Viktor Navorski este din Krakozhia, o tara de care n-am auzit niciodata, poate tocmai pentru ca nu exista. Krakozhia este o tara inventata special pentru acest film.
Deci Viktor Navorski vine in vizita in America si se trezeste ca este un om al nimanui. Tara sa, pe parcursul zborului, a disparut de pe harta din cauza unui razboi. Momentan Viktor Navorski trebuie sa ramana in terminalul american pana se lamureste situatia lui, deoarece, nefiind cetatean al nici unei tari, nu are aprobarea de a pasi pe pamantul american. Terminalul este ca o granita intre doua lumu. In cazul de fata America si cealalta lume care nu este America. Viktor Navorski ajunge sa traiasca in acest terminal pentru 6 luni, timp in care moare de foame, invata engleza, isi face prieteni, apoi isi gaseste slujba, se indragosteste, toate acestea petrecandu-se in timp ce-i manca zilele directorului terminalului cu prezenta sa. Sacrificiul de a-si petrece atat de mult timp in acest loc este dezvaluit la sfarsitul filmului, si are o explicatie perfect logica. Va reusi el sa treaca de regulile dure ale americanilor, de a respinge toti strainii ce nu le sunt pe plac, pentru a-si indeplini visul de a pasi pe pamant american? Ramane de vazut...
Filmul este nemaipomenit si nu am cuvinte destule sa-mi exprim admiratia pentru realizare si idee. Regia lui Steven Spielberg, scenariu lui Andrew Niccol si un Tom Hanks, care joaca nemapomenit, dau explicatia geniului acestui film. Un film sensibil si incantator care merita revazut de un milion de ori!


