N-as prea fi vrut sa postez ceva despre acest film, fiind ceva mult prea superior capacitatii mele de a comenta asa ceva, dar fac o incercare. Motivul pentru care m-am hotarat s-o fac este ca am auzit ca sunt persoane care au vazut filmul, nu le-a placut si nici nu au inteles mare lucru din el. Pai as incepe intai sa dau cateva sfaturi despre ce trebuie sa faci ca sa vizionezi un film. Filmul trebuie vazut in acelasi fel in care o carte trebuie citita. In primul rand nu trebuie sa vizionezi nici un film cu persoane carora melita le toaca incontinuu fara oprire. Si daca filmul nu este unul de comedie, nici remarcile amuzante, facute doar de dragul de a demonstra ce persoana haioasa si cool e cel sau cea care le face, nu sunt potrivite. Foarte multe filme sunt facute cu multe detalii pe care le pierzi daca esti atent la altceva sau altcineva.
Avatar, spre deosebire de multe alte filme, are un subiect foarte interesant. Probabil nu sunt multi pasionati de tehnologie noua si revolutionara, dar eu nu ma numar printre ei. Imi aduc aminte cand am vazut prima oara o telecomanda (aveam 13 ani si ceva), m-am uitat fascinata la ea si nu-mi venea sa cred ca e posibil. Ei bine, daca acum (27 de ani mai tarziu) telecomanda e ceva la fel de banal ca si un pix, eu sper ca tehnologia prezentata in acest film sa existe, daca nu peste 27 de ani, macar pana implinesc eu 100 de ani fiindca intentionez sa traiesc un secol.
In acest film exista posibilitatea transferului unui suflet, cu tot cu amintiri si constiinta, intr-un alt corp. Pai daca asta nu este ceva fascinant nu stiu ce mai poate fi. Iar Jake Sully, saracul de el, fost soldat marin in armata militara, si-a pierdut folosinta picioarelor. Va dati seama ce ocazie extrordinara a fost pentru el sa se poata transfera in alt corp, fie el si extraterestru. Pai cand s-a vazut pe picioarele lui pentru prima data, a alergat din toate puterile fara sa-i mai pese de nimic. Ocazia avuta de el nu a fost una foarte fericita deoarece Jack Sully a acceptat sa-i ia locul fratelui sau geaman, omorat prosteste de niste infractori care l-au pradat. Si invata sa traiasca pe planeta Pandora ajungand sa iubeasca bastinasii, planeta si toate animalele infioratoare care o populau.
