Filmul reprezinta cel mai bine vorba "prost sa fii noroc sa ai". Forest era un baiat bun. Singurul lui defect era ca avea un IQ foarte mic. Si totusi, nu era asa de prost incat sa nu realizeze ca este cam diferit fata de ceilalti baieti de-o seama cu el, indiferent de ce spunea mama sa care-l iuibea ca pe ochii din cap. Raspunsul pe care-l dadea de fiecare data la intrebarea "baiete, esti prost?" era " prost esti daca faci prostii". Marele lui noroc a fost insa mama lui, care in permanenta l-a incurajat si l-a sustinut. In prima lui zi de scoala, intr-o scoala normala datorita straduintelor mamei sale, o intalneste pe Jenny care va deveni ulterior iubirea vietii sale. Filmul parca vrea sa scoata in evidenta ca daca esti tot timpul optimist si-ti urmezi visele, poti ajunge departe, in ciuda obstacolelor inerente ale vietii. Marea abilitate a lui Forest era alergatul. Si cu aceasta abilitate reuseste in viata mai bine decat orice al om normal si destept. Bineinteles ca filmul este fictiune si deci nu trebuie sa urcam cu capul in nori si sa visam la stele. Forest Gump este insa un film foarte optimist care te poate face sa vezi si partea plina a paharului. Mai ales partea aceea in care, cel care vede filmul, realizeaza ca are la bord multe daruri naturale, care macar acelea sa-l poata face sa aprecieze viata. In conceptia regizorului, viata este ca un fulg ce trebuie lasat sa pluteasca lin condus de vant. Merita vazut!
