmont, un mare crai al vremurilor de epoca, impreuna cu fosta sa amanta, madame Merteuil, pun un ramasag foarte ciudat, care este de fapt o joaca de-a adultilor cu vietile altora. Vietile care sunt jucate? O tanara fata neprihanita, Cecile, care era harazita a se marita cu actualul amant al doamnei Merteuil, si o alta tanara doamna casatorita, Madame de Tourvel, care era foarte renumita pentru virtutea ei. Ideea era ca Valmont, daca nu reusea sa-si puna farmecele in aplicare pe Madame de Tourvel, atunci era obligat sa-si puna farmecele in actiune pe ingenua Cecile.
Reuseste Valmont sa castige pariul, da sau ba? Ramane de vazut...
Am vazut foarte multe ecranizari, de la cele alb-negru si pana la cele actuale. La unele am avut obiectia actorilor care dupa parerea mea trebuia sa fie musai frumosi. La altele nu mi-a placut perioada cand a fost mutata actiunea, eu tinand cu cei care au respectat perioada cand a fost scrisa cartea, deci film de apoca. Aceasta ecranizare a intrunit toate cerintele mele si deci acesta este motivul postarii mele. Ca sa nu mai vorbesc de Colin Firth care mi se pare delicios in acest film, perfect pentru rolul de amant celebru. De vazut macar odata.
Scena mea preferata este cea in care Valmont ii arata Ceciliei cum se scrie o scrisoare de dragoste. Incitanta rau!

